Czy inicjatywy rządowe pobudzą polski rynek elektromobilności?

Czy inicjatywy rządowe pobudzą polski rynek elektromobilności?
Możliwości związane z rozwojem infrastruktury punktów ładowania, przeobrażenie łańcucha dostaw w sektorze motoryzacyjnym oraz modernizacja transportu publicznego autobusami o napędzie elektrycznym pobudzą zrównoważony rozwój, uważa Zespół ds. Mobilności, Frost & Sullivan

Polski rynek elektromobilności zaczyna się aktywnie rozwijać. Inicjatywy rządowe, takie jak Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce oraz projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, nadają nowy kształt lokalnej mobilności i stanowią impuls dla rozwoju innowacyjnych, czystych technologii w kierunku coraz bardziej konkurencyjnych i energooszczędnych rozwiązań.

Potencjał wzrostu zostanie wzmocniony przez zachęty dla konsumentów oraz jednoczesny rozwój infrastruktury, dystrybucję energii i oferty produktów. Aby uzyskać przewagę konkurencyjną, gracze rynkowi powinni szukać możliwości w rozwoju infrastruktury punktów ładowania, przeobrażeniu łańcucha dostaw w sektorze motoryzacyjnym oraz w inicjatywach gmin związanych z zakupem autobusów elektrycznych.

Jak wynika z ostatniego badania dotyczącego polskiego rynku elektromobilności w latach 2016-2025 przeprowadzonego w ramach partnerstwa na rzecz wzrostu Mobilności realizowanego przez firmę Frost & Sullivan, skumulowana roczna stopa wzrostu (CAGR) rynku samochodów elektrycznych w Polsce w latach 2011-2016 była imponująca i wynosiła 77%, a najlepiej sprzedającym się modelem przez trzy lata z rzędu był hybrydowy Mitsubishi Outlander typu "plug-in" (PHEV).

W badaniu tym przeanalizowano rynek pojazdów elektrycznych w Polsce w podziale na dwa segmenty: samochody osobowe i autobusy miejskie. Raport obejmuje kluczowe trendy, prognozy, analizę systemu podatkowego i planów rządowych. Badanie również zawiera informacje o czynnikach wzrostu oraz potencjalnych barierach na rynku, o nowych modelach biznesowych, infrastrukturze stacji ładowania oraz strategiach wytwarzania energii.

"Wzrost sprzedaży w sektorze pojazdów elektrycznych będzie uzależniony od rozwoju sieci punktów ładowania. Gracze rynkowi powinni przeprowadzić analizę potencjalnych lokalizacji takich stacji oraz współpracować z gminami w celu uzyskania zezwoleń na ich budowę. Rekomendowane jest także rozważenie zawarcia współpracy z operatorami punktów ładowania, przedsiębiorstwami użyteczności publicznej oraz spółkami naftowo-gazowymi, by wykorzystać istniejące możliwości technologii ładowania oraz sieci wytwarzania i dystrybucji energii" - zauważa Ivan Kondratenko, konsultant Frost & Sullivan ds. Mobilności.

Na polskim rynku elektromobilności widoczne są zmiany i trendy sprzyjające rozwojowi, w tym:

  • Przyjęcie przez polski rząd Planu Rozwoju Elektromobilnosci w Polsce, który przewiduje 1 milion pojazdów elektrycznych na krajowych drogach do roku 2025.
  • Prace legislacyjne nad ustawą o elektromobilnosci i paliwach alternatywnych ktorej elementy stanowić będą: ulgi podatkowe, zwolnienie punktów ładowania z podatku od nieruchomości, bezpłatne parkowanie dla pojazdów elektrycznych oraz strefy zeroemisyjne w centrach miast.
  • Rządowe oraz unijne wsparcie finansowe dla 45 gmin, umożliwiające zakup 819 elektrycznych autobusów do roku 2020.
  • Przyjecie programu eBus, ktorego celem jest stworzenie polskiego rynku autobusów elektrycznych.
  • Budowa fabryki przez firmę LG Chem we Wrocławiu, która ma zaopatrywać europejskich producentów samochodów w baterie do pojazdów elektrycznych.

"Rozwój technologiczny prowadzi do powstawania nowych modeli biznesowych w zakresie mobilności. Pojawiają się już taksówki elektryczne, a także rośnie popularność usług typu on-demand, opartych na aplikacjach mobilnych, takich jak carsharing, które zniechęcają użytkowników z posiadania własnego samochodu, szczególnie w miastach" – stwierdza Kondratenko. "Podmioty tego lukratywnego i dopiero rodzącego się rynku powinny zrobić wszystko, aby wykorzystać jego potencjał."

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów