Koreańscy producenci chipów rozwijają biznes foundry

Koreańscy producenci chipów rozwijają biznes foundry
Firmy Samsung Electronics, Dongbu HiTek oraz SK Hynix intensyfikują ekspansję swoich jednostek foundry, które jako grupa stanowią zagrożenie dla istniejących dużych producentów tego typu.

Samsung i SK Hynix wydzielili działy produkcji kontraktowej w celu utworzenia niezależnych jednostek biznesowych i rozszerzenia ich działalności. Tymczasem specjalista w branży foundry - Dongbu HiTek - zajmujący obecnie dziewiąte miejsce na świecie, nadal zabiega o zamówienia od fablessowych firm z branży IDM w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Samsung, obecnie czwarty na świecie w sektorze foundry, oczekuje dalszego zwiększenia konkurencyjności po wydzieleniu oddziału produkcji na zlecenie. Firma zamierza wyróżniać się na tle konkurentów oferując bardziej zróżnicowane usługi produkcyjne i kompletne rozwiązania zaspokajające potrzeby klientów, a nie tylko przyjmując zlecenia. Samsung spodziewa się także, że jednostka foundry stanie się dostawcą rozwiązań "pod klucz".
Firma eksploruje też nowe rynki dzięki współpracy z liderami rynku. Ma na przykład licencję na technologię FD-SOI firmy STMicroelectronics, aby rozwijać swoją obecność w sektorze samochodowym i Internetu Rzeczy. Wszystkie te działania identyfikowane są jako kontrofensywa przeciwko TSMC, który ma wyłączność na chipy serii A dla modeli iPhone'ów z 2016 i 2017 roku.

Dongbu HiTek, drugi pod względem wielkości dostawca foundry w Korei, osiągnął w 2016 roku zyski operacyjne w wysokości ponad 150 mln dolarów. W pierwszym kwartale 2017 roku odnotował zysk oznaczający wzrost o 27% w stosunku do roku ubiegłego.

Obserwatorzy rynku optymistycznie oceniają 8-calową produkcję firmy Dongbu HiTek. Zapotrzebowanie na chipy analogowe wzrosło, gdy pojawiły się nowe aplikacje, w tym AR i VR oraz IoT. Klienci Dongbu to przede wszystkim firmy z Korei i Chin, ale firma agresywnie walczy o zamówienia od dostawców typu fabless i IDM w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

SK Hynix utworzył niedawno własną spółkę zależną SK Hynix System IC, specjalizującą się w usługach foundry. Wydzielona spółka będzie koncentrować się na zwiększaniu możliwości produkcyjnych w zakresie krzemowych płytek 8-calowych oraz intensyfikowaniu prac badawczo-rozwojowych. Ponadto, według koreańskich mediów, SK Hynix chce w Incheon, gdzie znajdują się 12-calowe linie produkcyjne, mieć fabrykę pamięci, a także świadczą usługi produkcji na zlecenie w zakresie high-endowych czujników obrazu CMOS.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów