iPDA. Interaktywny Program do Doboru Akumulatorów

iPDA. Interaktywny Program do Doboru Akumulatorów
Pobierz PDF Download icon
iPDA to nowoczesna aplikacja internetowa wspomagająca obliczanie, wyszukiwanie oraz dobieranie optymalnych rozwiązań do zasilania awaryjnego i podstawowego. Narzędzie jest przeznaczone dla projektantów, serwisantów oraz konstruktorów, których urządzenia zasilane są akumulatorami AGM i żelowymi z oferty firmy EMU.

Rysunek 1. Porównanie przykładowych krzywych rozładowania akumulatora i wskazanie różnicy w uzyskanym wyniku dla 7 minuty rozładowania

Uruchomiona w 2007 roku przez firmę EMU aplikacja to łatwe w obsłudze i wyposażone w szereg użytecznych modułów oprogramowanie, które przyspiesza, ułatwia i usprawniania wszelkie prace związane z eksploatacją bezobsługowych akumulatorów i ogniw kwasowo - ołowiowych.

Zaimplementowane w iPDA narzędzia zaprojektowano pod kątem użyteczności w branży zasilania awaryjnego, jednakże zachowana uniwersalność i elastyczność powodują, że program spełni oczekiwania zarówno profesjonalistów zajmujących się szeroko pojętą tematyką zasilania gwarantowanego, jak i konstruktorów i hobbystów poszukujących odpowiedniego akumulatora do zasilenia swojego urządzenia.

Podstawową funkcjonalnością aplikacji, z której korzysta większość zamieszczonych modułów jest mechanizm odpowiedzialny za dokładne ustalanie czasu podtrzymania akumulatora oraz obliczania jego wydajności mocowej i prądowej dla wskazanych punktów czasowych.

Rysunek 2. Przykładowy wynik wyszukiwania przeprowadzonego w module doboru baterii

Wbudowane, specjalnie skonstruowane algorytmy liczące wykorzystując indywidualne stałomocowe i stałoprądowe tabele akumulatorów wiernie interpolują ich rzeczywiste charakterystyki rozładowania. Dzięki temu otrzymywane są precyzyjne rezultaty o dokładności znacznie większej niż gdyby do obliczeń użyto ogólnodostępnych wzorów pomocniczych, lub wykorzystywano by interpolację prostymi (rysunek 1).

W iPDA najistotniejsze dla użytkownika są umieszczone w menu Narzędzia moduły narzędziowe, z których każdy pełni różne funkcje. Jednym z nich jest cieszący się największą popularnością moduł do doboru akumulatorów (Narzędzia » Dobór baterii).

To najwyżej oceniane przez projektantów narzędzie iPDA, którego możliwości tak naprawdę zależą od kreatywności obsługującego. Zoptymalizowane pod kątem przydatności w branży zasilania awaryjnego i dedykowane dla osób w niej pracujących, które korzystają z oprogramowania najczęściej przy doborze akumulatorów do zasilaczy bezprzerwowych UPS (Narzędzia » Dobór baterii » Stałomocowy), oświetlenia awaryjnego lub siłowni telekomunikacyjnych (Narzędzia » Dobór baterii » Stałoprądowy).

Dzięki wspomnianej elastyczności moduł ten jest także doskonałym wsparciem np.: przy doborze akumulatora do podstawowego lub rezerwowego zasilania urządzenia elektronicznego, do pojazdów elektrycznych, przyczep i samochodów campingowych, czy nawet w doborze baterii do odnawialnych źródeł energii.

Rysunek 3. Ekran z propozycją zabezpieczeń elektrycznych oraz kabli wygenerowany w module doboru baterii

Przeprowadzenie doboru, czyli szybkie wyszukanie odpowiedniego akumulatora wymaga od użytkownika posiadania zaledwie podstawowej wiedzy z elektrotechniki oraz z zakresu budowy akumulatora. Sprowadza się do podania niezbędnych danych wejściowych takich jak np. wartość spodziewanego obciążenia, ilość ogniw w szeregu, oraz co najistotniejsze zdefiniowania minimalnego czasu podtrzymania (dla wymagających dostępne są zaawansowane opcje domyślnie nieaktywne).

Wynikiem wyszukiwania jest propozycja spełniających kryteria wejściowe akumulatorów ze wskazanych wcześniej serii z oferty EMU wraz z innymi użytecznymi informacjami jak uzyskane czasy autonomii dla nowej oraz wyeksploatowanej (z uwzględnieniem współczynnika starzenia) baterii, obliczone minimalne parametry wymiany powietrza w pomieszczeniu z baterią, propozycje zabezpieczeń elektrycznych oraz kabli i inne.

Znikomy czas jaki należy przeznaczyć na dobór akumulatora w porównaniu z tradycyjnymi "ręcznymi" metodami to główna ale nie jedyna zaleta tego narzędzia. Warto także nadmienić, że ustalony z rozdzielczością 1 minuty czas autonomii baterii jest czasochłonny i bardzo trudny do uzyskania metodą tradycyjną.

Jak znaczące mogą być różnice pomiędzy wynikami uzyskanymi w iPDA, a obliczonymi w typowy sposób przedstawia rysunek 1. Rezultaty doboru można zapisać do pliku PDF w formie raportu, a w przypadku jakichkolwiek trudności czy niejasności skorzystać można z dostępnej pomocy i podpowiedzi (rysunek 1, rysunek 2).

Rysunek 4. Dodatkowe informacje dotyczące wybranego modelu akumulatora wyszukanego w module Doboru baterii

Drugą, równie użyteczną funkcjonalnością programu jest moduł obliczeniowy służący do symulowania rozładowania akumulatora (Narzędzia » Rozładowanie). Narzędzie najczęściej okazuje się pomocne w sytuacji, kiedy użytkownik posiada akumulator oraz urządzenie, w którym on pracuje i chce obliczyć czas podtrzymania tego zestawu. Możliwości modułu są jednak dużo większe i ograniczone pomysłowością obsługującego, który z powodzeniem może użyć go m.in. również do przeprowadzania doborów baterii.

Wówczas po wprowadzeniu parametrów wejściowych rozładowania i wskazaniu modelu akumulatora otrzyma on przewidywany czas podtrzymania nowego oraz wyeksploatowanego akumulatora lub baterii akumulatorów. W ten sposób można dokonać sprawdzenia czasów podtrzymania wszystkich dostępnych modeli i samemu zadecydować o przydatności któregoś z nich.

Oprócz narzędzi obliczających dostępne są także inne ciekawe i użyteczne moduły, dzięki którym wszystkie niezbędne parametry techniczne i materiały informacyjne akumulatorów są umieszczone pod ręką. Jednym z nich jest narzędzie "Tabele rozładowań" (Narzędzia » Dodatki » Tabele rozładowań), gdzie użytkownik może zbudować własną tabelę rozładowania stałomocowego i stałoprądowego dla różnych, wybranych przez siebie punktów czasowych. Dzięki temu uniezależnia się od tabel zamieszczonych w kartach katalogowych, w których rozdzielczość czasowa np. 5, 10, 15, 30, 45, 60 minut często okazuje się niewystarczająca.

Rysunek 5. Obliczanie czasu podtrzymania akumulatora w module Rozładowania

Na ostatnie wyróżnienie zasługuje jeszcze moduł porównywarki (Narzędzia » Porównaj), która zestawi ze sobą najważniejsze parametry i cechy wskazanych akumulatorów, dzięki czemu mnogość dostępnych marek i serii akumulatorów przestanie stwarzać problem w dostrzeżeniu różnicy pomiędzy modelami o identycznej pojemności, ale różnej serii.

Zaktualizowaną w zeszłym roku aplikację udostępniono pod nowym adresem www.ipda.pl. iPDA jest programem całkowicie darmowym, aby z niego skorzystać należy się zalogować wpisując jako login oraz hasło: demo. Użytkownik zalogowany jako demo ma dostęp do wszystkich funkcjonalności aplikacji oprócz modułu doboru baterii. Pełna wersja oprogramowania dostępna jest dla wszystkich partnerów EMU.

W ramach demonstracji pełnych możliwości programu przygotowane zostało specjalne, ograniczone czasowo konto (login i hasło: epavt) z dostępem do wszystkich modułów, które pozostanie aktywne przez pierwszy kwartał tego roku.

Część z opisanych w artykule modułów jest obecnie w fazie ostatnich wewnętrznych testów i w momencie publikacji niniejszego numeru powinno zostać już udostępnione. Uruchomienie pełnej funkcjonalności iPDA planowane jest na koniec lutego tego roku.

Artykuł ukazał się w
Luty 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów