Polska armia kupuje od WB Electronics zestawy Amunicji Krążącej "Warmate"

Polska armia kupuje od WB Electronics zestawy Amunicji Krążącej "Warmate"
W siedzibie Grupy WB Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z polskim producentem umowę dotyczącą dostawy dla Wojska Polskiego tysiąca aparatów latających "Warmate" mogących przenosić głowice bojowe. Pierwsze zestawy trafią do jednostek wojskowych jeszcze w bieżącym roku. Wszystkie elementy systemu zostały opracowane w Polsce i jego produkcja jest prowadzona również wyłącznie w Polsce - nie jest uzależniona od żadnego zewnętrznego partnera.

Wartość podpisanego kontraktu nie została ujawniona, jednak prezes WB Electronics Piotr Wojciechowski powiedział, że przekracza ona 100 mln zł. System Amunicji Krążącej "Warmate" trafi na wyposażenie jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty WP.

Zestawy miały swoją premierę podczas targów DSEi w Londynie w 2015 r. Konstrukcja oparta jest na bezzałogowych platformach powietrznych, które mogą być wyposażone w różnego rodzaju głowice bojowe: kumulacyjne - do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkowe - do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczne - do likwidowania umocnionych punktów oporu.

Zasięg aparatu latającego "Warmate" wynosi 10 km, czas trwania lotu 30 min, masa startowa około 4,5 kg. Rozpiętość skrzydeł wynosi 1,4 m, a długość kadłuba 1,1 m. Obecnie tylko kilka krajów na świecie prowadzi prace nad tego typu rodzajem uzbrojenia.

Oprócz Polski systemy tej klasy (loitering ammunition) są produkowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i w Izraelu. Od czasu swojej premiery zestawy "Warmate" zostały już wdrożone do służby w kilku państwach. Jednym z użytkowników są siły specjalne jednego z krajów NATO, gdzie system potwierdził swoją skuteczność w warunkach współczesnego pola walki.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów