Tryumf polskich wynalazców na targach Innova w Brukseli

Tryumf polskich wynalazców na targach Innova w Brukseli
Na zakończonych 20 listopada brukselskich targach innowacji polscy naukowcy zdobyli aż 24 złote i 3 srebrne medale. W tegorocznych targach Innowa wzięło udział blisko 300 wystawców, w tym 50 z Polski. Była to 65 edycja tego wydarzenia promującego wynalazczość i - jak informowali organizatorzy - ostatnia.

Wystawiane projekty oceniało ponad 90-osobowe jury złożone ze specjalistów reprezentujących naukę i przemysł z branż obecnych na targach.

Wśród wyróżnionych wynalazków z Polski znalazł się m.in. nowy sposób zabezpieczenia dokumentów poprzez znakowanie laserem. Pozwala on na wprowadzanie dodatkowych informacji i przez to lepszą ochronę danych posiadacza oraz zabezpieczenie przed podrabianiem. Metodę tę prezentowała Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Jury doceniło również projekty z branży medycznej. Jedną z innowacji było tu urządzenie, które ma pomóc osobom mającym dolegliwości związane z chrapaniem. Aparat pozwala z dużą dokładnością określić drożność dróg oddechowych, a przez to oznaczyć ich wydolność i funkcjonalność. Możliwości urządzenia objaśniał profesor Andrzej Kukwa, szef kliniki laryngologii w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie.

W zakresie medycyny wyróżnienie przyznano także fluorescencyjnym znacznikom umożliwiającym wykrywanie i precyzyjne określanie zakresu zmian nowotworowych w płucach. Znaczniki te penetrują wyłącznie miejsca dotknięte chorobowymi zmianami. Wynalazek zaprezentował Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów