Procesor z Bytomia D32PRO zwycięzcą konkursu Polski Produkt Przyszłości 2016

Procesor z Bytomia D32PRO zwycięzcą konkursu Polski Produkt Przyszłości 2016
Pierwszy polski, komercyjny procesor 32-bitowy - D32PRO - został uznany przez Kapitułę Konkursu za Polski Produkt Przyszłości 2016. Tegoroczna, XIX edycja Konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przyniosła rekordową liczbę zgłoszonych projektów, spośród których do finału zakwalifikowano 40 najbardziej innowacyjnych rozwiązań.

D32PRO został zaprojektowany przez bytomską firmę Digital Core Design Sp. z o.o. Sp. k., która kilka lat temu zasłynęła z konstrukcji DQ80251 - najszybszego na świecie procesora przemysłowego z rdzeniem 8051. Konkurs "Polski Produkt Przyszłości" jest organizowany corocznie od 1997 roku.

Jak przyznają organizatorzy, jest to najważniejsza impreza promocyjna w kalendarzu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Uroczysta Gala XIX edycji Konkursu objętego Honorowym Patronatem Ministerstwa Rozwoju, miała miejsce w dniu 30 listopada 2016 roku, w Centrum Prasowym Foksal - Dom Dziennikarza. Wyróżnienie z rąk Patrycji Klareckiej, prezes PARP, przyjął członek zarządu Digital Core Design, Jacek Hanke.

- "Zaprojektowany przez naszą firmę od podstaw 32-bitowy procesor D32PRO to kolejny innowacyjny produkt w naszym portfolio" - powiedział Jacek Hanke, prezes zarządu DCD - "Jest to w pełni konfigurowalny mikrokontroler, który może być wykorzystany m.in. w e-dowodach, paszportach biometrycznych, wearables czy innych rozwiązaniach pracujących w ramach IoT".

D32PRO to pierwszy polski, komercyjny procesor 32-bitowy, zaprezentowany po raz pierwszy w Ministerstwie Rozwoju a następnie w Pawilonie Polskim w trakcie Wystawy Światowej EXPO w Mediolanie. Ten innowacyjny procesor jest autorską konstrukcją inżynierów DCD, którzy bazując na kilkunastu latach doświadczenia oraz rozwiązaniach wykorzystanych w najszybszym na świecie procesorze przemysłowym 8051, zaprojektowali i wykonali od podstaw układ, który można wykorzystać w praktycznie każdej dziedzinie elektroniki. Autorska architektura zgodna z RISC pozwala na pełną skalowalność najnowszego procesora DCD.

- "W zależności od potrzeb danego projektu, nasz układ może osiągać taką wydajność, jak odpowiednie układy ARM Cortex od M0 do M3" - podkreśla Tomasz Krzyżak, współzałożyciel, wiceprezes zarządu DCD - "D32PRO jest na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że każdy inżynier może dostosować rozwiązanie do potrzeb swojego projektu. W efekcie bytomski procesor może zajmować małą powierzchnię, zapewniając tym samym minimalne zużycie energii lub też oferować maksymalną wydajność i bogate peryferia jak USB, UART czy Ethernet".

D32PRO jest procesorem typu deeply embedded, oferowanym w modelu royalty free. Dzięki temu firmy korzystające z rozwiązania bytomskiej spółki nie muszą płacić opłat licencyjnych od każdej wyprodukowanej sztuki procesora.

- "Nowoczesna architektura 32-bitowa i przyjazny model licencjonowania D32PRO jest bardziej efektywny cenowo, a przez to bardziej osiągalny, nawet przy niewielkich wolumenach produkcji" - dodaje Piotr Kandora, współzałożyciel, wiceprezes zarządu DCD.

Laureaci Konkursu na Polski Produkt Przyszłości zostają nagrodzeni udziałem w kampaniach promocyjnych organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, prezentacją na międzynarodowych targach i wystawach innowacyjności w kraju i za granicą oraz promocją w wydawnictwach i tekstach promocyjnych Agencji.

Celem konkursu jest promocja i rozpowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów, mających szansę zaistnieć na rynku. Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach - produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz produkt przyszłości konsorcjum: jednostka naukowa - przedsiębiorca.

Więcej informacji:

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów