TSMC precyzuje plany budowy pierwszej na świecie fabryki 3-nanometrowej

TSMC precyzuje plany budowy pierwszej na świecie fabryki 3-nanometrowej
Tajwański TSMC, będący jednym z największych światowych producentów układów scalonych, ogłosił plany budowy pierwszej na świecie fabryki wytwarzającej chipy w procesie technologicznym 3 nm. Ujawniono również lokalizację inwestycji - zakład powstanie na Tajwanie, w kompleksie Tainan Science Park, gdzie znajduje się już wiele innych obiektów tego producenta.

TSMC szacuje, że całkowity koszt budowy, wyposażenia oraz uruchomienia nowej fabryki przekroczy 20 mld dolarów. Nie podano konkretnej daty zakończenia inwestycji - w ubiegłorocznych wypowiedziach przedstawiciele firmy podkreślali wprawdzie, że do 2022 roku planują uruchomić nowy zakład z procesem technologicznym z zakresu od 3 do 5 nm, termin ten można jednak uważać co najwyżej za spekulację, nie został bowiem potwierdzony w żadnym z tegorocznych komunikatów przedsiębiorstwa.

Podczas wcześniejszych inwestycji na Tajwanie firma kilkakrotnie zmagała się już ze znacznymi opóźnieniami w ich realizacji, wywołanymi m.in. względami ochrony środowiska oraz problemami z infrastrukturą. TSMC jest jednym z liderów rozwoju technologii produkcji układów scalonych, a także głównym wykonawcą dla przedsiębiorstw typu fabless, jak np. Qualcomm.

W 2018 roku planuje uruchomić produkcję w procesie technologicznym 7 nm, zaś w pierwszym kwartale 2019 roku w procesie 5 nm. Podsumowanie raportu firmy analitycznej IC Insights na temat źródeł dochodów niezależnych producentów układów scalonychNa wykresie przedstawiono podsumowanie raportu firmy analitycznej IC Insights na temat źródeł dochodów niezależnych producentów układów scalonych (określanych jako pure-play, w przeciwieństwie do IDMs, czyli Integrated Device Manufacturer), do których zalicza się również TSMC.

Dokument przewiduje, że tegoroczny przychód z produkcji układów w procesach technologicznych poniżej 40 nm wzrośnie w porównaniu do poprzedniego roku o 3,3 mld dolarów, czyli o 18 %, zaś wartość produkcji mniej zaawansowanych technologicznie układów pozostanie prawie bez zmian. Nie ulega zatem wątpliwości, że inwestycje w najnowocześniejsze procesy technologiczne są uzasadnione również z biznesowego punktu widzenia.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów