Trzy grupy czujników PaPIR
Aktualnie firma Panasonic oferuje trzy rodzaje czujników PaPIR:
- EKMB – o małym poborze prądu, z wyjściem cyfrowym,
- EKMC – ogólnego przeznaczenia, z wyjściem cyfrowym,
- AMN – ogólnego przeznaczenia, z wyjściem analogowym lub cyfrowym.
Cechą szczególną tych rozwiązań jest układ scalony ASIC, zintegrowany z sensorem i umieszczony w metalowej obudowie TO-5. Zawarty w nim wzmacniacz i komparator zmniejszają podatność czujnika na zaburzenia elektromagnetyczne, np. wywoływane przez telefony komórkowe lub oświetlenie jarzeniowe.
Precyzyjne wykrywanie obiektów
W czujniku EKMB różnicowy układ pomiarowy współpracujący z sensorem odznacza się bardzo małym poborem prądu (1…6 mA w trybie standby) przy jednocześnie małym poziomie szumów własnych. W porównaniu do wzmacniaczy wykonanych na podzespołach dyskretnych z wykorzystaniem tranzystorów FET, rozwiązanie to jest znacznie mniej podatne na wpływ zmian temperatury otoczenia i tym samym charakteryzuje się większą stabilnością i powtarzalnością działania.
Zastosowany w czujnikach sensor zapewnia około dwukrotnie większą czułość w porównaniu do innych dostępnych na rynku rozwiązań. Jego pole detekcji zawiera cztery oddzielne obszary aktywne, co ogranicza ich wzajemne oddziaływanie cieplne i umożliwia precyzyjne wykrywanie obiektów o temperaturze niewiele różniącej się od tła (już od 4°C). Dodatkowo małe wymiary obszaru termoczułego (1,1 mm×1,1 mm) pozwala na zastosowanie niewielkiej soczewki Fresnela i tym samym wpływa na kompaktowe wymiary czujnika.
Czujniki typu EKMB i EKMC
Asortyment czujników PaPIR typu EKMB i EKMC obejmuje kilkadziesiąt wersji różniących się kształtem soczewki:
- Standardowe (ok. 5 m zasięgu) z 64 obszarami wykrywania.
- Dalekiego zasięgu (ok. 12 m) z 92 obszarami detekcji.
- Wersja do montażu na ścianie pomieszczeń, zawierająca trzystopniową soczewkę (3, 6 i 12 m) z 68 obszarami pomiarowymi.
Soczewki dostępne są w trzech wersjach kolorystycznych: białej, perłowej i czarnej. Są też czujniki bez zintegrowanej optyki – do aplikacji, w których jest ona częścią obudowy urządzenia, gdy jest wymagane specyficzne wykorzystanie czujnika lub uzyskanie nietypowego obszaru wykrywania. Dodatkowe kryteria selekcji to pobór prądu przez czujnik w trybie standby: 1, 2 lub 6 mA dla czujnika typu EKMB oraz 170 mA dla EKMC. Obie te serie produkowane są z wyjściem cyfrowym.
Czujniki AMN
Czujniki AMN to grupa z wyjściem analogowym lub cyfrowym, dostępna z czterema typami soczewek:
- Standardową o zasięgu 5 m i 64 obszarami detekcji.
- Z optyką do wykrywania obiektów wolno poruszających się – już od 0,3 m/s (zasięg 2 m, 104 pola detekcji).
- Wersja wykrywająca małe obiekty i punktowe źródła ciepła o wąskiej wiązce 22×38° (5 m zasięgu, 24 pola detekcji).
- O dużym zasięgu i szerokim polu obserwacji (10 m, 80 obszarów wykrywania).
Mały pobór mocy
Czujniki PaPIR są zasilane napięciem stałym 2,3–4 V (EKMB) oraz 3–6 V (EKMC i AMN) i mają wbudowany stabilizator. W czasie wykrywania obiektu pobór prądu rośnie o ok. 100 mA dla wersji z wyjściem cyfrowym lub 50 mA dla wersji analogowych. Pracują w zakresie temperatury od –20 do +60°C.
Wersje analogowe dostarczają na wyjściu napięcia o wartości proporcjonalnej do szybkości zmian temperatury i prędkości poruszania się obiektu. Wykrycie obiektu w tym przypadku wymaga analizy sygnału za pomocą komparatora okienkowego lub mikrokontrolera, ale jednocześnie konstruktor ma możliwość ustawienia progu czułości, filtrowania szumów i innej obróbki sygnału.
Duża funkcjonalność
Szeroki asortyment, wysoka funkcjonalność oraz niski pobór mocy sprawiają, że czujniki PaPIR firmy Panasonic są doskonałym wyborem dla szerokiego spektrum aplikacji, w których istnieje potrzeba pewnego wykrywania ruchu obiektów w systemach oświetleniowych, alarmowych, automatyki budynkowej i podobnych obszarach elektroniki konsumenckiej i profesjonalnej. Więcej informacji można znaleźć na stronie firmy Transfer Multisort Elektronik pod adresem www.tme.pl.
Transfer Multisort Elektronik
Więcej informacji:
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41, 93-350 Łódź
tel. +48 42 645 55 55
dso@tme.pl, www.tme.eu