Przyrządy do pomiaru oświetlenia

Przyrządy do pomiaru oświetlenia
Pobierz PDF Download icon
Projektanci i producenci oświetlenia LED w swojej codziennej pracy dążą do poprawy sprawności opraw oświetleniowych, ich parametrów i bezpieczeństwa użytkowania. Wszędzie tam, gdzie jest niezbędna kontrola produktów oświetleniowych, wymaga się wiarygodnych danych pomiarowych. Wprowadzane na rynek towary muszą odpowiadać standardom europejskim. Na te i wiele innych potrzeb odpowiada nowe rozwiązanie GL Optic.

GL SPECTIS 1.0 T Flicker to najnowsze urządzenie polskiej firmy
GL Optic, która w podpoznańskim Puszczykowie projektuje i produkuje precyzyjne urządzenia pomiarowe. Produkty GL Optic są używane przez wiele firm z branży oświetleniowej, elektronicznej, samochodowej, są to m.in. Philips, Osram, Zumtobel, Wojnarowscy Sp. z o.o., Lars, Lena Lighting, Nvidia, ON Semi, Whirlpool, Daimler, Volvo, a także politechniki: Warszawska, Białostocka, Świętokrzyska, Opolska, Poznańska i CIOP.

Smart

GL SPECTIS 1.0 T Flicker to kolejny przyrząd z rodziny inteligentnych spektrometrów. Łączy pomiar tętnienia światła z jego analizą spektralną. Korzystanie z urządzenia jest niezwykle łatwe i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej lub optycznej. Jeden przycisk uruchamia pomiar, a na wyświetlaczu są prezentowane kluczowe dane: natężenie oświetlenia; wskaźnik oddawania barw zgodny z CIE, CRI; TM-30; temperatura barwowa, CCT, współrzędne barwy zgodnie z CIE 1931 i CIE 1964. Po wybraniu funkcji „Flicker” i ponownym naciśnięciu przycisku pomiaru spektrometr natychmiast pokazuje dane tętnienia światła, tj. częstotliwość, flicker percent, flicker index i SVM (Stroboscopic Visibility Measure). Urządzenie ma wygodny ekran dotykowy, intuicyjny system operacyjny Android. Wyniki pomiarów są automatyczne zapisywane na karcie SD lub przesyłane za pomocą USB. Urządzenie ma funkcję ładowania przez USB.

„Smart” to jeszcze coś więcej. Spektrometry GL Optic zaprojektowano tak, aby można było je rozbudowywać w większe systemy pomiarowe. Na przykład, jeśli użytkownik ma potrzebę pomiaru strumienia świetlnego (lumenów), do danego spektrometru może dokupić przystawkę w postaci kuli całkującej. GL Optic w ofercie posiada kule o średnicy od 48 mm (do pojedynczych LED) aż do 2 m. Podobnie jest z pomiarem luminancji płaskich ekranów (LCD, LED, OLED) – do takich zastosowań proponujemy różne sondy. Warto tu dodać, że
GL Optic był pierwszym producentem spektrometrów na świecie, który wprowadził funkcję automatycznego rozpoznawania przyłączonej przystawki. Spektrometr GL SPECTIS 1.0 T. Flicker ma unikalny mechanizm pozwalający na rozpoznanie dołączonej sondy optycznej lub kuli całkującej. Przyrząd samoczynnie automatycznie dobiera właściwy plik kalibracyjny, co wyklucza możliwość popełnienia błędu pomiarowego związanego z wymianą przystawki.

Szybki

Dla każdego producenta, projektanta czy instalatora kluczową kwestią jest szybkość pomiarów. W GL SPECTIS 1.0 T. Flicker zastosowano zaawansowaną elektronikę oraz szybki układ fotodiody z wysoką częstotliwością, dzięki czemu precyzyjne dane pomiarowe wyświetlają się na ekranie w kilka chwil.

Precyzyjny

Wielu klientów decyduje się na zakup produktów GL Optic właśnie ze względu na ich precyzję. Miło nam się podzielić informacją, że Philips był jednym z tych, którzy testując SPECTIS 1.0 T. Flicker w ramach grupy roboczej pracującej nad pomiarem tętnienia, docenili nas za laboratoryjną dokładność.

GL Optic dba o rzetelność pomiarową na dwa sposoby. Z jednej strony jest to głowica z korekcją kątową do natężenia klasy B, która na życzenie może być zastąpiona klasą A. Z drugiej strony to laboratoryjna kalibracja (wzorcowanie). Każdy spektrometr przed dostawą do klienta jest skalibrowany, przez co umożliwia dokonywanie dokładnych pomiarów różnych wartości bezwzględnych, takich jak luks, kandela czy lumen, równolegle z wartościami radiometrycznymi.

GL Optic

 

Więcej informacji:

GL OPTIC Polska Sp. z o.o. Sp.k
ul. Poznańska 70, 62-040 Puszczykowo
tel. +48 61 819 40 03
e-mail: office@gloptic.com
www.gloptic.com

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
maj 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów