Toyota zainwestuje w polskie zakłady 650 mln zł

Toyota zainwestuje w polskie zakłady 650 mln zł
Spółka Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu rozpocznie w 2018 roku produkcję nowoczesnych przekładni hybrydowych. Ponadto w zakładzie Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach w lutym 2017 roku uruchomiona zostanie produkcja silnika benzynowego 1.5 l, a w roku 2019 zupełnie nowego silnika 2.0 l.

W wyniku realizacji nowych projektów inwestycyjnych obydwa zakłady charakteryzować się będą podobnym profilem produkcji i w związku z tym Toyota Motor Europe zadecydowała o ich połączeniu w jedną organizację. Przekładnia hybrydowa z Wałbrzycha będzie współpracowała z silnikiem o pojemności 1.8 l montowanym w sprzedawanych w Europie hybrydowych modelach Auris i Auris Touring Sports, a także w nowym crossoverze C-HR.

Nowe silniki benzynowe, których produkcję uruchomi zakład w Jelczu-Laskowicach, dołączą do już produkowanych silników Diesla o pojemnościach 1.4 l , 2.0 l, 2.2 l. Pierwszy z nich o pojemności 1.5 l będzie montowany w Toyocie Yaris.

Drugi, zupełnie nowy benzynowy silnik dwulitrowy uzupełni asortyment jednostek przeznaczonych do samochodów produkowanych w Europie w nadchodzących latach. Poprzez połączenie fabryk Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu i Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach w jedną firmę koncern chce zwiększyć skalę działalności i zapewnić przedsiębiorstwu stabilny rozwój.

Połączenie ma być sfinalizowane do 31 marca 2017 r., czyli do końca trwającego roku finansowego. Utworzona spółka funkcjonować będzie pod nazwą Toyota Motor Manufacturing Poland. Przeznaczając na najnowsze projekty około 650 mln zł, Toyota zwiększy swoje dotychczasowe zaangażowanie w inwestycje produkcyjne w Polsce do ponad 4 mld zł.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów