Linia montażowa w cleanroomie

Linia montażowa w cleanroomie
Firma Creotech Instruments uruchomiła linię do montażu podzespołów na płytkach elektronicznych w pomieszczeniach o dużej czystości powietrza typu cleanroom.

Creotech jest pierwszą firmą w Polsce, która uruchomiła linię w pomieszczeniu spełniające rygorystyczne standardy montażu elementów przeznaczonych dla satelitów i stacji kosmicznych. Cleanroom składa się z dwóch sterylnych pomieszczeń oraz zaplecza technicznego i magazynowego. Pierwsze ma powierzchnie 100 m² i gwarantuje czystość na poziomie 100 tys. cząstek pyłów na stopę sześcienną (obecnie ISO 8).

Taka czystość jest wystarczająca żeby montować i testować pakiety, które zostaną wysłane w kosmos. Drugie 30-metrowe pomieszczenie, spełnia jeszcze bardziej wyśrubowane normy czystości na poziomie 1 tysiąca do 10 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (obecnie ISO 6-7) i jest przygotowane pod produkcję systemów optycznych na potrzeby projektów kosmicznych.

Najważniejszym elementem cleanroomu jest trzymodułowa linia SMT, która służy do montażu powierzchniowego elektroniki wysokiej niezawodności. Creotech wykorzystuje na niej specjalne podzespoły zamawiane u wyselekcjonowanych dostawców, którzy, mają wszelkie wymagane certyfikaty i są w stanie zabezpieczyć elementy na czas transportu.

Firma planuje dalszą rozbudowę parku maszynowego o komory termiczne, które pozwalają przetestować poszczególne elementy, które mają być narażone na ekstremalnie wysokie i niskie temperatury oraz wytrząsarki, które sprawdzają wytrzymałość na narażenia mechaniczne.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów