Przenośny "powerbank" Voltcraft PB18

Przenośny "powerbank" Voltcraft PB18
Pobierz PDF Download icon
Niegdyś urządzenia elektroniczne, takie jak przenośne odbiorniki radiowe, odtwarzacze muzyczne i inne, zasilano z baterii. Pamiętam nawet telefon komórkowy firmy Alcatel, w którym akumulatory - w razie ich rozładowania - można było zastąpić paluszkami "AAA". Jednak w miarę upływu czasu zaczęto wyposażać takie urządzenia w akumulatory, ponieważ takiego rozwiązania wymagali konsumenci oraz ochrona środowiska. Rosło też nasze uzależnienie od różnych gadżetów, takich jak: smartfony, tablety i komputery przenośne. Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, aby zabierać komputer pod namiot, co współcześnie staje się normą. W takiej sytuacji, gdy nie zawsze dysponujemy dostępem do sieci energetycznej, pod namiotem lub w podróży przyda się nam przenośne źródło zasilania - powerbank.

Wraz ze wspomnianym, rosnącym uzależnieniem od różnych elektronicznych zdobyczy techniki, pojawiło się zapotrzebowanie na przenośne źródła zasilania. Pomysły są różne: od ogniw słonecznych kładzionych na dachu namiotu i połączonych z odpowiednią przetwornicą, poprzez ładowarki zamieniające np. energię ruchu lub drgań na elektryczność, do chyba najbardziej oczywistych - dodatkowych akumulatorów.

Niegdyś dodatkowy akumulator był po prostu zapasowym akumulatorem do urządzenia, o znamionowej lub większej pojemności. Dlatego we wcześniejszych modelach laptopów tak łatwo wymieniało się akumulator - wystarczyło odsunąć zatrzaski.

Z drugiej strony, urządzenia były wyposażone w różne złącza ładowarek lub zasilaczy o różnym napięciu wyjściowym, a każdy producent bronił i promował swoje rozwiązanie. Dopiero porozumienie wytwórców urządzeń wymuszone przez Unię Europejską zaowocowało standaryzacją ładowarek akumulatorów - dziś większość z nich ma złącze micro USB i dostarcza napięcie +5 V.

Ta standaryzacja doprowadziła do sytuacji, w której ładowarki różnych producentów są kompatybilne z użytkowanym przez nas sprzętem, a dodatkowe źródła zasilania w postaci baterii akumulatorów mogą być dołączane za pomocą micro USB. Dzięki temu oraz postępowi w dziedzinie lekkich, wydajnych akumulatorów litowych powstała klasa urządzeń nazywana "powerbankami".

Podstawowe parametry:

 • Pojemność: 13 tys. mAh.
 • Napięcie wejściowe (wejście ładowania): +5 V/2 A, gniazdo micro USB.
 • Wyjście zasilające: dwa gniazda micro USB.
 • Obciążalność wyjściowa: +5 V/1 A (kanał 1) oraz +5 V/2,1 A (kanał 2).
 • Rodzaj akumulatora: Li-Ion 3,7 V, 13 tys. mAh.
 • Czas ładowania: około 9 godzin.
 • Kontrola stanu akumulatora: za pomocą 4 diod LED (co 25%).
 • Funkcja automatycznego wyłączenia po naładowaniu urządzenia lub przy braku obciążenia (wyłączenie sygnalizowane za pomocą niebieskiej diody LED).
 • Warunki użytkowania: temperatura -20...+60°C, wilgotność względna 30...80% bez kondensacji pary wodnej.
 • Wymiary: 138 mm×22 mm×63 mm.
 • Ciężar: 275 g.
 • Kolor obudowy: biały (tworzywo sztuczne).

Powerbank to nic innego, jak akumulator "obudowany" obwodami elektronicznymi zapewniającymi jego poprawną eksploatację. W wypadku akumulatora litowego jest to o tyle ważne, że ma on bardzo duży prąd zwarcia, który w konsekwencji może doprowadzić do przegrzewania się ogniwa, uwolnienia nadmiernej ilości gazu, eksplozji i zapalenia się tego, co pozostaje z akumulatora.

Dlatego stosując taki akumulator we własnej aplikacji lub do zasilania urządzeń warto skorzystać ze sprawdzonych aplikacji i z wyrobów producentów, do których mamy zaufanie i o których wiadomo, że ich produkty spełniają rygorystyczne normy oraz mają powtarzalną, kontrolowaną, dobrą jakość. Do takich - spełniających rygorystyczne normy rynku niemieckiego - niewątpliwie należy firma Voltcraft.

Planując zakup "powerbanku", który przyda się nam w trakcie wakacyjnych wojaży, warto rozważyć ofertę firmy Conrad, która proponuje zakup przenośnego akumulatora Voltcraft PB18. Ma on pojemność 13 tysięcy mAh, dwa wyjścia USB dostarczające napięcie +5 V - jedno o obciążalności 1 A, a drugie 2,1 A.

Oba wyjścia mogą być obciążone (użytkowane) jednocześnie. W zupełności wystarczy to do naładowania akumulatora tabletu, telefonu komórkowego i innych urządzeń, i to nie raz, ale wiele razy, zanim rozładujemy akumulator powerbanku. Stan akumulatora jest sygnalizowany za pomocą 4 diod świecących, skokowo, co 25% (4 diody świecą = 100%, 3 = 75% itd.).

Wejściowy prąd ładowania wynosi 2 A, co pozwala na naładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora w czasie około 9 godzin. Urządzenie wyposażono w automatyczny wyłącznik, który zadziała po kilku sekundach od odłączenia obciążenia.

Dzięki zastosowaniu akumulatorów Li-Ion powerbank nie jest ciężki - waży jedynie 275 g, a jego wymiary 138 mm×22 mm×63 mm są zbliżone do przenośnego dysku. Dzięki temu urządzenie zmieści się w plecaku, torbie notebooka lub tabletu, w kieszeni i będzie nieodzownym, pomocnym partnerem w każdej podróży.

Jacek Bogusz, EP

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów