Dlaczego Raspberry Pi jest coraz częściej używany w zastosowaniach profesjonalnych?

Dlaczego Raspberry Pi jest coraz częściej używany w zastosowaniach profesjonalnych?

Jak informuje firma Farnell, komentarze klientów korzystających z Raspberry Pi wyraźnie wskazują na rosnącą popularność tego minikomputera w urządzeniach produkowanych masowo. Co więcej, klienci zwracają uwagę, że niewielki Raspberry Pi dobrze sprawdza się w profesjonalnych projektach, jako komponent gotowego produktu. Za przykłady mogą posłużyć sterowniki w przedpłatowych odbiornikach telewizyjnych w szpitalach, ekrany wyświetlające reklamy w kinach oraz systemy monitorowania wind w inteligentnych budynkach.

Klienci firmy wybierają Raspberry Pi zamiast innych dostępnych na rynku komputerów jednopłytkowych ze względu na jego stosunek jakości do ceny, stabilność produktu w długim okresie, dużą moc obliczeniową, łatwość użycia oraz brak problemów z dostępnością w sieciach dystrybucji.

Użytkownicy chwalą także jakość wsparcia technicznego i dokumentacji, dostępnych w ramach społeczności element14 i innych forach internetowych, podając je jako kluczowe czynniki wpływające na ten wybór. Podkreślają, że oferowane wsparcie jest znacznie lepsze niż w przypadku jakichkolwiek innych płytek, których projekty nie są publicznie dostępne.

Wśród życzeń dotychczasowych użytkowników, którzy stosowali Raspberry Pi w profesjonalnych aplikacjach, pojawiał się szybszy procesor, wbudowana pamięć eMMC, wsparcie dla technologii Power over Ethernet, dwupasmowy interfejs bezprzewodowej sieci LAN oraz zobowiązanie, by model o takich parametrach był produkowany przez dłuższy czas.

Wprowadzony właśnie na rynek komputer Raspberry Pi 3 Model B+ jest odpowiedzią na te życzenia. Płytka Raspberry Pi 3 Model B+ ma takie same wymiary i rozmieszczenie wyprowadzeń, jak w Raspberry Pi 2 Model B i Raspberry Pi 3 Model B.

Ułatwia to modernizację dotychczasowych projektów tak, by korzystały z nowej, bardziej rozbudowanej wersji komputera, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów przeprojektowania systemu. Wśród innych ulepszeń, które sprawiają, że płytka jeszcze lepiej nadaje się do aplikacji wbudowanych, zaliczyć można lepsze zarządzanie temperaturą i szybszy interfejs ethernetowy.

Komputer Raspberry Pi 3 Model B+ pozwala także na zastosowanie modułowej certyfikacji pod kątem zgodności z normami, co znacznie skraca czas i koszty, potrzebne na testowanie gotowego produktu.

- Wprowadzenie na rynek Raspberry Pi 3 Model B+ jest wynikiem starań, by dostarczyć przemysłowi płytkę, która idealnie nadaje się do systemów wbudowanych. Raspberry Pi już wcześniej sprawdził się jako stabilny produkt wysokiej jakości, który nie tylko łatwo użyć, ale który cechuje się atrakcyjną ceną z punktu widzenia wszelkich segmentów rynku.

Wzmocniony Raspberry Pi 3 Model B+ stanowi następny krok w kierunku zwiększenia atrakcyjności tego komputera w przemyśle, ułatwiając certyfikację pod kątem zgodności z normami, zmniejszając koszty i czas potrzebny na wprowadzenie gotowego urządzenia na rynek, przy zachowaniu tej samej ceny zakupu w wysokości 35 dolarów. To wszystko czyni nowy Raspberry Pi idealnym komputerem do wszelkich aplikacji - powiedział Eben Upton, CEO Raspberry Pi Trading.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów