Kompletny zestaw do komunikacji w paśmie Sub-1 GHz tylko w Farnell element14

Kompletny zestaw do komunikacji w paśmie Sub-1 GHz tylko w Farnell element14
Farnell element14 ogłosił wprowadzenie do oferty zestawu deweloperskiego, przygotowanego przez element14 na potrzeby tworzenia bramek łączących czujniki TI SimpleLink, komunikujące się w paśmie poniżej 1 GHz z siecią ethernetową. Nowy zestaw bazuje na technologii firmy Texas Instruments (TI) i dostępny jest pod nazwą element14 TI SimpleLink Sub-1 GHz Sensor to Cloud Linux Gateway. Stanowi kompletne narzędzie, umożliwiające łączenie sensorów, komunikujących się radiowo w paśmie określanym jako Sub-1 GHz z bramkami Internetu Rzeczy (IoT) i chmurami obliczeniowymi.

Rosnący rynek przemysłowego IoT stworzył zapotrzebowanie na technologię umożliwiającą łączenie aplikacji czujnikowych o dużym zasięgu i małym poborze mocy z chmurą. Wiąże się z tym wiele wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się twórcy.

Potrzebują bezprzewodowego protokołu radiowego, który może pracować na dużych odległościach, nie pobiera wiele mocy oraz jest zgodny z lokalnymi regulacjami odnośnie wykorzystania pasma radiowego, a do tego - co ważne - jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

"Technologia Sub-1 GHz pozwala na realizację łączności bezprzewodowej na dużą odległość i przy małym poborze mocy, ale nie wspiera natywnie obsługi protokołu IP, wykorzystywanego w Internecie oraz bazuje na niezestandaryzowanym, pofragmentowanym paśmie radiowym. W efekcie stworzenie w pełni zarządzalnego rozwiązania, łączącego np. węzły czujnikowe z chmurą jest bardzo skomplikowane." - mówi Simon Meadmore, Global Head of SEPO and SBC w Premier Farnell i Farnell element14.

"Teraz zestaw deweloperski element14 SimpleLink Sub-1GHz Sensor to Cloud Linux Industrial Gateway, dostępny wyłącznie w sklepie Farnell element14, pozwala twórcom na szybsze wprowadzenie ich produktów na rynek. Jest to możliwe dzięki gotowemu, kompletnemu rozwiązaniu, ułatwiającemu połączenie z chmurą w celu wysyłania i odbierania danych z odległych czujników, przy jednoczesnym zachowaniu niezawodności połączenia."

Zestaw zawiera wszystkie komponenty, potrzebne do stworzenia kompletnej sieci czujnikowej, a w tym bramkę bazującą na BeagleBone Black, module BeagleBone Wireless Connectivity Cape i zestawie TI SImpleLink dual-band CC1350 wireless MCU LaunchPad, pracującym jako koprocesor MAC. W komplecie znalazł się także dodatkowy zestaw CC1350 wireless MCU LaunchPad, przeznaczony do pracy jako zdalny czujnik.

Aby zestaw można było jak najszybciej wykorzystać, od razu po wyjęciu z pudełka, do pamięci sprzętu wgrano oprogramowanie SimpleLink CC13x0 SDK, a w tym stos protokołów TI-15.4 Sub-1 GHz dla sieci o topologii gwiazdy oraz SDK Linuxa na procesory Texas Instruments.

Oprogramowanie obejmuje również elastyczny interfejs do chmur IoT, umożliwiający łączenie się z różnymi dostawcami usług tego typu i odpowiadający na potrzeby twórców, którzy mierzą się z różnymi wyzwaniami podczas budowy sieci dalekiego zasięgu w paśmie Sub-1 GHz, komunikujących się z chmurą.

Omawiany zestaw to niezawodne narzędzie, gotowe do certyfikacji pod kątem zgodności z lokalnymi przepisami, a jednocześnie zawierające wszelki potrzebny sprzęt z wgranym oprogramowaniem, by ułatwić użytkownikom rozpoczęcie tworzenia nowych rozwiązań.

Stos protokołów TI 15.4 ułatwia korzystanie z opartej na standardach sieci w paśmie poniżej 1 GHz i pozwala uniknąć problemów, związanych ze złożonym procesem, jakim jest samodzielne łączenie takich sieci z chmurą. Zestaw SimpleLink Sub-1GHz Sensor to Cloud Linux jest dostępny wyłącznie w sklepach Farnell element14 w Europie i Newark element14 w Ameryce Północnej.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów