Słowacka firma UMC kupuje zakłady Sharpa pod Toruniem

Słowacka firma UMC kupuje zakłady Sharpa pod Toruniem
Do końca 2014 roku polska spółka Sharpa, montująca pod Toruniem telewizory, stanie się w 100% własnością słowackiej firmy UMC (Universal Media Corporation Slovakia).

UMC będzie dalej produkować telewizory pod marką Sharp oraz także dla innych klientów aby wykorzystać w pełni potencjał fabryki i obecne zatrudnienie (ok. 700 osób). Transakcja jest efektem planów japońskiego koncernu, który kończy samodzielną działalność w Europie. Urządzenia audio i wideo na jego licencji będzie rozprowadzać słowacka firma UMC, a sprzęt AGD - turecki Vestel.

Decyzję firma Sharp tłumaczy tym, że odczuła skutki kryzysu finansowego w 2008 r. Mimo wzrostu efektywności, redukcji kosztów i nowych produktów biznes w Europie nadal przynosi Sharpowi straty, stąd decyzja o zmianach modelu biznesowego. UMC produkuje telewizory m.in. pod markami UMC, Blaupunkt i Technika - pod tą ostatnią powstaje sprzęt dla Tesco. Poza Słowacją firma działa też w Chinach, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemczech.

Fabryka Sharpa pod Toruniem została zbudowana w 2006 r. Jej powstanie przyciągnęło japońskich kooperantów, którzy postawili w sąsiedztwie swoje hale. Tak powstał kompleks fabryk Crystal Park działający w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Plany zakładały zatrudnienie w nim ok. 10 tys. osób, ale z zapowiedzi niewiele wyszło. Niektóre mniejsze firmy w ogóle wyprowadziły się z Ostaszewa, zaś Sharp systematycznie ograniczał zatrudnienie - aktualnie w zakładach pracuje 700 osób.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów