Sterowniki oświetlenia LED do inteligentnych domów

Sterowniki oświetlenia LED do inteligentnych domów
Pobierz PDF Download icon

Krakowska firma Enterius od wielu lat specjalizuje się w produkcji ściemniaczy, sterowników oraz innych urządzeń przeznaczonych do oświetlenia LED. Niedawno do oferty wprowadziła nową serię sterowników LED EC-133. Współpracującą one z inteligentnymi systemami sterowania poprzez popularne protokoły cyfrowe: DALI, DMX oraz Modbus. Daje to prawie nieograniczone możliwości sterowania oświetleniem.

Inteligentne budynki, w których różne obwody i urządzenia nie są sterowane lokalnie, tylko centralnie, nie są żadna nowością. Od wielu lat tego typu systemy są powszechnie stosowane w większych budynkach, a coraz częściej również w domach.

Automatyzacja sterowania nie tylko zwiększa możliwości i ułatwia obsługę, ale również przyczynia się do oszczędzania energii. Jednak wiele z tych systemów nie obsługuje techniki LED lub obsługuje wyłącznie na zasadzie włącz/wyłącz bez możliwości regulowania jasności lub koloru.

Zazwyczaj nowsze systemy mają już moduły dla źródeł światła LED, lecz często są one bardzo kosztowne. Sterowniki LED z serii EC-133 pozwalają na łatwe i tanie sterowanie oświetleniem LED z poziomu dowolnego systemu sterowania.

Jedynym wymaganiem jest, aby dany system obsługiwał jeden z trzech popularnych protokołów transmisji danych: DALI, DMX-512 lub Modbus (RS-485). Od strony sprzętowej rodzina EC-133 ma wiele cech wspólnych:

  • Dwie wersje napięcia zasilania: 12 VDC lub 24 VDC.
  • 3 wyjścia PWM (OC), każde o obciążalności 7 A (12 V) lub 3 A (24 V).
  • Możliwość pracy jako 3-kanałowy ściemniacz LED lub sterownik RGB.
  • 16-bitowa rozdzielczość PWM (duża płynność, mała jasność minimalna).
  • Bezpośrednia obsługa taśm LED oraz podobnych źródeł LED zasilanych napięciowo.
  • Pośrednia obsługa prądowych źródeł LED za pomocą driverów LED.
  • Obudowa przystosowana do montażu na szynie TS-35 (DIN).
  • 5 lat gwarancji.
  • Wysoka jakość i niezawodność

W zależności od wersji urządzenia, a tym samym używanego protokołu komunikacji zmienia się dostępna funkcjonalność.

EC-133DL - dla magistrali DALI

Protokół DALI powstał już w latach 90. i w Polsce jest powszechnie używany do sterowania oświetleniem. Jego główną zaletą jest odporność na zakłócenia, co pozwala na dużą dowolność w rodzaju oraz sposobie prowadzenia okablowania.

Ceną za to jest stosunkowo mała prędkość transmisji, która przy dużej liczbie obwodów powoduje zauważalne opóźnienia w działaniu. Ponadto DALI obsługuje stosunkowo niewielką liczbę adresów - maksymalnie 64. Istotną zaletą DALI jest dwukierunkowa łączność, dzięki czemu sterownik główny otrzymuje potwierdzenie odebrania komendy oraz może odpytywać urządzenia o ich aktualny stan.

Funkcjonalność EC-133DL zależy w dużej mierze od zastosowanego sterownika głównego DALI i od obsługiwanych przezeń komend. W przypadku sterownika głównego wykorzystującego pełną funkcjonalność standardu DALI interfejs EC-133DL umożliwia zdefiniowanie wielu parametrów indywidualnych, jak na przykład: charakterystyka ściemniania, minimalna oraz maksymalna jasność kanałów, czas, w którym jasność danego kanału osiągnie wartość maksymalną (fade time), liczba kroków potrzebna do uzyskania maksymalnego poziomu jasności (fade rate) i jasność każdego z kanałów w przypadku awarii systemu sterującego. Oczywiście, każdy z kanałów sterownika można przypisać do dowolnej grupy oraz zaprogramować sceny świetlne.

EC-133DMX - dla magistrali DMX-512

Protokół DMX-512 jest jednym z najstarszych standardów cyfrowej komunikacji między urządzeniami. Powstał głównie do celów estradowych, ale obecnie powszechnie stosuje się go również do sterowania oświetleniem budynków.

Jego zaletą jest bardzo duża prędkość transmisji, dzięki czemu idealnie nadaje się do tworzenia szybkich efektów świetlnych oraz ich synchronizowania z muzyką. Ponadto DMX-512 pozwala na obsługę aż 512 niezależnych kanałów, co umożliwia łatwe tworzenie nawet bardzo dużych instalacji.

Niestety, duża szybkość komplikuje okablowanie i wymusza stosowanie specjalnych przewodów czy aktywnych splitterów. Dodatkowo DMX jest jednokierunkowy, więc nie ma informacji zwrotnej od urządzeń wykonawczych, jednak jego duża popularność oraz łatwość sterowania sprawiają, że jest to chyba najtańszy i najlepiej wspierany cyfrowy protokół transmisji. Sterowanie przez DMX polega na wysłaniu informacji o jasności danego kanału w zakresie od 0 do 255.

Adres pierwszego kanału EC-133DMX można dowolnie zmieniać, natomiast kanały 2 i 3 zawsze przyjmują adresy kolejne. Ponadto jest możliwy wybór jednej z dwóch charakterystyk ściemniania oraz sposób zachowania się sterownika po utracie sygnału DMX.

Wykorzystując interfejs EC-4DX, który umożliwia przekształcenie dowolnego komputera w sterownik DMX-512, można łatwo i niedrogo sterować oświetleniem. Tym bardziej że jest dostępnych wiele programów i aplikacji (także darmowych) wspierających protokół DMX.

EC-133MB - dla protokołu Modbus (RS-485)

Protokół Modbus to otwarty standard przesyłania danych najczęściej przez interfejs szeregowy RS-485. Jest powszechnie stosowany w urządzeniach automatyki, takich jak na przykład sterowniki PLC. Jest podobnie wymagający pod względem okablowania jak DMX, ale pozwala na dwukierunkową łączność i przesyłanie znacznie większej ilości danych.

Sterownik EC-133MB współpracuje z każdym urządzeniem obsługującym protokół Modbus, jeśli transmisja w warstwie fizycznej bazuje na standardzie RS-485. Można też zastosować zwykły komputer z interfejsem USB EC-4MB oraz dowolnym oprogramowaniem wspierającym Modbus. Sterownik reaguje na zestaw komend, za których pomocą można ustawiać lub sprawdzać jasność poszczególnych kanałów, zmieniać jasność w określonym czasie lub adresować urządzenie.

System zarządzania budynkiem Cute BMS autorstwa warszawskiej firmy BM Code ma wbudowaną funkcjonalność obsługi sterowników Enterius EC-133MB. Pozwala to na łatwe konfigurowanie i obsługę obwodów oświetleniowych również osobom niemającym doświadczenia z protokołem Modbus. System pozwala na sterowanie nie tylko oświetleniem, ale również ogrzewaniem, roletami lub innymi urządzeniami albo obwodami także za pomocą telefonu, tabletu lub komputera.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sterowników LED produkcji Enterius na stronie www.enterius.eu. Wszystkie urządzenia produkowane przez Enterius mają 5-letnią gwarancję. Jakość, bezpieczeństwo oraz zgodność z obowiązującymi normami zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi przez Politechnikę Krakowską.

Krzysztof Ratyński
Enterius

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
grudzień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik marzec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje marzec 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów