Konwersja sygnału na niezbalansowany
01 maja 2026
W EP12/2025 opisałem kilka metod wysterowania zbalansowanego (różnicowego) wejścia analogowego sygnału audio. W tym artykule opiszę działanie przeciwstawne, czyli różne sposoby konwersji sygnału różnicowego na niezbalansowany (asymetryczny).
Na początku proponuję ustalić terminologię – by wszystkim żyło się łatwiej. Sygnał prowadzony jedną żyłą, który jako linię powrotną dla prądu ma masę, będę nazywał niezbalansowanym. Takie połączenia formalnie nazywane są asymetrycznymi, zaś w terminologii angielskiej dominują określenia unbalanced oraz single-ended. Tworzymy je kablami ze złączami jack lub RCA. Skoro jest unbalanced, to musi też być balanced i tak jest w rzeczywistości. To są z kolei połączenia różnicowe, czyli te, w których informacja użyteczna jest przenoszona jako różnica potencjałów między dwiema żyłami, zaś potencjał masy jest dla nich (niemal) nieistotny. Takie połączenia najczęściej realizuje się kablami ze złączami XLR. Tyle wstępu.
Skoro mamy na wejściu naszego urządzenia sygnał zbalansowany, a w dalszej jego części chcemy go przetwarzać jako niezbalansowany, to trzeba dokonać stosownej konwersji. Czy na pewno trzeba? Niektórzy twierdzą, że wcale nie, to tylko taki tam wymysł (można jeszcze dodać: audiofilski – dla oddania pełni zaangażowania emocjonalnego) i stosują coś takiego jak na...
Aby kontynuować czytanie wykup
Prenumeratę
Kup teraz