Katalog akcesoriów firmy Pomona należy do najbardziej rozbudowanych na świecie. Aby sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na akcesoria pomiarowe, Pomona Electronics ciągle rozwija swoją ofertę, dodając do niej coraz to nowsze produkty. Przy doborze akcesoriów pomiarowych należy bezwzględnie pamiętać, aby parametry akcesoriów pomiarowych były zgodne pod względem kategorii bezpieczeństwa, napięć i prądów znamionowych z parametrami urządzeń danego układu. Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, TME rozszerzyła ofertę akcesoriów kontrolno-pomiarowych o produkty Pomona Electronics.
Przewody pomiarowe
Każdy miernik wymaga dobrania odpowiednich przewodów pomiarowych. To właśnie dzięki nim będzie możliwe wykonanie pomiarów. Przewody pomiarowe mogą występować w najróżniejszych wariantach, jednak najpopularniejszym z nich jest przewód zakończony końcówkami bananowymi. Stosowane są głównie w laboratoriach, ale też np. w pracowniach szkolnych, gdzie w ramach zajęć praktycznych uczniowie budują konkretny obwód elektryczny. Wówczas przewody zakończone końcówkami bananowymi przydają się do podłączenia elementów układu (fotografia 1).
Przewody zakończone wtykami BNC (fotografia 2), również możemy uwzględnić w grupie przewodów pomiarowych. Służą one zazwyczaj do połączenia takich urządzeń jak generatory czy oscyloskopy. Przy zakupie tego typu przewodów należy zwrócić uwagę na to, czy przeznaczone są do przyrządów o impedancji wyjściowej 50 Ω czy 75 Ω.
Pomona Electronics jest również producentem klasycznych przewodów pomiarowych (fotografia 3), przeznaczonych dla mierników, zarówno tych przenośnych, jak i stacjonarnych. Przewody zakończone są różnymi typami końcówek pomiarowych, od cienkich szpilek, po końcówki 2 i 4 mm.
Sondy – końcówki pomiarowe
Elementami, które ułatwią pracę podczas pomiarów, będzie zestaw odpowiednich końcówek pomiarowych (fotografia 4). Dzięki nim, testowanie i wykonywanie pomiarów elektrycznych na płytkach drukowanych będzie znacznie łatwiejsze i ograniczy ryzyko zwarć lub uszkodzeń podczas pomiarów. Końcówki pomiarowe mogą być montowane na przewody zakończone końcówką w rozmiarze 2; 2,6 lub 4 mm. Warto również wspomnieć, że końcówki pomiarowe mogą być złocone lub niklowane.
Chwytaki pomiarowe
Przewody zakończone chwytakiem haczykowym (fotografia 5) są bardzo praktycznymi narzędziami i powinny znaleźć się w każdym warsztacie elektronicznym. Dzięki takim przewodom uzyskamy stabilne połączenie podczas pomiarów. Umożliwiają one bardzo proste podłączenie się np. do wyprowadzonych z płytki drukowanej przewodów lub nawet do końcówek niektórych elementów elektronicznych.
Klipsy pomiarowe
Jeśli istnieje potrzeba sprawdzenia wartości napięć na końcówkach konkretnego układu scalonego, bardzo przydatnym elementem będzie odpowiedni klips pomiarowy (fotografia 6). Za jego pomocą będzie znacznie łatwiej zmierzyć parametry napięć, zwłaszcza jeśli badamy układ wykonany jest w technologii SMD. Dodatkowym plusem klipsów pomiarowych jest bezpieczeństwo, ponieważ ich stosowanie minimalizuje ryzyko przypadkowego zwarcia wywołanego końcówką pomiarową. Klipsy przystosowane są do kilku typów układów scalonych, wykonanych w obudowach PLCC, SO, SOIC i SOJ. W katalogu TME znajdują się klipsy umożliwiające przetestowanie układu, który posiada od 8 do 84 pinów.
Zaciski krokodylkowe
Krokodylki są kolejnym punktem na liście akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie elektronicznym. Zamontowane na przewodzie znacznie ułatwiają wykonanie pomiaru, gwarantując stabilność połączenia. Krokodylki, których producentem jest Pomona (fotografia 7) mają trzy zakresy chwytania: 7,6; 7,62 i 20 mm.
Wtyki i gniazda bananowe
Zdarza się, że przewody połączeniowe musimy wykonać sami. Wówczas należy wyposażyć się w odpowiednie gniazda bananowe i wtyki (fotografia 8). Mogą one występować w trzech rozmiarach: 2; 2,4 i 4 mm. Przy wyborze odpowiednich gniazd i wtyków warto zwrócić uwagę na parametry elektryczne oraz sposób montażu. W przypadku wtyków najczęściej można spotkać końcówki, w których przewód jest lutowany, zaciskany lub przykręcany. Gniazda bananowe montowane są zazwyczaj na panelu, a sam przewód najczęściej jest przykręcany.
Zaciski laboratoryjne
Zaciski laboratoryjne najczęściej można spotkać w sprzęcie kontrolno-pomiarowym wyższej klasy. Umożliwiają one bardzo łatwe podłączenie końcówek przewodów do zacisków urządzenia (fotografia 9). Mimo że są one spotykane dość rzadko, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je w dowolnym urządzeniu. Zaciski laboratoryjne Pomona Electronics przystosowane są do przewodów bananowych w rozmiarze 4 mm.
Sondy oscyloskopowe
W ofercie Pomona Electronics można znaleźć również pasywne sondy do oscyloskopów (fotografia 10). Mogą być one zakończone sondą pomiarową lub haczykiem, a sama długość przewodu to 1,2 lub 2 m. Sondy wyposażono w dzielnik 1:1, 10:1 lub 100:1, natomiast ich pasmo wynosi od 50 do 150 MHz.
Zestawy akcesoriów Pomona
Warto zauważyć, że w katalogu TME dostępne są zestawy akcesoriów firmy Pomona Electronics. Składają się one z najczęściej używanych w warsztatach elektronicznych przewodów i akcesoriów pomiarowych (fotografia 11). Jeśli wyposażenie warsztatu czy pracowni jest organizowane od nowa to warto zwrócić uwagę właśnie na takie kompletne zestawy, które w pełni pokryją zapotrzebowanie na akcesoria pomiarowe.
Wieszaki i stojaki na przewody
Pomona jest również producentem wieszaków i stojaków na przewody, które mogą znacznie poprawić ergonomię pracy (fotografia 12). Są one uzupełnieniem oferty i świadczą o kompleksowym podejściu producenta. Dzięki specjalizowanym wieszakom i stojakom przewody zawsze będą miały swoje miejsce i będą ułatwiały codzienną pracę.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.