Słowacka firma UMC kupuje zakłady Sharpa pod Toruniem

Słowacka firma UMC kupuje zakłady Sharpa pod Toruniem
Do końca 2014 roku polska spółka Sharpa, montująca pod Toruniem telewizory, stanie się w 100% własnością słowackiej firmy UMC (Universal Media Corporation Slovakia).

UMC będzie dalej produkować telewizory pod marką Sharp oraz także dla innych klientów aby wykorzystać w pełni potencjał fabryki i obecne zatrudnienie (ok. 700 osób). Transakcja jest efektem planów japońskiego koncernu, który kończy samodzielną działalność w Europie. Urządzenia audio i wideo na jego licencji będzie rozprowadzać słowacka firma UMC, a sprzęt AGD - turecki Vestel.

Decyzję firma Sharp tłumaczy tym, że odczuła skutki kryzysu finansowego w 2008 r. Mimo wzrostu efektywności, redukcji kosztów i nowych produktów biznes w Europie nadal przynosi Sharpowi straty, stąd decyzja o zmianach modelu biznesowego. UMC produkuje telewizory m.in. pod markami UMC, Blaupunkt i Technika - pod tą ostatnią powstaje sprzęt dla Tesco. Poza Słowacją firma działa też w Chinach, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemczech.

Fabryka Sharpa pod Toruniem została zbudowana w 2006 r. Jej powstanie przyciągnęło japońskich kooperantów, którzy postawili w sąsiedztwie swoje hale. Tak powstał kompleks fabryk Crystal Park działający w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Plany zakładały zatrudnienie w nim ok. 10 tys. osób, ale z zapowiedzi niewiele wyszło. Niektóre mniejsze firmy w ogóle wyprowadziły się z Ostaszewa, zaś Sharp systematycznie ograniczał zatrudnienie - aktualnie w zakładach pracuje 700 osób.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów