Wyświetlacze o szerokim kącie obserwacji

Wyświetlacze o szerokim kącie obserwacji
Pobierz PDF Download icon

Stale rośnie zapotrzebowanie na wyświetlanie obrazów lub komunikatów niosących różne informacje. Producenci wyrobów elektronicznych prześcigają się w uatrakcyjnieniu swoich produktów, ale dla przeciętnego użytkownika najbardziej widoczna jest zmiana wyświetlacza na większy, bardziej czytelny, lepiej widoczny lub kolorowy. Tym wymaganiom starają się sprostać producenci wyświetlaczy oferujący coraz to nowsze rozwiązania.

Aktualnie coraz większy nacisk jest kładziony na szeroki kąt obserwacji. Standardowe wyświetlacze LCD mają zazwyczaj kąt obserwacji ustawiony – jeśli odnieść to do wskazówek zegara – na godzinę 6 lub 12, co ogranicza zakres ich zastosowań, ponieważ pod innym kątem są po prostu nieczytelne. Obecnie producenci wyświetlaczy LCD wprowadzają do coraz większej liczby produktów matryce IPS, które w porównaniu do standardowych matryc TN charakteryzują się nie tylko pełnym kątem obserwacji, ale również dużo lepszym odwzorowaniem kolorów. W tabeli 1 umieszczono porównanie parametrów wyświetlaczy TFT.

Przykładowy wyświetlacz TFT 2,8’’ z matrycą IPS o kątach obserwacji 80/80/80/80, produkowany przez firmę Powertip pokazano na fotografii 1.

Fotografia 1. Wyświetlacz TFT 2,8’’z matrycą IPS firmy Powertip

Kolejnym rozwiązaniem problemu ograniczonego kąta obserwacji jest zastosowanie wyświetlacza OLED. Charakteryzuje się on najlepszym kontrastem oraz doskonałym odwzorowaniem barw, pracuje w dużo szerszym zakresie temperatury niż LCD. Czas reakcji jest rzędu mikrosekund, natomiast kąt obserwacji jest praktycznie nieograniczony. Dzięki dużej energooszczędności będzie się on znakomicie sprawdzał w aplikacjach zasilanych z baterii. Niestety, cały czas wielkość dostępnych wyświetlaczy OLED jest ograniczona, więc jeśli w aplikacji potrzebujemy dużego, kolorowego wyświetlacza, to jedynym rozwiązaniem jest jak na razie wyświetlacz TFT.

Fotografia 2. Giętki wyświetlacz monochromatyczny OLED firmy Wisechip

Na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że wyświetlacze OLED są produkowane również w wersji giętkiej oraz przezroczystej. Przykłady takich rozwiązań produkowanych przez firmę Wisechip pokazano na fotografiach 2 i 3.

Fotografia 3. Giętki wyświetlacz kolorowy OLED firmy Wisechip

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze wyświetlacza warto rozważyć również opcję e-ink. Taki wyświetlacz pobiera energię tylko podczas zmiany wyświetlanego obrazu. Jest on znakomicie widoczny przy silnym świetle słonecznym, charakteryzuje się bardzo dużym kontrastem i nieograniczonym kątem obserwacji. Wadą wyświetlacza tego typu jest możliwość wyświetlania wyłącznie treści statycznych. Dostępny jest on w wersji czarno-białej lub trójkolorowej (z dodatkowym kolorem czerwonym lub żółtym) i ma bardzo ograniczony zakres temperatury pracy. Doskonale sprawdza się on w aplikacjach, w których zastępuje papier drukowany, takich jak np. wyświetlanie cen na etykietach, jednocześnie dając możliwość zdalnej zmiany wyświetlanych informacji.

Jeśli wyświetlane dane zmieniają się kilka razy dziennie, bardziej energooszczędnym rozwiązaniem niż e-ink są wyświetlacze LCD o ultramałym poborze prądu produkowane przez firmę Powertip. Pobór prądu jest stały, poniżej 100 mA i w porównaniu do standardowego wyświetlacza e-ink, który wymaga około 8 mA przy zmianie wyświetlanego obrazu, już przy zmianach obrazu powyżej 3 razy na dobę to alternatywne rozwiązanie Powertip jest bardziej atrakcyjne. Dodatkowymi zaletami jest znacznie szerszy zakres temperatury pracy (od –30 do +85°C) oraz niższa cena. Na fotografii 4 pokazano wyświetlacz 2,1’’ o ultramałym poborze prądu, produkowany przez Powertip.

Fotografia 4. Wyświetlacz 2,1’’ firmy Powertip o ultra małym poborze

Elhurt sp. z o.o.
www.elhurt.com.pl

 

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
kwiecień 2019
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów