Nokia otworzyła nową siedzibę we wrocławskim biurowcu West Gate

Nokia otworzyła nową siedzibę we wrocławskim biurowcu West Gate
Nokia Networks zainaugurowała otwarcie swojej najnowszej siedziby we Wrocławiu, która docelowo pomieści ok. 1200 specjalistów branży IT pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami dla operatorów sieci komórkowych.

Nowe biura oraz jedno z najnowocześniejszych laboratoriów technologicznych na świecie znajdują się w nowo wybudowanym budynku West Gate przy ulicy Lotniczej. To już czwarta lokalizacja Nokii w stolicy Dolnego Śląska, a stały rozwój firmy sprawił, że nowa inwestycja okazała się niezbędna.

Nokia wynajmując 14 tys. m², czyli blisko 90% dostępnej powierzchni, jest głównym najemcą budynku. West Gate to czwarty adres Nokii we Wrocławiu, której biura i laboratoria znajdują się też w Bema Plaza, Green Towers oraz we Wrocławskim Parku Biznesu.

West Gate, jako budynek klasy A, ma szereg ciekawych rozwiązań architektonicznych, m.in. kontrolę dostępu, szybkie i ciche windy oraz ekologiczne systemy oszczędzania wody i energii. Sześć pięter budynku wyposażone jest w wysokiej klasy sprzęt biurowy, ergonomiczne krzesła oraz elektronicznie regulowane biurka. Pracownicy na każdym piętrze mają do dyspozycji także zaplecze kuchenne oraz dźwiękochłonne pokoje do tele- i wideo-konferencji.

Budynek ma również udogodnienia dla rowerzystów: powstały dla nich specjalne szatnie oraz prysznice. Na pierwszym piętrze mieści się jedno z najnowocześniejszych laboratoriów telekomunikacyjnych, w którym wytwarzane oraz testowane są rozwiązania oraz systemy dla operatorów komórkowych na świecie. Jego powierzchnia to ponad 1500 m².

W części laboratoryjnej wykonawca budynku specjalnie wzmocnił strop, gdyż cała aparatura waży kilkaset ton. Dodatkowo, w podłodze poprowadzony został system wentylacji i klimatyzacji niezbędny do ciągłego chłodzenia aparatury. Całość jest połączona jest tysiącami kilometrów kabli. Polski oddział Nokii, zatrudniający obecnie ponad 3750 osób, jest jednym z największych w Europie.

Większość pracowników zatrudnionych jest w obszarze R&D, w centrach we Wrocławiu i Krakowie, gdzie powstają najnowsze technologie dla sieci mobilnych. Oddział wrocławski jest trzecim co do wielkości globalnym centrum R&D w strukturach całej Nokii i tym samym jednym z kluczowych ośrodków badawczo–rozwojowych na świecie.

Oprócz wytyczania drogi do 5G, polscy inżynierowie opracowują oprogramowanie i aplikacje dla technologii LTE, LTE-Advanced oraz uczestniczą w tworzeniu nowych rozwiązań dla sieci 3G i LTE, wspierając operatorów z całego świata. Nokia jest też czołowym dostawcą infrastruktury i usług dla polskich operatorów oraz systemu GSM-R dla PKP PLK, a Globalne Centrum Usług w Warszawie obsługuje klientów firmy na całym świecie.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów