Atmel potencjalnym celem przejęcia przez inną firmę

Atmel potencjalnym celem przejęcia przez inną firmę
Zarząd Atmela, dostawcy dobrze znanych także na polskim rynku mikrokontrolerów, przygotowuje strategiczne decyzje odnośnie dalszego losu spółki, rozważając m.in. możliwość jej sprzedaży, poinformowała agencja Reutera w czerwcu br.

Niedawno prezes Atmela Steven Laub (na zdjęciu) ogłosił swój zamiar przejścia z końcem sierpnia na emeryturę. Wywołało to spekulacje, że w tej sytuacji firma może rozważać bardzo różne zmiany strategii działalności, ze sprzedażą włącznie.

Reuter przywołał także inne nieoficjalne informacje, że jakoby Atmel zaangażował bank Quatalyst Partners do pomocy przy procesie sprzedaży firmy. Potencjalnymi kupującymi mogliby być Qualcomm, Avago, NXP, TI lub Microchip.

Podczas swojego wystąpienia Laub stwierdził, że bez wątpienia obserwowana jest trwająca od paru lat konsolidacja branży i w tym roku można oczekiwać kontynuacji tego trendu. Zaznaczył jednak, że "nie ma to żadnego wpływu na jego decyzję o przejściu na emeryturę".

W opinii Lauba w obecnej sytuacji Atmel ma silną pozycję w dostawach półprzewodników na rynki uznawane za obszary szybkiego wzrostu: mikrokontrolery, rynki bezprzewodowe, interfejsy dotykowe oraz sektory zabezpieczeń i motoryzacyjny.

Atmel już wcześniej był celem przejęcia. W 2008 r. chciał go kupić rywal na rynku mikrokontrolerów, Microchip, oferując za Atmela 2,3 mld dol. Steve Sanghi, prezes Microchipa, tłumaczył wówczas, że nadarzyła się okazja do transakcji kupna, ponieważ wartość giełdowa Atmela okresowo zmalała aż o 46%.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów