Philips sprzedaje udziały w Lumileds

Philips sprzedaje udziały w Lumileds
Holenderski koncern za 2,9 mld dol. pozbył się działu produkcji LED oraz oświetlenia samochodowego sprzedając 80,1% akcji w spółce, zajmującej się produkcją takiego asortymentu. Nowym właścicielem spółki będzie fundusz Go Scale Capital ze Stanów Zjednoczonych. Go Scale jest finansowany przez dwa inne fundusze: amerykański Oak Investment Partners i powiązany z chińskim kapitałem GSR Ventures.

Lumileds został wydzielony w ramach koncernu Philips w ubiegłym roku. W jego skład weszły fabryki przede wszystkim produkujące wysoce wydajne diody LED. W sumie Lumileds ma oddziały w 30 krajach i zatrudnia 8,3 tys. pracowników. W strukturach Lumileds działa fabryka Philipsa w Pabianicach.

Strony spodziewają się iż transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale 2015 r. Po zamknięciu procesu powstanie nowa spółka Lumileds, która będzie wciąż pracował jako główny dostawca Philips jeśli chodzi o asortyment oświetleniowy.

To kolejny segment działalności operacyjnej, którego Philips się pozbywa. W 2012 roku Philips postanowił wycofać się z nierentownej dla niego produkcji telewizorów. Wraz z chińską firmą TPV powołał spółkę joint venture, której 70 proc. akcji należy do Chińczyków. Z kolei w 2014 roku Philips sprzedał dział produkujący odtwarzacze DVD i Blu Ray czy sprzęt audio amerykańskiej firmie Gibson Brands, znanej z produkcji słynnych gitar. Holenderski koncern wciąż produkuje drobny sprzęt AGD czy materiały oświetleniowe i sprzęt medyczny, który jest teraz strategicznym działem firmy.

Restrukturyzacja Philipsa ma w latach 2014-16 kosztować ok. 50 mln euro. Ale dzięki niej Philips spodziewa się zaoszczędzić blisko 100 mln euro w tym roku i kolejne 200 mln euro w 2016 r.

"Możemy rosnąc razem, zwiększać skalę działania i zdobywać nowych klientów tak jak wcześniej, kiedy działaliśmy w ramach jednej firmy- - wyjaśnia Frans van Houten, prezes Philipsa.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów