ST MCU Finder: bezpłatna aplikacja dla fanów STM32 i STM8

ST MCU Finder: bezpłatna aplikacja dla fanów STM32 i STM8
Pobierz PDF Download icon
Firma STMicroelectronics podąża za rynkowymi trendami, czego jednym z przejawów są różnorodne aplikacje dla tabletów i smartfonów, pośród których uwagę zwróciliśmy na narzędzie wspomagające dobór mikrokontrolerów z rodzin STM32 i STM8 do wymogów aplikacji. Program ST MCU Finder przedstawiamy w artykule.

Liczba dostępnych obecnie (połowa maja 2014) mikrokontrolerów w rodzinie STM32 wynosi 326 typów, nieco mniej - 110 typów - składa się na rodzinę STM8. Pomimo niedawnego uporządkowania nazw w rodzinie STM32 i przejrzystego systemu oznaczeń STM8, nawet bardzo wprawnym konstruktorom nie jest łatwo zapamiętać szczegóły wyposażenia mikrokontrolerów w połączeniu z dostępnymi pojemnościami pamięci, obudowami itp.

Innym problemem, w znacznym stopniu "palącym" dla konstruktorów lubiących mikrokontrolerowe nowości z oferty STMicroelectronics jest duże tempo ich pojawiania się, co wymaga niemalże ciągłego śledzenia materiałów publikowanych na stronie producenta.

Rysunek 1. Ikona aplikacji po zainstalowaniu

Rysunek 2. Uruchomienie aplikacji

Rysunek 3. Ekran początkowy aplikacji pełniący rolę menu

Rysunek 4. Wyszukiwanie parametryczne wymaga wybrania rodziny mikrokontrolerów

Rysunek 5. Wskazanie wymaganych bloków peryferyjnych przy wyszukiwaniu parametrycznym

Rysunek 6. Wskazanie rdzenia przy wyszukiwaniu parametrycznym

Obydwa te problemy rozwiązuje niewielka, łatwa w obsłudze aplikacja o nazwie ST MCU Finder, dostępna obecnie w wersjach dla Androida oraz iOS, w maju 2014 ma być także udostępniona wersja dla Windows. W artykule przedstawimy wersję dla najpopularniejszego obecnie systemu mobilnego - Androida, który jest powszechnie stosowany w smartfonach i tabletach, a także netbookach.

ST MCU Finder - krok po kroku

Prezentowana w artykule aplikacja jest dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play, jej pobranie i instalacja przebiega w sposób standardowy dla programów dystrybuowanych tą drogą (patrz ramka).

Po zainstalowaniu można umieścić na jednym z pulpitów ikonę aplikacji, która - jak widać na rysunku 1 - jest logiem firmy bez żadnych dodatków.

Uruchomienie aplikacji (rysunek 2) jest możliwe w trybie z włączonym transferem danych lub bez niego, przy czym chcąc być na bieżąco, warto uaktywnić transfer - aplikacja po włączeniu samodzielnie aktualizuje dane katalogowe. Dzięki temu po każdym uruchomieniu aplikacji użytkownik ma dostęp do aktualnej wersji katalogu.

Rysunek 7. Wyszukiwania informacji o podanym przez użytkownika typie mikrokontrolera

Rysunek 8. Skrótowe dane na temat wybranego typu układu

Rysunek 9. Dokumentacja techniczna odszukanego mikrokontrolera

Rysunek 10. Komplet odszukanych materiałów na temat mikrokontrolera

Rysunek 11. Dekoder oznaczeń mikrokontrolerów STM32 i STM8

Rysunek 12. Przegląd newsów dotyczących mikrokontrolerów

Na rysunku 3 pokazano ekran początkowy aplikacji, który spełnia rolę menu prowadzącego po jej "zakamarkach". Wyszukiwanie parametryczne wymaga wybrania rodziny mikrokontrolerów (rysunek 4), następnie wskazania wymaganych bloków peryferyjnych (rysunek 5) lub rdzenia CPU (rysunek 6).

Twórcy oprogramowania przewidzieli także możliwość wyszukiwania informacji o podanym przez użytkownika typie mikrokontrolera (rysunek 7), podając skrótowe dane na temat wybranego typu układu (rysunek 8) lub udostępniając link do kompletu materiałów (jak na przykład nota katalogowa - rysunek 9, erraty, podręczniki użytkownika, noty aplikacyjne - rysunek 10, itp.) dostępnych na stronie internetowej producenta.

Kolejną przydatną funkcją aplikacji ST MCU Finder jest dekoder oznaczeń mikrokontrolerów STM32 i STM8 (rysunek 11), który umożliwia szybkie określenie przynależności "rodzinnej" mikrokontrolera po wprowadzeniu fragmentu lub całego oznaczenia. Alternatywnie, narzędzie to można wykorzystać do zbudowania zgodnego z nomenklaturą producenta oznaczenia mikrokontrolera, który pasuje nam do aplikacji.

Rysunek 13. Czternaście bezpłatnych aplikacji dystrybuowanych m.in. poprzez Google Play

Na rysunku 12 pokazano kolejne okno - tym razem zawierające przegląd newsów dotyczących mikrokontrolerów. Są one na bieżąco pobierane z internetowego serwisu producenta, a aplikacja wybiera wyłącznie newsy związane z tematyką "mikrokontrolerową", co ułatwia śledzenie aktualności, bez konieczności częstego przeglądania wielu mniej interesujących dla użytkownika aplikacji newsów.

Pobranie i instalacja - instrukcja krok-po-kroku

Pod adresem http://youtu.be/VbPRAPfU7gk jest dostępny film prezentujący funkcje i możliwości aplikacji ST MCU Finder, a także sposób jej znalezienia w Internecie i instalacji na smartfonie.

Aplikacje nie tylko mikrokontrolerów

Firma STMicroelectronics przygotowała 14 bezpłatnych aplikacji dystrybuowanych m.in. poprzez Google Play (rysunek 13). Większość z nich ma charakter demonstracyjny i współpracuje z zestawami startowymi oraz ewaluacyjnymi oferowanymi przez producenta, są wśród nich także narzędzia typu edytor zawartości pamięci EEPROM z interfejsem NFC (z rodziny M24LR) czy parametryczny, interaktywny selektor wzmacniaczy operacyjnych. Czytelników zainteresowanych mikrokontrolerami i innymi podzespołami produkowanymi przez STMicroelectronics zachęcamy do poznania tych narzędzi.

Andrzej Gawryluk

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
czerwiec 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów