Samsung Electronics, jako pierwszy w branży, produkuje 16-gigabitowe układy GDDR6

Samsung Electronics, jako pierwszy w branży, produkuje 16-gigabitowe układy GDDR6
Samsung Electronics jest pierwszym na świecie dostawcą zaawansowanych pamięci, który rozpoczął masową produkcję 16-gigabitowych (Gb) układów Graphics Double Data Rate 6 (GDDR6). Nowe chipy przeznaczone są do wysoko wydajnego przetwarzania grafiki w urządzeniach wykorzystywanych do gier oraz w kartach graficznych, a także w systemach automotive, sieciach i aplikacjach z dziedziny sztucznej inteligencji. Nowe pamięci wykonywane są w procesie technologicznym klasy 10 nm.

Pamięć GDDR6 16 Gb podwaja pojemność 8-gigabitowej pamięci GDDR5, wykonywanej w technologii 20 nm. Układ GDDR6 działa z szybkością 18 gigabitów na sekundę (Gbps pin speed), co stanowi ponad dwukrotny wzrost w stosunku do układu 8 Gb GDDR5 funkcjonującego z prędkością 8 Gbps.

Dzięki nowatorskiemu projektowi obwodów niskonapięciowych, nowa pamięć GDDR6 pracuje z napięciem 1,35 V, zużywając około 35% mniej energii w porównaniu z powszechnie stosowanymi pamięciami GDDR5 działającymi przy napięciu 1,55 V. Chipy GDDR6 16 Gb zapewniają również podniesienie o 30% wydajności produkcji w stosunku do uzyskiwanej przy wytwarzaniu układów GDDR5 8 Gb.

Pamięci GDDR6 16 Gb Samsunga, dzięki szybkiemu wprowadzeniu do produkcji, będą mogły być szeroko stosowane w szybko rozwijających się dziedzinach, takich jak przetwarzanie wideo 8K Ultra HD, rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona (AR) oraz sztuczna inteligencja. W ciągu najbliższych kilku lat Samsung spodziewa się radykalnie przyspieszyć rozwój rynku pamięci premium.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów