Japońska firma Seiko Instruments Inc. wytwarza wysokiej jakości, nieduże akumulatory litowo-jonowe, przeznaczone do zastosowania w małych urządzeniach, w których konieczna jest obecność przenośnego, wydajnego, a zarazem niezawodnego źródła energii elektrycznej.
Producent opracował specjalne procesy technologiczne, które pozwalają budować miniaturowe ogniwa, dopasowane wymiarami do oczekiwań różnych klientów. Ponadto niektóre elementy oferowanych modułów mogą zostać przeprojektowane na potrzeby danego zamówienia.
Już standardowo można samodzielnie dobrać długości i przekroje przewodów oraz złącze wyprowadzenia. Co więcej, możliwe jest nawet zbudowanie modułów bateryjnych wzbogaconych np. o dodatkowe termistory, czy złącza.
Kontroler
Kluczowym elementem, decydującym o możliwościach i niezawodności modułów jest ich kontroler. Jest to wysokiej jakości układ scalony, zaprojektowany przez inżynierów Seiko. Otaczające go komponenty pasywne również są produkowane w Japonii, co gwarantuje ich bardzo dobrą jakość.
Podzespoły montowane są na bardzo cienkiej płytce, aby niepotrzebnie nie powiększać pakietu. Dodatkowo, płytka jest montowana do reszty elementów poprzez zgrzewanie rezystancyjne, dzięki czemu wyklucza się wszelki ruch elementów względem siebie, który mógłby prowadzić do uszkodzenia. Jednak nawet gdyby doszło do jakiejś usterki, to redundantna architektura modułu sprawia, że pojedyncze uszkodzenia nie powodują zaprzestania działania modułu.
Kontroler może współpracować z opcjonalnym termistorem, który pozwala na monitorowanie temperatury pakietu zabezpieczając go przed przegrzaniem. W opracowaniu jest także druga, ciekawa opcja, pozwalająca na bezprzewodowe ładowanie akumulatorów.
Ogniwa
O niezawodność zadbano również w trakcie projektowania ogniw stosowanych w omawianych akumulatorach. Przeprowadzono szeroko zakrojoną analizę potencjalnych usterek oraz opracowano szczegółowy system kontroli produkcji. Dzięki temu udało się tak dostosować proces produkcyjny, by nie tylko zminimalizować odrzuty z linii, ale też niemal zupełnie wyeliminować usterki pojawiające się w trakcie użytkowania akumulatorów.
Przykładowo, cały montaż odbywa się w sposób w pełni zautomatyzowany, za pomocą maszyn. Natomiast krawędzie i rogi ogniw są specjalnie laminowane, aby zapobiec ich ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym.
Nadzór nad produkcją oraz zastosowanie gotowych modułów w innych urządzeniach są ułatwione dzięki znakowaniu 2-wymiarowymi kodami graficznymi. Pozwalają one na prowadzenie zautomatyzowanej inspekcji zaraz po produkcji, śledzenie pojedynczych modułów oraz na ich rozpoznawanie w trakcie montażu u klientów. Warto dodać, że omawiane akumulatory mają certyfikaty UL/UN.
Przykłady
Omawiane moduły umieszczono w tabeli 1. Ich przykładowe zastosowania obejmują wszelkiego rodzaju urządzenia przenośne, takie jak np. słuchawki i inne produkty, korzystające z komunikacji Bluetooth, urządzenia noszone, czy to na nadgarstku, czy w innych miejscach, sprzęt medyczny oraz domowe urządzenia medyczne, a także różnego rodzaju, nowoczesne, niewielkie urządzenia bezprzewodowe.
Spośród oferowanych modułów szczególnie warto zwrócić uwagę na ultra-cienki model SEL172272 (fot. 1.) o pojemności 155 mAh, który cechuje się wyjątkowo małą grubością - nie przekracza ona 2,2 mm. Został on zaprojektowany z myślą o takich urządzeniach, jak klawiatury bezprzewodowe Bluetooth - i tak, jak pozostałe moduły Seiko Instruments, do jego budowy użyto niezawodnych japońskich układów scalonych i pasywnych. Parametry SEL172272 zostały zebrane w tabeli 2., a na rysunkach przedstawiono jego charakterystyki pracy.
Marcin Karbowniczek, EP