Pomiary pola elektromagnetycznego nie należą do zagadnień łatwych do wykonania. Jednak w wielu sytuacjach dla oceny potencjalnych zagrożeń, lokalizacji występujących źródeł pól lub aby przekonać się o wpływie odległości na natężenie pola, wystarczą stosunkowo nieskomplikowane rozwiązania.
W warunkach domowych i w biurach najczęściej mamy do czynienia ze źródłami silnych pól o małej częstotliwości (transformatory urządzeń zasilanych z sieci, instalacje elektryczne) oraz polami o bardzo dużej częstotliwości pochodzącymi od urządzeń służących do komunikacji bezprzewodowej (komórki, rutery, tablety). Urządzenia znajdują się w bezpośredniej bliskości osób, a ich oddziaływanie ma długotrwały charakter.
W zależności od potrzeb oceny zagrożeń można stosować mierniki do pomiaru pól o małej częstotliwości (TM 191, TM 192, TM 192D) lub mierniki mierzące pole o dużej częstotliwości (TM-195, TM-196).
Miernikiem uniwersalnym jest unikalny, kompaktowy miernik TM-190 (fotografia 1). Mierzy jednocześnie pola o małej i o dużej częstotliwości. Jego dodatkowym atutem jest łatwa obsługa i graficzny sposób przedstawiania natężenia pola w funkcji czasu.
Wartości pól często ulegają zmianom. Zależą od mocy urządzeń będących źródłami pola, liczby aktualnie włączonych urządzeń, pory dnia. Stosowanie mierników z możliwością śledzenia zmian natężenia pola pozwala na systematyczną kontrolę zagrożeń. Większość oferowanych mierników umożliwia zapamiętywanie wartości maksymalnych. Pokazany na fotografii 2 miernik-TM 192D rejestruje wyniki z ustawianą częstotliwością, w długim okresie czasu.
Paweł Polak
pawel.polak@unitor.com.pl
Więcej informacji:
P.P. Unitor
ul. Rydygiera 30/32, 87-100 Toruń
email: biuro@unitor.com.pl
www.unitor.com.pl