Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Philips sprzedaje udziały w Lumileds

Philips sprzedaje udziały w Lumileds
Holenderski koncern za 2,9 mld dol. pozbył się działu produkcji LED oraz oświetlenia samochodowego sprzedając 80,1% akcji w spółce, zajmującej się produkcją takiego asortymentu. Nowym właścicielem spółki będzie fundusz Go Scale Capital ze Stanów Zjednoczonych. Go Scale jest finansowany przez dwa inne fundusze: amerykański Oak Investment Partners i powiązany z chińskim kapitałem GSR Ventures.

Lumileds został wydzielony w ramach koncernu Philips w ubiegłym roku. W jego skład weszły fabryki przede wszystkim produkujące wysoce wydajne diody LED. W sumie Lumileds ma oddziały w 30 krajach i zatrudnia 8,3 tys. pracowników. W strukturach Lumileds działa fabryka Philipsa w Pabianicach.

Strony spodziewają się iż transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale 2015 r. Po zamknięciu procesu powstanie nowa spółka Lumileds, która będzie wciąż pracował jako główny dostawca Philips jeśli chodzi o asortyment oświetleniowy.

To kolejny segment działalności operacyjnej, którego Philips się pozbywa. W 2012 roku Philips postanowił wycofać się z nierentownej dla niego produkcji telewizorów. Wraz z chińską firmą TPV powołał spółkę joint venture, której 70 proc. akcji należy do Chińczyków. Z kolei w 2014 roku Philips sprzedał dział produkujący odtwarzacze DVD i Blu Ray czy sprzęt audio amerykańskiej firmie Gibson Brands, znanej z produkcji słynnych gitar. Holenderski koncern wciąż produkuje drobny sprzęt AGD czy materiały oświetleniowe i sprzęt medyczny, który jest teraz strategicznym działem firmy.

Restrukturyzacja Philipsa ma w latach 2014-16 kosztować ok. 50 mln euro. Ale dzięki niej Philips spodziewa się zaoszczędzić blisko 100 mln euro w tym roku i kolejne 200 mln euro w 2016 r.

"Możemy rosnąc razem, zwiększać skalę działania i zdobywać nowych klientów tak jak wcześniej, kiedy działaliśmy w ramach jednej firmy- - wyjaśnia Frans van Houten, prezes Philipsa.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje styczeń 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów