Altium Limited to producent oprogramowania EDA (automatyzacja projektowania elektroniki), czyli służącego do projektowania urządzeń elektronicznych - najczęściej do rysowania schematów ideowych i projektowania płytek drukowanych. Historia firmy, znanej kiedyś jako Protel, sięga lat '80 XX wieku. Altium Designer jest obecnie wiodącym na rynku profesjonalnym narzędziem do projektowania płytek drukowanych. Nie ma się więc co dziwić, że Dassault Systèmes wybrało tę firmę do współpracy w przygotowaniu swojego najnowszego narzędzia - SOLIDWORKS PCB.
Sprawdzona technologia EDA w zupełnie nowej odsłonie
Dassault Systèmes skorzystało z ponad 25-letniego doświadczenia projektantów Altiuma do opracowania przyjaznego i intuicyjnego interfejsu użytkownika w swoim nowym pakiecie. Dzięki zastosowaniu interfejsu znanego z pakietów EDA firmy Altium, migracja do nowego oprogramowania jest niezwykle prosta, dla użytkowników, którzy kiedykolwiek mieli z nimi do czynienia. Na rysunku zaprezentowano widok interfejsu programu SOLIDWORKS PCB.
Nowoczesne środowisko edycji projektu składa się z edytora schematów i płytek drukowanych. Dodatkowo dostępne jest narzędzie do przygotowywania rozbudowanych bibliotek, jakie znamy z programów Altiuma. W systemie zaimplementowano również wiele innych rozwiązań, znanych z tego pakietu, chociażby algorytmy interaktywnego prowadzenia ścieżek czy rozbudowane, konfigurowalne reguły dla projektu płytki drukowanej.
Integracja oprogramowania ECAD i MCAD w jednym pakiecie
Oprogramowanie SOLIDWORKS PCB pozwala na współpracę projektu części elektronicznej i mechanicznej projektowanego urządzenia. Oferuje ono wyraźną korzyść, w sytuacji gdy współpraca elektronika i mechanika ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia założonych celów projektowych systemu. Bezpośrednia współpraca środowiska projektowania elektronicznego i mechanicznego umożliwia natywną wymianę danych projektowych za pomocą wygodnego interfejsu, zapewnia spójność projektów i dokładność odwzorowania elektroniki w projekcie mechanicznym i vice versa.
Integracja środowisk projektowych ułatwia integrację projektów, a co za tym idzie poprawia możliwości integracji elektroniki w podzespołach mechanicznych. W dobie miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, ścisła integracja projektów mechanicznych i elektronicznych jest kluczowa, dla uzyskania kompaktowego systemu. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń elektroniki noszonej, gdzie wykorzystanie każdego milimetra sześciennego obudowy może przesądzać o sukcesie projektu.
Zastosowanie zintegrowanych środowisk EDA i CAD zwiększa również produktywność i skraca czas pracy designerów. Jednocześnie podejście to minimalizuje liczbę popełnianych w czasie projektu błędów, które wykryte zostaną dopiero na etapie prototypowania urządzenia. Dzięki temu, że projekt mechaniczny ma bezpośredni dostęp do danych EDA i vice versa, możliwa jest szybka weryfikacja ewentualnych konfliktów poszczególnych podzespołów w całym systemie.
SOLIDWORKS PCB
W ramach nowego pakietu Dassault Systèmes opracował dwa pakiety oprogramowania. Pierwszym z nich jest SOLIDWORKS PCB. Jest to zestaw narzędzi dedykowanych do rysowania schematów ideowych i projektowania płytek drukowanych. Dzięki temu, że system oparto na sprawdzonym silniku Altiuma, jest on intuicyjny i wydajny podczas projektowaniu płytek drukowanych. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu symulatorowi Spice można analizować działanie obwodów z poziomi edytora schematów.
Interfejs programu opracowany został tak, aby był kompatybilny wizualnie zarówno z narzędziami SOLIDWORKS, jak i z oprogramowaniem EDA obecnym na rynku. Oprócz typowych narzędzi do projektowania PCB, ma także nowoczesne rozwiązania do implementowania zaawansowanych i rozbudowanych bibliotek, dodatkowych reguł projektowych, jak i szeroko rozbudowane możliwości integracji z projektami mechanicznymi. Dzięki silnikowi projektowania, który pracuje we w pełni trójwymiarowym środowisku w czasie rzeczywistym, można monitorować występowanie kolizji elementów na płytce drukowanej i otaczających ją elementów obudowy.
Integracja SOLIDWORKS PCB z oprogramowaniem MCAD nie ogranicza się tylko do możliwości przerzucania bryły płytki drukowanej do projektu mechanicznego. Zaawansowane narzędzia do zarządzania procesem zlecania zmian konstrukcyjnych pozwalają na przenoszenie zmian konstrukcyjnych pomiędzy SOLIDWORKS PCB i SOLIDWORKS 3D CAD. Obejmuje to zmiany projektowe, które dotyczą kształtu płytki, rozmieszczenia komponentów, otworów montażowych i wycięć, co zapewnia prawidłową synchronizację projektów.
SOLIDWORKS PCB Connector
Drugim nowym narzędziem jest SOLIDWORKS PCB Connector. Jest to nowoczesne środowisko współpracy pomiędzy użytkownikami Altium Designer i SOLIDWORKS 3D CAD, eliminujące błędy wynikające z braku synchronizacji pomiędzy częścią elektryczną a mechaniczną projektu. Narzędzie to w prosty sposób łączy dane z obu środowisk, udostępniając kluczowe elementy projektowe zespołom projektantów elektroniki i mechaniki. Dzięki SOLIDWORKS PCB Connector, w trakcie całego procesu projektowania, każdy użytkownik dysponuje spójnymi informacjami, pomagającymi dotrzymać terminu wprowadzenia produktu na rynek i zredukować wysokie koszty związane z wprowadzaniem poprawek.
SOLIDWORKS PCB Connector pozwala na zintegrowanie zarządzanie procesem wprowadzania zmian projektowych tak w projekcie mechanicznym jak i elektronicznym. Dzięki równoczesnemu śledzeniu zmian przez oba środowiska zespół projektowy może pracować szybciej i wydajniej. Dodatkowe narzędzia umożliwiające wprowadzanie komentarzy i zarządzanie zmianami w projekcie w zunifikowany sposób pozwalają na zachowanie porządku w repozytorium projektu.