Konfigurowalny sterownik bezpieczeństwa PNOZmulti 2 firmy Pilz. Bezpieczny transfer danych z protokołem FsoE i elastyczną architekturą

Konfigurowalny sterownik bezpieczeństwa PNOZmulti 2 firmy Pilz. Bezpieczny transfer danych z protokołem FsoE i elastyczną architekturą

Zagwarantowanie oczekiwanej wydajności procesu produkcyjnego uzależnione jest między innymi od możliwości płynnej integracji koncepcji bezpieczeństwa w budowie maszyny. Konfigurowalny sterownik PNOZ-multi 2 firmy Pilz obsługuje otwarty system komunikacji w standardzie EtherCAT w połączeniu z protokołem bezpieczeństwa Safety-over-EtherCAT FSoE (FailSafe over EtherCAT). Dzięki temu pozwala na przesyłanie zarówno informacji dotyczących sterowania, jak i tych związanych z bezpieczeństwem. Sprzyja to zwiększeniu wydajności procesu oraz przekłada się na szerokie opcje rozbudowy ze względu na możliwości łączenia ze sobą różnych elementów bezpieczeństwa.

W rodzinie konfigurowalnych przekaźników bezpieczeństwa pojawiła się nowość, która stwarza warunki do zastosowania popularnego na rynku sterownika PNOZmulti 2 (fotografia 1) w środowisku EtherCAT. Nowy moduł PNOZ m EF EtherCAT FSoE pełni funkcję master, a jednocześnie umożliwia realizację komunikacji standardowej oraz safety za pomocą tego samego kanału. W zależności od aplikacji moduł Fieldbus sterownika bezpieczeństwa PNOZ m EF EtherCAT FSoE, w połączeniu z jednostką bazową PNOZ mB1, może być używany jako urządzenie FSoE master, FSoE slave, a także EtherCAT slave. Do konfiguracji służy znane narzędzie PNOZmulti Configurator.

Fotografia 1. Konfigurowalny sterownik PNOZmulti 2 firmy Pilz

Safety-over-EtherCAT w komunikacji w standardzie EtherCAT

Dzięki modułowi komunikacyjnemu EtherCAT FSoE – w połączeniu z jednostką bazową PNOZ m B1 – realne staje się uzyskanie maksymalnie czterech połączeń master-master oraz do 60 połączeń master-slave. W ten sposób można z łatwością wdrażać i rozbudowywać elastyczne struktury za pomocą „jednokablowego rozwiązania” na poziomie magistrali Fieldbus. Certyfikowany system bezpieczeństwa to gwarancja nie tylko maksymalnego poziomu ochrony, ale także wydajności instalacji i maszyn.

Kompleksowe rozwiązanie bezpieczeństwa w standardzie FSoE 

Za pomocą sterownika PNOZmulti 2, skonfigurowanego jako FSoE master, można łatwo zrealizować kompletne rozwiązanie systemu ochronnego z radarowym czujnikiem bezpieczeństwa PSENradar oraz napędem PMC (Pilz Motion Control) – w obu przypadkach również w standardzie FSoE. W opisanej sytuacji jednokablowe rozwiązanie służy do elastycznego włączania aktuatorów i czujników obsługujących protokół FSoE. Sterownik PNOZmulti 2 skonfigurowany jako FSoE master umożliwia monitorowanie wszystkich funkcji bezpieczeństwa – od wyłączników E-STOP i bramek bezpieczeństwa, po kurtyny świetlne – oraz tworzy połączenia z pozostałymi urządzeniami slave w sieci. Przekłada się to na minimalizację nakładów związanych z okablowaniem oraz znacznie obniża koszty inwestycji. Dostępne opcje diagnostyczne zapewniają również minimalizację przestojów.

Fotografia 2. Sterownik PNOZmulti 2 wraz z radarowym czujnikiem bezpieczeństwa PSENradar

Dodatkowo nowa centralka PSENradar – z możliwością pracy w sieci EtherCAT po protokole FsoE – obsługuje kartę SD, na której zapisywana jest konfiguracja systemu. Dwa nowe czujniki, PSEN rd 1.2 F-FOV oraz PSEN rd 1.2 F-FOV LR, mogą teraz pracować w aplikacjach o poziomie PL (d) kat.3. Zwiększony został także obszar działania urządzeń – do 5 m w przypadku wersji F-FOV i do 9 m w przypadku wersji F-FOV LR, co zwiększa zakres zastosowań urządzenia. Ponadto wprowadzono nowe podejście do wyznaczania strefy chronionej (możliwe jest asymetryczne kształtowanie obszaru lub zaprojektowanie obszaru chronionego o kształcie prostokąta).

Bezpieczna komunikacja w oparciu na systemie SafetyNET p

Za pośrednictwem protokołu Ethernet SafetyNET p można podłączyć do 16 jednostek bazowych PNOZmulti 2 – służy do tego moduł rozszerzeń PNOZ m EF SafetyNET. Na pierwszym etapie łącze udostępniane jest poprzez topologię liniową. Wymiana danych 32-bitowych za pośrednictwem RTFL zapewnia krótki czas cyklu. Interfejs, w którym wejścia są konfigurowane przy użyciu 128 bitów, zaś wyjścia przy użyciu 32 bitów, tworzą łącza danych. Oprogramowanie PNOZmulti Network Editor stosowane jest do konfigurowania sieci SafetyNET p i łączenia projektów. Wywoływane bezpośrednio przez program PNOZmulti Configurator może łączyć zmienne wejściowe i wyjściowe projektów PNOZmulti. Po wysłaniu konfiguracji do systemu PNOZmulti sieć SafetyNET p jest gotowa do użytku.

Moduł rozszerzeń PNOZ m EF SafetyNET nadaje się do zastosowania w każdej jednostce bazowej konfigurowalnego sterownika PNOZ m B0 lub PNOZ m B1. Jednostki bazowe PNOZmulti i PNOZmulti Mini można łączyć przy użyciu modułu rozszerzeń Multi Link.

Więcej informacje o opisywanym rozwiązaniu na stronie: www.pilz.com

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
czerwiec 2024

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje czerwiec 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów