Nowy moduł wyświetlacza dotykowego
Do oferty firmy Artronic dołączył ostatnio najnowszy moduł wyświetlacza dotykowego (fotografia 1), składający się z ekranu o przekątnej 7” i rozdzielczości 800×480 pikseli, połączonego z pojemnościowym touchpanelem.
Matryca LCD działa pod kontrolą scalonego sterownika graficznego FT811 (fotografia 2) firmy Bridgetek, zaś kontroler dotyku został oparty na układzie FT5446 firmy FocalTech (fotografia 3), w pełni kompatybilnym z FT811.
Jest to bardzo korzystna konfiguracja dla programistów pracujących z układami z serii FT81x, pozwala bowiem uniknąć niepotrzebnego zużycia zasobów głównego mikrokontrolera. Komunikacja z modułem odbywa się za pośrednictwem szybkiego i wygodnego w użyciu interfejsu SPI.
Inteligentne wyświetlacze z interfejsem UART
W wielu przypadkach stopień zaawansowania funkcjonalności urządzenia nie idzie w parze z wymaganą jakością interfejsu graficznego. Innymi słowy, stosowanie rozbudowanego (a więc i kosztownego) mikrokontrolera w przypadku prostszych urządzeń nie ma większego sensu ekonomicznego i technicznego, z drugiej zaś strony mniejszy procesor nie będzie dysponował wystarczającą mocą obliczeniową do płynnej obsługi wysokorozdzielczego ekranu graficznego. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się tzw. wyświetlacze inteligentne, które oprócz niskopoziomowego sterownika graficznego oraz kontrolera dotyku mają także wbudowany procesor obsługujący obszerną pamięć (zwykle w postaci karty microSD) oraz własny system operacyjny.
Przykładem takiego rozwiązania mogą być ekrany dotykowe marki AV-Display, np. należący do portfolio tego znanego producenta moduł LCD-AG-TFTSD-UART-800480C-70TP (fotografia otwierająca). 7-calowy ekran LCD TFT o rozdzielczości 800×480 px ma wbudowany slot kart microSD i komunikuje się z nadrzędnym mikrokontrolerem za pomocą interfejsu UART. Zestaw prostych w użyciu komend umożliwia sterowanie wysokopoziomowymi funkcjami graficznymi, przykładowo:
CLS 0\n; czyszczenie ekranu
PIC 0 0 0\n; obraz nr 0 z karty pamięci w pozycji o współrzędnych (0,0)
PIC 1 0 0\n; obraz nr 1 z karty pamięci w pozycji o współrzędnych (0,0)
STR 360 5 31 TEXT.\n; wyświetlenie zadanego tekstu w pozycji (360,5) przy użyciu koloru nr 31
Zastosowanie karty microSD w roli pamięci nieulotnej umożliwia zapisanie nawet obszernego zestawu grafik i wyświetlanie ich za pomocą komend przesyłanych w formacie ASCII – bez konieczności implementacji pełnej biblioteki graficznej po stronie procesora nadrzędnego. Moduł wspiera także funkcje animacji, zaawansowane formatowanie tekstu, załączanie i wyłączanie podświetlenia, a także proste w użyciu funkcje graficzne, np. do rysowania punktów, linii, okręgów czy prostokątów. Ten sam interfejs UART jest także używany do zwracania informacji o pozycji naciśnięcia panelu dotykowego – dane są przesyłane w następującym formacie:
TXY Xaddr Yaddr\n, gdzie Xaddr Yaddr to współrzędne „kliknięcia”.