iPDA. Interaktywny Program do Doboru Akumulatorów

iPDA. Interaktywny Program do Doboru Akumulatorów
Pobierz PDF Download icon
iPDA to nowoczesna aplikacja internetowa wspomagająca obliczanie, wyszukiwanie oraz dobieranie optymalnych rozwiązań do zasilania awaryjnego i podstawowego. Narzędzie jest przeznaczone dla projektantów, serwisantów oraz konstruktorów, których urządzenia zasilane są akumulatorami AGM i żelowymi z oferty firmy EMU.

Rysunek 1. Porównanie przykładowych krzywych rozładowania akumulatora i wskazanie różnicy w uzyskanym wyniku dla 7 minuty rozładowania

Uruchomiona w 2007 roku przez firmę EMU aplikacja to łatwe w obsłudze i wyposażone w szereg użytecznych modułów oprogramowanie, które przyspiesza, ułatwia i usprawniania wszelkie prace związane z eksploatacją bezobsługowych akumulatorów i ogniw kwasowo - ołowiowych.

Zaimplementowane w iPDA narzędzia zaprojektowano pod kątem użyteczności w branży zasilania awaryjnego, jednakże zachowana uniwersalność i elastyczność powodują, że program spełni oczekiwania zarówno profesjonalistów zajmujących się szeroko pojętą tematyką zasilania gwarantowanego, jak i konstruktorów i hobbystów poszukujących odpowiedniego akumulatora do zasilenia swojego urządzenia.

Podstawową funkcjonalnością aplikacji, z której korzysta większość zamieszczonych modułów jest mechanizm odpowiedzialny za dokładne ustalanie czasu podtrzymania akumulatora oraz obliczania jego wydajności mocowej i prądowej dla wskazanych punktów czasowych.

Rysunek 2. Przykładowy wynik wyszukiwania przeprowadzonego w module doboru baterii

Wbudowane, specjalnie skonstruowane algorytmy liczące wykorzystując indywidualne stałomocowe i stałoprądowe tabele akumulatorów wiernie interpolują ich rzeczywiste charakterystyki rozładowania. Dzięki temu otrzymywane są precyzyjne rezultaty o dokładności znacznie większej niż gdyby do obliczeń użyto ogólnodostępnych wzorów pomocniczych, lub wykorzystywano by interpolację prostymi (rysunek 1).

W iPDA najistotniejsze dla użytkownika są umieszczone w menu Narzędzia moduły narzędziowe, z których każdy pełni różne funkcje. Jednym z nich jest cieszący się największą popularnością moduł do doboru akumulatorów (Narzędzia » Dobór baterii).

To najwyżej oceniane przez projektantów narzędzie iPDA, którego możliwości tak naprawdę zależą od kreatywności obsługującego. Zoptymalizowane pod kątem przydatności w branży zasilania awaryjnego i dedykowane dla osób w niej pracujących, które korzystają z oprogramowania najczęściej przy doborze akumulatorów do zasilaczy bezprzerwowych UPS (Narzędzia » Dobór baterii » Stałomocowy), oświetlenia awaryjnego lub siłowni telekomunikacyjnych (Narzędzia » Dobór baterii » Stałoprądowy).

Dzięki wspomnianej elastyczności moduł ten jest także doskonałym wsparciem np.: przy doborze akumulatora do podstawowego lub rezerwowego zasilania urządzenia elektronicznego, do pojazdów elektrycznych, przyczep i samochodów campingowych, czy nawet w doborze baterii do odnawialnych źródeł energii.

Rysunek 3. Ekran z propozycją zabezpieczeń elektrycznych oraz kabli wygenerowany w module doboru baterii

Przeprowadzenie doboru, czyli szybkie wyszukanie odpowiedniego akumulatora wymaga od użytkownika posiadania zaledwie podstawowej wiedzy z elektrotechniki oraz z zakresu budowy akumulatora. Sprowadza się do podania niezbędnych danych wejściowych takich jak np. wartość spodziewanego obciążenia, ilość ogniw w szeregu, oraz co najistotniejsze zdefiniowania minimalnego czasu podtrzymania (dla wymagających dostępne są zaawansowane opcje domyślnie nieaktywne).

Wynikiem wyszukiwania jest propozycja spełniających kryteria wejściowe akumulatorów ze wskazanych wcześniej serii z oferty EMU wraz z innymi użytecznymi informacjami jak uzyskane czasy autonomii dla nowej oraz wyeksploatowanej (z uwzględnieniem współczynnika starzenia) baterii, obliczone minimalne parametry wymiany powietrza w pomieszczeniu z baterią, propozycje zabezpieczeń elektrycznych oraz kabli i inne.

Znikomy czas jaki należy przeznaczyć na dobór akumulatora w porównaniu z tradycyjnymi "ręcznymi" metodami to główna ale nie jedyna zaleta tego narzędzia. Warto także nadmienić, że ustalony z rozdzielczością 1 minuty czas autonomii baterii jest czasochłonny i bardzo trudny do uzyskania metodą tradycyjną.

Jak znaczące mogą być różnice pomiędzy wynikami uzyskanymi w iPDA, a obliczonymi w typowy sposób przedstawia rysunek 1. Rezultaty doboru można zapisać do pliku PDF w formie raportu, a w przypadku jakichkolwiek trudności czy niejasności skorzystać można z dostępnej pomocy i podpowiedzi (rysunek 1, rysunek 2).

Rysunek 4. Dodatkowe informacje dotyczące wybranego modelu akumulatora wyszukanego w module Doboru baterii

Drugą, równie użyteczną funkcjonalnością programu jest moduł obliczeniowy służący do symulowania rozładowania akumulatora (Narzędzia » Rozładowanie). Narzędzie najczęściej okazuje się pomocne w sytuacji, kiedy użytkownik posiada akumulator oraz urządzenie, w którym on pracuje i chce obliczyć czas podtrzymania tego zestawu. Możliwości modułu są jednak dużo większe i ograniczone pomysłowością obsługującego, który z powodzeniem może użyć go m.in. również do przeprowadzania doborów baterii.

Wówczas po wprowadzeniu parametrów wejściowych rozładowania i wskazaniu modelu akumulatora otrzyma on przewidywany czas podtrzymania nowego oraz wyeksploatowanego akumulatora lub baterii akumulatorów. W ten sposób można dokonać sprawdzenia czasów podtrzymania wszystkich dostępnych modeli i samemu zadecydować o przydatności któregoś z nich.

Oprócz narzędzi obliczających dostępne są także inne ciekawe i użyteczne moduły, dzięki którym wszystkie niezbędne parametry techniczne i materiały informacyjne akumulatorów są umieszczone pod ręką. Jednym z nich jest narzędzie "Tabele rozładowań" (Narzędzia » Dodatki » Tabele rozładowań), gdzie użytkownik może zbudować własną tabelę rozładowania stałomocowego i stałoprądowego dla różnych, wybranych przez siebie punktów czasowych. Dzięki temu uniezależnia się od tabel zamieszczonych w kartach katalogowych, w których rozdzielczość czasowa np. 5, 10, 15, 30, 45, 60 minut często okazuje się niewystarczająca.

Rysunek 5. Obliczanie czasu podtrzymania akumulatora w module Rozładowania

Na ostatnie wyróżnienie zasługuje jeszcze moduł porównywarki (Narzędzia » Porównaj), która zestawi ze sobą najważniejsze parametry i cechy wskazanych akumulatorów, dzięki czemu mnogość dostępnych marek i serii akumulatorów przestanie stwarzać problem w dostrzeżeniu różnicy pomiędzy modelami o identycznej pojemności, ale różnej serii.

Zaktualizowaną w zeszłym roku aplikację udostępniono pod nowym adresem www.ipda.pl. iPDA jest programem całkowicie darmowym, aby z niego skorzystać należy się zalogować wpisując jako login oraz hasło: demo. Użytkownik zalogowany jako demo ma dostęp do wszystkich funkcjonalności aplikacji oprócz modułu doboru baterii. Pełna wersja oprogramowania dostępna jest dla wszystkich partnerów EMU.

W ramach demonstracji pełnych możliwości programu przygotowane zostało specjalne, ograniczone czasowo konto (login i hasło: epavt) z dostępem do wszystkich modułów, które pozostanie aktywne przez pierwszy kwartał tego roku.

Część z opisanych w artykule modułów jest obecnie w fazie ostatnich wewnętrznych testów i w momencie publikacji niniejszego numeru powinno zostać już udostępnione. Uruchomienie pełnej funkcjonalności iPDA planowane jest na koniec lutego tego roku.

Artykuł ukazał się w
Luty 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów