STM32F469I-DISCO: nowy DISCOVERY ze smartfonowym LCD

STM32F469I-DISCO: nowy DISCOVERY ze smartfonowym LCD
Pobierz PDF Download icon
STMicroelectronics bardzo konsekwentnie rozwija gamę tanich narzędzi startowych i ewaluacyjnych dla mikrokontrolerów STM32. Z naturalnych przyczyn szczególnym powodzeniem cieszą się zestawy wyposażone w wyświetlacze, zwłaszcza te kolorowe i wyposażone w touch-panele. Na rynku właśnie pojawił się kolejny - po popularnym STM32F746G-DISCO - tak wyposażony model zestawu DISCOVERY, tym razem z mikrokontrolerem STM32F469NIH.

Fotografia 1. Zestaw STM32F469I-DISCO

Zestaw STM32F469I-DISCO (fotografia 1) jest koncepcyjnie i wymiarami bliski klasycznym zestawom DISCOVERY, ale wyposażenie plasuje go w czołówce rozwiązań dostępnych na rynku. Dzieje się tak dzięki zastosowanemu w zestawie mikrokontrolerowi STM32F469NIH6, którego wewnętrzna pamięć Flash ma pojemność 2 MB, a wewnętrzny RAM - 324 kB.

Elementem, który szczególnie przyciąga uwagę, jest wyświetlacz TFT o przekątnej 4 cali i wymiarach matrycy 800x480 pikseli zintegrowany z pojemnościowym touch-panelem. Wyświetlacz dołączono do mikrokontrolera za pomocą szybkiego interfejsu szeregowego MIPI-DSI, który składa się z dwóch różnicowych linii danych oraz linii sygnału zegarowego (rysunek 2), co jest wyraźna nowością w stosunku do rozwiązań bazujących na magistralach równoległych, znanych z wcześniejszych rozwiązań stosowanych m.in. w zestawach DISCOVERY.

Podświetlacz zintegrowany z wyświetlaczem jest zasilany za pomocą przetwornicy DC/DC. Do wejścia EN przetwornicyU13 (rysunek 2) doprowadzono sygnał oznaczony jako CABC, który służy do regulacji jasności podświetlenia, do czego wykorzystano modulację PWM.

W przypadku, gdy użytkownik nie chce sterować jasnością podświetlenia wykorzystując polecenia przesyłane magistrala MIPI-DSI można zmienić konfigurację sprzętową zestawu w taki sposób, że za jasność będzie odpowiadać wartość współczynnika PWM na linii PA3 mikrokontrolera.

MPU w mikrokontrolerze

Mikrokontroler STM32F469NIH6 wyposażono w jednostkę MPU (Memory Protection Unit), która kontroluje dostęp CPU do pamięci, ułatwiając ochronę danych kontekstów zadań realizowanych przez system operacyjny lub wielowątkowe programy.

Zgodnie z nomenklaturą producenta, mikrokontroler STM32F469NIH6 wyposażono w rdzeń Cortex-M4F, który jest taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 180 MHz, który zapewnia prędkość wykonywania programu do 225 DMIPS.

TouchGFX dla STM32F4

Zestaw prezentowany w artykule jest dostarczany z oprogramowaniem demonstracyjnym, przygotowanym przez inżynierów STMicroelectronics w ramach pakietu STM32CubeF4. Alternatywnie można zapisać w pamięci Flash aplikację graficzną przygotowaną za pomocą środowiska TouchGFX. Naprawdę wyrafinowana grafika!

Rysunek 2. Wyświetlacz dołączono do mikrokontrolera za pomocą szybkiego interfejsu szeregowego MIPI-DSI

Duże możliwości mikrokontrolera użytego w zestawie podkreślają kolejne elementy wyposażenia, których komplet pokazano na schemacie blokowym z rysunku 3:

  • trzy mikrofony MEMS MP34DT01 z oferty STMicroelectronics, obsługiwane bezpośrednio przez mikrokontroler, które umożliwiają stereofoniczną rejestrację dźwięków za pomocą dwóch fizycznych konfiguracji mikrofonów,
  • pamięć SDRAM o organizacji 4x32 bity, dołączona do mikrokontrolera za pomocą 32-bitowej magistrali danych oraz 16-bitowej magistrali adresowej,
  • 128 MB pamięci NOR Flash z interfejsem qSPI,
  • przetwornik C/A audio (CS43L22), zintegrowany ze wzmacniaczem mocy przystosowanym do zasilania słuchawek oraz zewnętrznego głośnika,
  • złącze karty MicroSD, przystosowane do obsługi interfejsu szeregowego w konfiguracji 4-bitowej,
  • interfejs USB-OTG FS z kluczem prądowym, zapewniającym bezpieczne i chronione zasilanie dla urządzenia dołączonego do USB.

Nieco mniej spektakularnymi, ale nie mniej użytecznymi elementami wyposażenia prezentowanego zestawu są 4 LED do wykorzystania przez aplikacje użytkownika, złącza zgodne ze standardem Arduino UNO Rev 3 oraz złącze I2C zgodne z firmowym standardem producenta - EXT/RF E2P.

Prosty koprocesor graficzny

Mikrokontroler zastosowany w zestawie wyposażono w koprocesor graficzny o nazwie Chrom-ART, który sprzętowo realizuje kilka zadań: wypełnianie prostokątów kolorem, kopiuje zawartość zdefiniowanych okien prostokątnych, kopiuje zawartość okien z konwersją formatów itp.

Rysunek 3. Duże możliwości mikrokontrolera użytego w zestawie podkreślają kolejne elementy wyposażenia

Dołączenie do mikrokontrolera tak wielu peryferii jest możliwe dzięki obudowie o dużej liczbie wyprowadzeń - BGA216. Łączna liczba dostępnych wyprowadzeń wynosi 161, spośród których 157 jest przystosowana do zmiany stanów z częstotliwością do 90 MHz, a aż 159 linii może współpracować z logiką zasilaną napięciem 5 V.

Podobnie do pozostałych zestawów DISCOVERY, także prezentowany w artykule wyposażono w pokładowy programator-debugger zgodny z ST-Link/V2-1, który za pomocą interfejsu SWD zapewnia programowanie pamięci Flash mikrokontrolera i debugowanie jego pracy. Interfejs jest zgodny ze standardem mbed, zestaw można więc wygodnie programować także bezpośrednio z sieciowego środowiska mbed.org firmy ARM.

Interfejs ST-Link/V2-1 umożliwia pracę - jednocześnie z realizacją funkcji programatora-debuggera - jako konwerter USB/ UART (vCOM) oraz urządzenie USB klasy MassStorage.

Prezentowany zestaw nie czyni w ofercie tanich narzędzi dla STM32 rewolucji, ale doskonale uzupełnia dotychczasową ofertę producenta, tworząc interesującą ścieżkę dla konstruktorów zainteresowanych systemami z "soczystymi" interfejsami HMI. Możliwości mikrokontrolerów prezentowane za pomocą tego zestawu są naprawdę oszałamiające.

Piotr Zbysiński, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
grudzień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów