Wzrost zapotrzebowania na układy elektroniczne w branży motoryzacyjnej

Wzrost zapotrzebowania na układy elektroniczne w branży motoryzacyjnej
Firma IHS Markit podaje w swoim raporcie, że całkowity koszt układów elektronicznych montowanych w przeciętnym samochodzie przekroczy w 2022 roku 6000 dolarów.

Prognozuje się, że do tego czasu roczny wzrost rynku układów elektronicznych w branży motoryzacyjnej będzie wynosił 7%, osiągając wartość 160 mld dolarów.

Coraz większe nasycenie pojazdów układami elektronicznymi związane jest z rozszerzaniem ich funkcjonalności, również w zakresie sztucznej inteligencji. Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości systemy umieszczone w samochodach będą zdolne nie tylko do rozpoznawania obiektów w otoczeniu, ale również przewidywania na tej podstawie przyszłej sytuacji drogowej. Zwiększa się też zainteresowanie implementacją dodatkowych możliwości (jak np. rozpoznawanie mowy) w modelach z niższej półki cenowej.

Zwiększona liczba danych pozyskiwanych z czujników wymagać będzie bardziej zaawansowanych systemów do ich przesyłania i przetwarzania. Już teraz producenci pracują na rozwiązaniem mającym zastąpić popularny interfejs CAN, mogącym zapewnić szybszą wymianę danych oraz wyższy poziom niezawodności i bezpieczeństwa.

Koncepcja pojazdów autonomicznych zakłada ponadto, że będą mogły się one komunikować między sobą, co spowoduje konieczność opracowania komunikacji mobilnej nowej, piątej generacji (5G), jak również odpowiednich sposobów przechowywania danych w chmurze.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów