Do 2025 roku Azja stanie się największym rynkiem technologii 5G

Do 2025 roku Azja stanie się największym rynkiem technologii 5G
Według raportu Mobile Economy firmy GSMA, region Azji i Pacyfiku jest na dobrej drodze, by do 2025 r. stać się największym na świecie użytkownikiem technologii 5G. Liderami w tym obszarze będą Australia, Chiny, Japonia i Korea Południowa.

- "Operatorzy telefonii komórkowej w Azji zainwestują prawie 200 miliardów dolarów w ciągu najbliższych kilku lat w modernizację i rozbudowę sieci 4G oraz uruchomienie nowych sieci 5G w celu przyspieszenia rozwoju cyfrowych gospodarek i społeczeństw Azji" - twierdzi Mats Granryd, dyrektor generalny GSMA.

Uruchomienie w przyszłym roku komercyjnej sieci 5G na wymienionych rynkach spowoduje, że region Azji osiągnie do 2025 roku 675 milionów połączeń 5G. To więcej niż połowa globalnej ilości połączeń 5G oczekiwanych do tego czasu. Przechodzenie Azji na najnowocześniejsze mobilne sieci szerokopasmowe odzwierciedla rosnącą wartość mobilnego ekosystemu dla gospodarki regionu.

Wczesne wdrożenia 5G w Azji, oparte na 3GPP Release 15, mają się skupić na mobilnych usługach szerokopasmowych, uzupełniając możliwości i pojemność istniejących mobilnych sieci, szczególnie w gęsto zaludnionych obszarach zurbanizowanych - czytamy w raporcie. Jednak kolejna faza 5G (3GPP Release 16) położy podwaliny pod obsługę szeregu przyszłych zastosowań i innowacji 5G, w tym masowych połączeń i usług o małym opóźnieniu, takich jak Internet Rzeczy, krytyczne usługi komunikacyjne (takie jak zdalna chirurgia, pojazdy autonomiczne czy sieci inteligentne) oraz rzeczywistość wirtualna.

W miarę zbliżania się komercjalizacji 5G szybko rośnie 4G i jest obecnie w Azji dominującą technologią mobilną. W tym regionie znajdują się jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie rynków 4G, takie jak Japonia i Korea Południowa, a także rynki wschodzące, takie jak Indie, Indonezja, Tajlandia i Wietnam, które odnotowują szybszą migrację do 4G.

Oczekuje się, że do 2025 roku 62% azjatyckich połączeń komórkowych będzie działać w sieci 4G, a 14% w sieci 5G. Ponad połowa abonentów telefonii komórkowej całego świata mieszka w regionie Azji i Pacyfiku, w którym znajdują się dwa największe rynki komunikacji mobilnej: Chiny i Indie.

Pod koniec ubiegłego roku w Azji było 2,7 miliarda unikalnych abonentów telefonii komórkowej, co stanowi około 67% populacji regionu. Szacuje się, że liczba ta wzrośnie do 3,2 miliarda (73% populacji) do 2025 roku, a około połowa nowych subskrybentów dodanych w tym okresie pochodzić będzie z Indii.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów