Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Raspberry PI B+

Raspberry PI B+
Pobierz PDF Download icon
Komputerka Raspberry Pi nie trzeba przedstawiać, znają go wszyscy zainteresowani systemami wbudowanymi. Na początku lipca pojawiła się jego kolejna wersja oznaczona przez producenta B+. Zanim zajmiemy się jej dokładnym sprawdzeniem, prezentujemy to, co widać już na pierwszy rzut oka.

Fotografia 1. Raspberry B+

Wygląd płytki w wersji B+ przedstawia fotografia 1. W komplecie zapakowanym w skromny kartonik, znajduje się tylko płytka komputerka i deklaracja zgodności. Kable i zasilacz podobnie jak w przypadku wcześniejszych wersji nie wchodzą w skład zestawu. Cena nowej wersji oscyluje w okolicach 180 złotych i nie odbiega od ceny wersji B.

Podstawowa specyfikacja sprzętowa nie odbiega od wcześniejszych wersji B. W dalszym ciągu jest wykorzystywany SOC BCM2835 i 512MB RAM. z punktu widzenia "zwykłego" użytkownika najistotniejszą zmianą jest zastosowanie w miejsce mostka USB/LAN typu LAN9512, układu LAN9514 (budowę wewnętrzną przedstawiono na rysunku 2).

Niestety, nie poprawia to osiągów łącza LAN Raspberry PI B+, które w dalszym ciągu pozostaje wąskim gardłem systemu, ale przynosi znaczącą poprawę wygody użytkowania, gdyż mostek w miejsce dwóch, ma aż cztery porty USB2.0. Rozwiązuje to praktycznie konieczność stosowania zewnętrznego huba USB, umożliwiając jednoczesne podłączenie najczęściej użytkowanych urządzeń tj. klawiatury, myszy, karty WiFi i pendrive. Zgodnie z zapowiedziami producenta, zmodyfikowana układ zasilania gniazd USB, sprawiający nieco problemów we wcześniejszych wersjach PI.

Rysunek 2. Budowa wewnętrzna mostka USB-LAN (za nota producenta)

Kolejną istotną zmianą jest układ zasilania PI, w dalszym ciągu wykorzystuje on do zasilania gniazdo mikro USB lub złącze GPIO, lecz w miejsce liniowego stabilizatora 3,3 V zastosowano stabilizator impulsowy. Ogranicza to moc pobieraną przez PI do 1 W, należy jednak pamiętać o konieczności stosowania zasilacza o większej mocy, gdy zamierzamy wykorzystać wszystkie porty USB.

Istotną i wygodną zmianą jest zastosowanie karty mikro SD w miejsce nieco przestarzałej "pełnowymiarowej" karty SD. Nie będzie już problemów z wyłamywaniem wystającej poza obrys PI karty SD lub konieczności stosowania adapterów. Gniazdo karty wyposażone jest w wygodny wyrzutnik, co ułatwia jej wymianę.

Rozszerzone zostało złącze GPIO z 26 do 40 pin, przy zachowaniu zgodności pierwszych 26 wyprowadzeń GPIO. Rozmieszczenie sygnałów GPIO na złączu pokazano na rysunku 3.

Rysunek 3. Wyprowadzenia GPIO złącza IDC40

Do wyprowadzeń GPIO 27/28 doprowadzone są sygnały pamięci EEPROM wyświetlacza, nie należy ich wykorzystywać i podłączać w modułach rozszerzeń.

Zlikwidowano złącze P5, na które były wyprowadzone sygnały I²S - twórcy Raspberry widocznie nie przewidują, że nowe PI będzie używane do odtwarzania muzyki i na dodatek, karta Wolfson audio nie będzie działała bez przeróbek. Analogowy sygnał video i audio, w wersji B+ został wyprowadzony przez jedno złącze mini Jack o 4 wyprowadzeniach. Zgodnie z zapowiedziami producenta poprawiony został obwód zasilania i jakość wyprowadzonego sygnału audio powinna ulec poprawie. Zlikwidowane zostały złącza P2, P3.

Zmniejszona została liczba LED sygnalizujących pracę PI, diody odpowiedzialne za sygnalizację stanu LAN zintegrowane zostały z gniazdem RJ.

Największe i przynoszące najwięcej konsekwencji zmiany dotyczą części mechanicznej B+. Dodatkowe dwa porty USB zostały umieszczone po prawej stronie PI, razem z gniazdem RJ45 i USB. Pozostałe porty tj. HDMI, A+V, mikro USB zostały umieszczone na dolnej krawędzi płytki. Niestety, wymusza to zastosowanie nowej obudowy (jeszcze niedostępnej w handlu).

Złącze kamery pozostawiono, zmieniło się jednak jego położenie, podobnie jak złącze wyświetlacza. Szkoda, że złącze wyświetlacza nie jest w wersji poziomej, jeżeli będziemy korzystać ze złącz kamery, wyświetlacza oraz modułów rozszerzeń, konieczne będzie wyfrezowanie dodatkowych szczelin, umożliwiających doprowadzenie taśm do złącz lub stosowanie drogiego IDC o zwiększonej wysokości.

Dodane zostały cztery nowe otwory mocujące płytki rozszerzeń, rozstaw niestety nie pokrywa się z wcześniejszym. Tak znaczące zmiany w mechanice wiążą się z utratą kompatybilności z większością z opracowanych dla wersji B płytek rozszerzeń, pomimo zachowania zgodności elektrycznej wyprowadzeń złącza GPIO.

Bez dodatkowych kabli, przejściówek itp. nie jest możliwe używanie bezpośrednie kart PIFace Digital, Display+Control, Gertduino i wielu innych oraz oczywiście kart korzystających ze złącza P5. Częściowo można podratować się kartą PiFace rack, ale to rozwiązanie nie jest, ani tanie, ani wygodne. W zasadzie zgodne mechaniczne pozostaną karty, których szerokość nie przekraczała złącza GPIO.

Niespodziewanie więc ewolucja, zakończyła się rewolucją. Dla osób rozpoczynających pracę z PI nowa wersja B+ nie jest problemem i warto się nią zainteresować, chociażby ze względu na lepsze rozwiązania mechaniczne i dodatkowe porty USB.

W przypadku osób używających wcześniejszych wersji PI i posiadających sporo kart rozszerzeń, tu decyzja o zmianie płytki nie jest oczywista, tym bardziej, że nie są jeszcze dostępne rozszerzenia w nowym formacie. W najgorszej sytuacji pozostają osoby zainteresowane zastosowaniem multimedialnym PI, które po likwidacji złącza P5-I2S, pozbawione zostały możliwości wyprowadzenia sygnału audio wysokiej jakości np. przy użyciu karty Wolfson Audio.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
sierpień 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów