Zjawisko "flickeringu" a technologia LED

Zjawisko "flickeringu" a technologia LED
Pobierz PDF Download icon
Jakie wymagania powinien spełniać zasilacz współpracujący z technologią slow motion? W dobie powszechnego dostępu do Internetu oraz naziemnej telewizji cyfrowej uczestnictwo w wydarzeniach sportowych nie wiąże się z koniecznością przebywania na stadionie ? relację możemy obejrzeć w domowym zaciszu na ekranie telewizora. Niektóre relacje są emitowane w jakości Full HD, a realizatorzy oferują tzw. technologię slow motion, czyli powtórek najciekawszych momentów w dużym zwolnieniu, celem uchwycenia drobnych szczegółów. Okazuje się jednak, że technologia ta wymaga odpowiedniej jakości oświetlenia, a co za tym idzie ? również odpowiedniego zasilania. W artykule pokrótce opisano powyższe zagadnienie.

W zależności od systemu nadawania liczba klatek na sekundę (fps) podczas transmisji obrazu jest różna i może wynosić 24, 25, 30, 50, 60 fps. Aby uzyskać dobre efekty w technologii slow motion, należy znacznie zwiększyć liczbę klatek – do 300 fps lub więcej. Okazuje się jednak, że przy tak szybkich zapisach wideo duże znaczenie odrywa równomierność oświetlenia w czasie. To znaczy, każda kolejna klatka nie może znacząco różnić się jasnością od poprzedniej, ponieważ w przeciwnym wypadku powstaje bardzo nieprzyjemny efekt migotania, dlatego też kluczem do zapewnienia wysokiej jakości obrazu w tej technologii jest zapewnienie stałego strumienia świetlnego.

Tradycyjny system oświetlenia na stadionie sportowym składa się z lamp metalohalogenkowych, które są bardzo energochłonne. Bardzo dobrą alternatywą są źródła światła bazujące na diodach LED. Poza oszczędnością energii, dodatkowo umożliwiają uzyskanie szerokiego zakresu ściemniania, równomiernego rozproszenia światła oraz charakteryzują się dobrym współczynnikiem oddawania barw (CRI>80).

Zasilacze MEAN WELL a tętnienia prądu wyjściowego

Zgodnie z wymogami Europejskiej Unii Związków Piłkarskich UEFA uśredniony współczynnik migotania (dla technologii slow motion – 300 fps) nie powinien przekraczać 5% – dla stadionów klasy A (w tym również elite), 12% – klasy B oraz 20% – klasy C. Wartość współczynnika migotania w dużej mierze zależy od tętnień prądu zasilacza. Oczywiście najkorzystniejszą sytuacją byłoby, gdyby prąd wyjściowy miał stałą wartość (rysunek 1), jednak w rzeczywistości jego kształt ma postać zbliżoną do sinusoidalnego, a wartość amplitudy zależy od sposobu wykonania zasilacza. Wartość tętnień prądu przedstawiono we wzorze na rysunku 1 (gdzie Imax, Imin – odpowiednio, maksymalne oraz minimalne natężenie prądu wyjściowego). Innym sposobem na zmniejszenie efektu migotania jest zastosowanie zasilania wielofazowego. Wtedy nie zmniejszamy tętnienia prądu, jednak w efekcie otrzymujemy obniżony współczynnik migotania.

Parametr dotyczący tętnienia prądu wyjściowego można znaleźć w specyfikacji technicznej zasilacza pod nazwą Current Ripple. Oczywiście, dotyczy on zasilaczy przeznaczonych do bezpośredniej współpracy z diodami LED, a więc z serii stałoprądowych. Za przykład może posłużyć model HLG-320H-C pokazany na rysunku 2.

Podsumowanie

W celu uzyskania dobrych efektów za pomocą technologii slow motion niezbędne jest zachowanie stałego poziomu oświetlenia. Zasilacz okazuje się wówczas kluczowym elementem, od którego w głównej mierze zależy współczynnik migotania, a tym samym efekty wizualne technologii. Zasilacze MEAN WELL spełniają najbardziej rygorystyczne kryteria, dzięki czemu mogą być stosowane do oświetlenia stadionów w klasie „elite A”, czyli wszędzie tam, gdzie rozgrywane są finały Ligi Mistrzów UEFA. W Polsce można je nabyć za pośrednictwem autoryzowanego dystrybutora marki MEAN WELL – firmy Elmark Automatyka.

 

Więcej informacji:

Elmark Automatyka
ul. Niemcewicza 76, 05-075 Warszawa-Wesoła
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
tel. 22-773-79-37, 22-778-99-25, faks 22-773-79-36

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
maj 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów