Chemia w warsztacie elektronicznym: czyszczenie, lutowanie i nie tylko
Niedziela, 01 Grudzień 2024
Każdy elektronik w swoim warsztacie potrzebuje sporo „chemii” – preparatów do czyszczenia, klejów, topników itp. Ogromna część z nich to podstawowe materiały potrzebne do lutowania lub mycia PCB po montażu. Bez nich w zasadzie żadne prace związane z elektroniką nie byłyby wykonalne. Istnieją jednak preparaty stosowane nieco rzadziej – np. kleje przewodzące czy lakiery konformalne, a nie bez znaczenia jest też grupa bardzo niszowych materiałów, które – jakkolwiek używane są w bardzo wąskiej grupie zastosowań – okazują się nieocenione (np. przewodzące silikony do wykonywania uszczelek typu form-in-place).
W poniższym artykule opiszemy trzy grupy materiałów stosowanych w warsztacie elektronicznym. Pierwszą z nich stanowią wszelkie preparaty do czyszczenia i mycia płytek drukowanych, elementów, a także złączy czy przełączników (doskonale znane każdemu serwisantowi starszego sprzętu). Do drugiej grupy zaliczają się materiały używane do lutowania, a w trzeciej umieszczono wszelkie inne preparaty, które mogą się przydać elektronikowi.
W artykule intencjonalnie pominięto szeroką grupę materiałów używanych przy produkcji PCB, takich jak różnego rodzaju żywice, środki do trawienia i materiały do elektrolitycznej metalizacji. Jakkolwiek część z nich (jeśli nie wszystkie) mogą znaleźć się w warsztacie elektronika, to ich zastosowanie ogranicza się praktycznie tylko do prototypowego wytwarzania PCB. Ponadto większość z tych materiałów opisywano już wcześniej w artykułach poświęconych produkcji płytek drukowanych.
Czyszczenie
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z serwisem urządzenia, które stało w zakurzonym kącie przez 10 lat, czy też z nową PCB prosto...
Aby kontynuować czytanie wykup
Prenumeratę