W poprzednich częściach naszego cyklu omawialiśmy wybrane aspekty oszczędzania energii z użyciem różnego rodzaju czujników i układów peryferyjnych. Generalnie rezultaty były dość dobre i większość układów pobierała mniej niż miliamper, a i pobór liczony w dziesiątkach mikroamperów też był osiągalny – co zwiastuje długi czas pracy przy zasilaniu bateryjnym lub akumulatorowym. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by zaprojektować np. monitor środowiska umieszczony w środku lasu, z dala od siedzib ludzkich – układ będzie pracował nawet kilka czy kilkanaście lat. Nie będzie on jednak zbyt przydatny, jeśli nie zapewnimy dostępu do zebranych danych. Potrzebna zatem jeszcze metody łączności bezprzewodowej – takiej, która zagwarantuje niezawodne dostarczenie danych, zapewni maksymalnie duży zasięg i energooszczędność. Pobieżny rzut okiem do not popularnych, gotowych modułów wskazuje, że w najlepszym razie możemy mieć tylko dwie z tych trzech rzeczy. Ale czy aby na pewno? Sprawdzimy to, ale najpierw potrzebne będzie kilka informacji ogólnych o łączności radiowej i dostępnych opcjach.
Podstawy łączności radiowej, pasma ISM i ich problemy
W tym artykule nie będzie omawiana dokładnie budowa i zasada działania urządzeń radiowych – zagadnienie to wykracza daleko poza tematykę naszego opracowania. Zachęcamy jednak Czytelników do samodzielnego poszerzania swojej wiedzy w tym zakresie, gdyż jest to fascynująca gałąź elektroniki. Nie zmienia to faktu, że pewne zagadnienia z zakresu komunikacji radiowej i tak muszą być wstępnie omówione.
Moduły łączności radiowej można skategoryzować wedle trybu łączności (jednokierunkowa lub dwukierunkowa), pasma, na którym operują i rodzaju użytej modulacji (OOK/ASK, FSK, PSK). Moduły oferujące łączność jednokierunkową są najtańszą opcją, gdyż wyprodukowanie oddzielnie nadajnika i odbiornika kosztuje mniej niż tworzenie bardziej złożonego transceivera, integrującego obie te funkcje. Podstawową wadą tych układów jest brak jakiejkolwiek gwarancji, że odbiornik otrzyma nadaną informację w całości i bez błędów. Takie rozwiązanie jest dobre do dzwonka bezprzewodowego albo prostego termometru zewnętrznego, gdzie...