Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Klawiatury foliowe czy szklane panele dotykowe?

Klawiatury foliowe czy szklane panele dotykowe?
Pobierz PDF Download icon
Klawiatury foliowe i szklane panele dotykowe, są zewnętrznymi elementami urządzeń elektronicznych i służą do komunikowania się użytkownika z urządzeniem. Poza tą podstawową funkcją mają zasadniczy wpływ na wygląd urządzenia, a co za tym idzie na pierwsze wrażenie, które ono wywołuje u potencjalnego klienta i użytkownika.

Klawiatury foliowe są rozwiązaniem tańszym a szklane panele dotykowe droższym, ale postrzeganym jako rozwiązanie modne i niezwykle eleganckie. W związku z tym, na początkowym etapie projektowania nowego urządzenia warto sobie zadać pytanie, które z powyższych rozwiązań będzie lepsze dla naszego zastosowania.

Elewacja frontowa wykonana ze szkła jest odporna na działanie czynników chemicznych i klimatycznych. Może być bardzo elegancka, a wykonana z odpowiedniej jakości materiału, będzie również odporna na zadrapania i inne narażenia mechaniczne. Grafika jest nadrukowywana na spodniej stronie płyty szklanej. Jej forma ograniczona jest jedynie wyobraźnią zamawiającego, a ze względu na sposób nadruku, jest całkowicie odporna na zniszczenie mechaniczne. Integralną częścią takiego panelu jest ekran dotykowy, który zastępuje klawisze i umożliwia adaptacyjne sterowanie elektroniką urządzenia. Najczęściej stosowanymi ekranami dotykowymi są wyświetlacze LCD z umieszczonymi nad nimi panelami pojemnościowymi.

Klawiatura foliowa jest elementem elastycznym, wykonanym z folii poliestrowej. Jest odporna na czynniki chemiczne i klimatyczne, a po naklejeniu na obudowę również na większość czynników mechanicznych. Grafika elewacji jest nadrukowana na spodniej stronie folii poliestrowej i w związku z tym jest całkowicie odporna na zniszczenie mechaniczne. Ze względu na zastosowanie technologii druku cyfrowego, jej forma ograniczona jest jedynie wyobraźnią zamawiającego. Ponadto klawiatura zawiera zestyki foliowe i zintegrowane diody LED, co umożliwia jej w pełni funkcjonalne sterowanie elektroniką bez konieczności współpracy z dodatkowymi wyświetlaczami lub panelami LCD.

Wybór panelu zależy od tego, do jakiego urządzenia zamierzamy go zastosować i jakie funkcje ma ono spełniać.

Panele szklane są rozwiązaniem droższym i efektywnie mogą być zastosowane do urządzeń o złożonym, wielopoziomowym oprogramowaniu, którego zwizualizowanie za pomocą klawiatury foliowej jest trudne lub niemożliwe lub takich, od których wymagamy szczególnie eleganckiego i modnego wyglądu.

Typowe klawiatury foliowe są tańsze i powinny być stosowane w urządzeniach prostszych, mogących pracować w trudnych warunkach eksploatacyjnych, ponieważ są dużo bardziej odporne na narażenia środowiskowe, więc jednoznaczna odpowiedź, na zadane w tytule pytanie, nie jest możliwa, gdyż wszystko zależy od rodzaju urządzenia, do którego chcemy panel sterowniczy zastosować, warunków jego pracy oraz oczekiwań naszych klientów.

W celu uniknięcia błędów przy doborze panelu sterowniczego należy się skonsultować z jego dostawcą lub producentem, gdyż każdy panel niewłaściwie zastosowany może zaszkodzić Państwa finansom i reputacji.

Firma QWERTY Sp. z o.o. jest producentem i dostawcą klawiatur foliowych oraz szklanych paneli dotykowych. Zatrudniamy kompetentnych pracowników, którzy z najwyższą starannością zapoznają się z Państwa problemami oraz potrzebami i zaproponują najwłaściwsze rozwiązanie, zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym. Mamy 27 lat doświadczeń w tej dziedzinie.

Towarzystwo Elektrotechnologiczne QWERTY Sp. z o.o.
www.qwerty.pl

Artykuł ukazał się w
Lipiec 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów