Trzeci system pozycjonowania satelitarnego uruchomiony

Trzeci system pozycjonowania satelitarnego uruchomiony

Komisja Europejska poinformowała, że system pozycjonowania satelitarnego GALILEO wkroczył w początkową fazę pełnego funkcjonowania. Jest to więc trzeci uruchomiony tego typu system, po amerykańskim GPSie i rosyjskim GLONASSie, ale pierwszy cywilny.

Aktualnie na GALILEO składa się 18 satelitów, z czego 4 zostały wysłane na orbitę ziemi w listopadzie 2016 roku. Docelowo na konstelację będą się składać 24 satelity podstawowe i 6 zapasowych. Kolejne satelity będą umieszczane na orbicie już w przyszłym roku, a ponadto rozwijana będzie infrastruktura naziemna.

GALILEO już teraz pozwala na korzystanie z trzech niezależnych od siebie usług: otwartego pozycjonowania, dostępnego dla wszystkich użytkowników posiadających odpowiednie odbiorniki, bardziej niezawodnego, ale ograniczonego (poprzez szyfrowanie) pozycjonowania na potrzeby służb publicznych i rządowych oraz usługi poprawiającej skuteczność systemu Cospas-Sarsat, służącego do odnajdywania nadajników przesyłających wezwania pomocy. W przypadku tej trzeciej usługi, czas lokalizowania nadajnika skróci się z 3 godzin do 10 minut, a precyzja lokalizacji zwiększy się dwukrotnie do 5 km.

Ponieważ prace nad GALILEO trwają od wielu lat i pierwotnie system miał wejść w obecną fazę już w 2008 roku, twórcy komponentów mieli dużo czasu wdrożenie technologii i opracowanie własnych algorytmów wykorzystywania sygnału z GALILEO. Co więcej, zasada działania systemu jest praktycznie taka sama, jak w przypadku GPSu i GLONASSa, dzięki czemu łatwo można tworzyć odbiorniki wspierające wszystkie trzy operujące obecnie GNSS.

Samodzielne moduły GNSS zgodne z GALILEO są dostępne od kilku lat i niejednokrotnie pisaliśmy o nich w Elektronice Praktycznej, ale wprowadzenie europejskiego systemu pozycjonowania do obecnej fazy spowoduje, że wsparcie dla nowego GNSS pojawi się także w układach zintegrowanych, takich jak mikrokontrolery aplikacyjne. Obecnie rozwiązania zgodne z GALILEO produkuje 17 firm, które odpowiadają za ponad 95% układów do nawigacji satelitarnej, oferowanych na rynku.

Popularyzacja wsparcia dla GALILEO spowoduje wzrost precyzji i niezawodności określania pozycji. Im większa liczba satelitów "widziana" przez odbiornik, tym większa dokładność pozycjonowania poprzez interpolację wyników. Udostępnienie kilkunastu nowych satelitów, ponad funkcjonujące już nadajniki GPS i GLONASS będzie pomocne przede wszystkim podczas pozycjonowania w wąskich uliczkach, otoczonych wysokimi budynkami oraz w tunelach i wewnątrz budynków. Pełna sprawność operacyjna GALILEO jest zapowiadana na 2020 rok.

Pokrycie powierzchni Ziemi przez system GALILEO dla różnej liczby funkcjonujących satelitów można obejrzeć na animacji pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=2fOq45jkEp4.

Marcin Karbowniczek, EP

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów