Ergonomia i modułowość dla lepszej funkcjonalności. Meble Reeco w warsztacie elektronika

Ergonomia i modułowość dla lepszej funkcjonalności. Meble Reeco w warsztacie elektronika
Pobierz PDF Download icon
Optymalizacja funkcjonalności stanowiska roboczego może okazać się trudna bez dobrze dobranych akcesoriów, które poprawiają jego użyteczność. Gdy stanowisko robocze jest dobrze zaplanowane i wyposażone, praca staje się łatwiejsza, płynna i bardziej efektywna. Jednocześnie ulega poprawie ergonomia stanowiska, a narzędzia są utrzymywane w odpowiednich miejscach.

Przeznaczenie stanowiska roboczego określa jego podstawowe wymagania i akcesoria. Potrzeby mogą zmieniać się zależnie od osoby pracującej na stanowisku, jednak należy zwrócić uwagę, że nie ma dwóch takich samych pracowników. Gdy stół, a nawet całe stanowisko robocze tworzące także otoczenie jest wyposażone i dopasowane do indywidualnych potrzeb, każda faza procesu produkcyjnego lub serwisowego może być wykonana bez opóźnień, dokładnie i z zapewnieniem maksymalnego komfortu pracy.

By wybrać meble dla elektronika, należy w głównej mierze określić rodzaj wykonywanych czynności, liczbę pracowników, rodzaje narzędzi i szereg innych parametrów. Niezbędny jest zatem projekt z zaplanowanym układem i wyborem mebli. Jednak przygotowanie dobrego projektu, który uwzględniałby aktualne i przyszłe potrzeby, nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy oraz doświadczenia.

Fotografia 1. Stanowisko zbudowane na bazie konstrukcji Premium z blatem ergonomicznym

Fotografia 2. Stanowisko zbudowane na bazie konstrukcji Classic z blatem prostokątnym

Fotografia 3. Wózek modułowy umożliwiający zamontowanie akcesoriów w dowolnej konfi guracji

Konstrukcja podblatowa i blat

Elementem bazowym każdego stanowiska pracy jest konstrukcja podblatowa stołu. Tu mamy do dyspozycji dwa typy konstrukcji: Premium (fotografia 1) i Classic (fotografia 2). Oba mają możliwość płynnej regulacji wysokości całego stanowiska w zakresie 670...1120 mm. Taki zakres zapewnia dostosowanie stanowiska pracy do wykonywanej czynności - do pracy siedzącej lub stojącej. Stopy konstrukcji Premium odlewane są ze stopu żeliwa, co korzystnie wpływa na stabilność całego stołu oraz jego obciążenie. Obie konstrukcje spełniają najbardziej restrykcyjne wymogi dotyczące ergonomii, nośności i obciążenia.

Drugim ważnym elementem jest blat roboczy. W branży elektronicznej jest ważne, aby konstrukcja takiego blatu zapewniała ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD). Wśród blatów Reeco, mamy do wyboru dwa modele: typowy blat prostokątny oraz blat ergonomiczny zwiększający komfort pracy. Zarówno jeden, jak i drugi model blatu mają rdzeń przewodzący. Zwiększa to bezpieczeństwo w przypadku ESD, ponieważ ładunek elektrostatyczny jest bezpośrednio odprowadzany przez konstrukcję do uziemionej podłogi bądź do punktu uziemienia. Dodatkowo, krawędzie blatów zostały wykończone odpornym na zarysowania i uderzenia tworzywem ABS, co ma znaczenie w wypadku pracy z cięższymi elementami (mechanika, automatyka).

Fotografia 4. Przykładowe konfiguracje stołu CLASSIC

Rama perforowana i akcesoria

Trzecią częścią stołu jest rama perforowana montowana z tyłu stołu. Umożliwia ona dalszą rozbudowę stanowiska o kolejne elementy, takie jak: półki, oświetlenie, listwa z kontenerami na komponenty, panele perforowane na narzędzia lub szyna do podwieszenia wkrętaków na balanserze. Akcesoria te pozwalają na przechowywanie narzędzi w odpowiednim miejscu, czyniąc pracę i otoczenie bardziej zorganizowanym. Duża elastyczność wynikająca z zastosowania modułowej budowy, pozwala nie tylko optymalnie dobrać akcesoria, ale też zmieniać ich położenie (wysokość mocowania) oraz kąt nachylenia.

W praktyce możliwości są znacznie szersze, bowiem do całego otoczenia pracy możemy dobrać akcesoria związane z transportem elementów, podzespołów czy urządzeń. Są to szafki z szufladami na kółkach, wózki modułowe (fotografia 3) umożliwiające dowolną ich konfigurację, szafy i szafki wolnostojące.

Fotografia 5. Przykładowe konfiguracje stołu PREMIUM

Ergonomia i modułowość

Zawsze powinniśmy decydować się na wybór mebli modułowych, które zapewnią nam łatwą modyfikację bądź rozbudowę w miarę rosnących potrzeb. Meble Reeco dają możliwość zmiany pojedynczych stanowiska w linie technologiczne, doposażenie w najbardziej wyszukane akcesoria oraz samodzielną zmianę organizacji strefy pracy - wszystko to nawet wiele lat po pierwotnej instalacji. Meble niemodułowe są pozbawione tych zalet a większość modyfikacji jest po prostu niemożliwa do wykonania.

Doskonałym ułatwieniem przy projektowaniu konfiguracji stołu jest możliwość korzystania z doświadczonego doradcy, który zna typowe potrzeby związane z produkcją lub serwisem elektroniki.

Każda firma dla pracowników jest szczególnym wycinkiem rzeczywistości, w której spędzają zwykle co najmniej osiem godzin dziennie i to w niej koncentruje się znaczna część życia. Myśl taka skłania nas do zastanowienia się nad najkorzystniejszym zaplanowaniem miejsca pracy, a zwłaszcza jego podstawy użytkowej, a więc mebli.

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
kwiecień 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów