Trzeci system pozycjonowania satelitarnego uruchomiony

Trzeci system pozycjonowania satelitarnego uruchomiony

Komisja Europejska poinformowała, że system pozycjonowania satelitarnego GALILEO wkroczył w początkową fazę pełnego funkcjonowania. Jest to więc trzeci uruchomiony tego typu system, po amerykańskim GPSie i rosyjskim GLONASSie, ale pierwszy cywilny.

Aktualnie na GALILEO składa się 18 satelitów, z czego 4 zostały wysłane na orbitę ziemi w listopadzie 2016 roku. Docelowo na konstelację będą się składać 24 satelity podstawowe i 6 zapasowych. Kolejne satelity będą umieszczane na orbicie już w przyszłym roku, a ponadto rozwijana będzie infrastruktura naziemna.

GALILEO już teraz pozwala na korzystanie z trzech niezależnych od siebie usług: otwartego pozycjonowania, dostępnego dla wszystkich użytkowników posiadających odpowiednie odbiorniki, bardziej niezawodnego, ale ograniczonego (poprzez szyfrowanie) pozycjonowania na potrzeby służb publicznych i rządowych oraz usługi poprawiającej skuteczność systemu Cospas-Sarsat, służącego do odnajdywania nadajników przesyłających wezwania pomocy. W przypadku tej trzeciej usługi, czas lokalizowania nadajnika skróci się z 3 godzin do 10 minut, a precyzja lokalizacji zwiększy się dwukrotnie do 5 km.

Ponieważ prace nad GALILEO trwają od wielu lat i pierwotnie system miał wejść w obecną fazę już w 2008 roku, twórcy komponentów mieli dużo czasu wdrożenie technologii i opracowanie własnych algorytmów wykorzystywania sygnału z GALILEO. Co więcej, zasada działania systemu jest praktycznie taka sama, jak w przypadku GPSu i GLONASSa, dzięki czemu łatwo można tworzyć odbiorniki wspierające wszystkie trzy operujące obecnie GNSS.

Samodzielne moduły GNSS zgodne z GALILEO są dostępne od kilku lat i niejednokrotnie pisaliśmy o nich w Elektronice Praktycznej, ale wprowadzenie europejskiego systemu pozycjonowania do obecnej fazy spowoduje, że wsparcie dla nowego GNSS pojawi się także w układach zintegrowanych, takich jak mikrokontrolery aplikacyjne. Obecnie rozwiązania zgodne z GALILEO produkuje 17 firm, które odpowiadają za ponad 95% układów do nawigacji satelitarnej, oferowanych na rynku.

Popularyzacja wsparcia dla GALILEO spowoduje wzrost precyzji i niezawodności określania pozycji. Im większa liczba satelitów "widziana" przez odbiornik, tym większa dokładność pozycjonowania poprzez interpolację wyników. Udostępnienie kilkunastu nowych satelitów, ponad funkcjonujące już nadajniki GPS i GLONASS będzie pomocne przede wszystkim podczas pozycjonowania w wąskich uliczkach, otoczonych wysokimi budynkami oraz w tunelach i wewnątrz budynków. Pełna sprawność operacyjna GALILEO jest zapowiadana na 2020 rok.

Pokrycie powierzchni Ziemi przez system GALILEO dla różnej liczby funkcjonujących satelitów można obejrzeć na animacji pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=2fOq45jkEp4.

Marcin Karbowniczek, EP

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów