Norymberska nowość 2014: STM32Nucleo

Norymberska nowość 2014: STM32Nucleo
Pobierz PDF Download icon
Coroczne, odbywające się w Norymberdze, targi embedded są dla wielu producentów podzespołów okazją do prezentacji nowości wdrażanych na rynek. Tę okazję wykorzystała także firma STMicroelectronics, która tym razem skupiła się na pokazaniu nowych, tradycyjnie już tanich, narzędzi sprzętowych dla mikrokontrolerów STM32. Tegoroczna nowość nosi intrygująca nazwę Nucleo...

Rys. 2. Wyprowadzenia GPIO mikrokontrolerów producent doprowadził także do złącz system ST Morpheo

Rys. 1. Płytki Nucleo są mechanicznie i elektrycznie zgodne z systemem Arduino (Uno rev. 3)

Nucelo to nowa rodzina zestawów ewaluacyjnych z mikrokontrolerami STM32, które od niezwykle popularnych Discovery różni m.in.:


Fot. 3. Wygląd płytki Nucleo-F030R8 (z mikrokontrolerem STM32F030R8T6)

  • sprzętowa zgodność z płytkami systemu Arduino (rysunek 1),
  • wyposażenie w złącza nowego systemu połączeniowego ST Morpho (rysunek 2),
  • współpraca z bezpłatnym, internetowym pakietem narzędziowym mbed.

Do rodziny Nucleo należą obecnie cztery modele płytek, które są identyczne pod względem budowy i wyposażenia, różnią się między sobą wyłącznie zastosowanymi mikrokontrolerami. Dostępne obecnie są następujące zestawy:• Nucleo-F030R8 (z mikrokontrolerem STM32F030R8T6) - fotografia 3,

  • Nucleo-F103RB (z mikrokontrolerem STM32F103RBT6) - fotografia 4,
  • Nucleo-F401RE (z mikrokontrolerem STM32F401RET6) - fotografia 5,
  • Nucleo-L152RE (z mikrokontrolerem STM32L152RET6).

Każda płytka z rodziny Nucleo jest wyposażona w zintegrowany programator/ debuger ST-LINK/V2-1 (ze zmodyfikowanym firmware, który współpracuje z pakietem mbed), podsystem zasilania, trzy diody LED (w tym jedna dla aplikacji użytkownika, jedna sygnalizująca włączenie zasilania i jedna dwukolorowa - spełnia rolę sygnalizacyjną w programatorze), dwa przyciski (w tym jeden RESET), złącze miniUSB (do zasilania, komunikacji z mikrokontrolerem aplikacji via wirtualny COM, emulacji urządzenia klasy mass storage oraz komunikacji z programatorem ST-Link). Standardowym wyposażeniem prezentowanych zestawów są także złącza z wyprowadzonymi GPIO, co zapewnia im między innymi kompatybilność z płytkami systemu Arduino (shields).


Fot. 5. Wygląd płytki – Nucleo-F401RE (z mikrokontrolerem STM32F401RET6)


Fot. 4. Wygląd płytki Nucleo-F103RB (z mikrokontrolerem STM32F103RBT6)

Mikrokontrolery w prezentowanych zestawach wykorzystują wewnętrzne generatory taktujące, ale producent przewidział miejsca na PCB umożliwiające montaż rezonatorów kwarcowych (32,768 kHz dla RTC i głównego). Na ewaluacyjnej części płytki zastosowano także zworkę, która umożliwia zmierzenie poboru prądu przez mikrokontroler. Warto pamiętać, że mikrokontroler programatora realizuje także funkcję wirtualnego COM, którego linie Rx i Tx wyprowadzono na złącze gold-pin płytki programatora, dzięki czemu można je podłączyć do dowolnych linii testowanego mikrokontrolera.

Rys. 6. Okno przeglądarki z otwartym projektem programistycznym realizowanym za pomocą internetowego środowiska mbed

Wspomnianym atutem płytek Nucelo jest ich zgodność z internetowym pakietem narzędziowym mbed (www.mbed.org - rysunek 6), dla którego są one natywnymi platformami sprzętowymi (rysunek 7). Nie oznacza to jednak, że konstruktorzy przyzwyczajeni do innych środowisk będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia: wbudowany w zestawy programator jest zgodny z popularnym ST-Link/v2, dzięki czemu testowany mikrokontroler można programować z poziomu wszystkich popularnych pakietów narzędziowych, jak na przykład: Keil MDK (mVision), IAR EWARM (Workbench), czy Atollic TrueStudio.

Rys. 7. Płytki STM32 Nucleo są natywnymi platformami sprzętowymi środowiska mbed

Płytki prezentowane w artykule są już dostępne w sprzedaży, także w naszym kraju. Ich ceny producent ustaliła na poziomie "w okolicy" cen zestawów Discovery, przy czym trzeba pamiętać, że ich wyposażenie w peryferia jest nieco słabsze. Firma STMicroelectronics zapowiada rychłe wprowadzenie na rynek kolejnych płytek z serii Nucleo, w tym. m.in. modeli: Nucleo-F072RB, Nucleo-F302R8, Nucleo-F334R8 oraz Nucleo-L053R8. Mają być one dostępne w drugim kwartale tego roku, co jest bardzo prawdopodobne, bowiem STMicroelectronics produkuje wszystkie docelowe mikrokontrolery.

Tomasz Starak

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
marzec 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje luty 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich marzec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów