Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Izolator programatora JTAG AVR

Izolator programatora JTAG AVR
Pobierz PDF Download icon
W Elektronice Praktyczne nr 8/2013 opisano izolator programatora ISP dla AVR. Teraz prezentujemy izolator programatora JTAG, który w porównaniu do programatora ISP czy DebugWire jest szybszy i znacznie pewniejszy w działaniu.

Rysunek 1. Schemat ideowy izolatora JTAG

Urządzenie jest przeznaczone dla konstruktorów pracujących z urządzeniami zasilanymi napięciem niebezpiecznym dla życia lub znajdujących się na potencjale znacznie wyższym niż potencjał ziemi. Budowa i zasada działania izolatora jest taka sama jak AVT-1770 opisanego w EP 8/2013, więc w opisie skupię się na różnicach.

Schemat ideowy izolatora pokazano na rysunku 1. W izolatorze JTAG złącze od strony programatora jest 10- a nie 6-pinowe i pasuje do wyjścia JTAG, zawierającego także linie ISP w programatorze Dragon, podobnie jak w DragonSafe (AVT-1796). Ponadto, ze względu na to, że układ bufora 74HC125 zawiera tylko cztery bramki, linia Reset nie buforowana, tylko izolowana transoptorem U7, natomiast buforowana jest linia TMS nieużywana w trybie ISP.

Ze względu na duże prędkości interfejsu JTAG zaleca się zastosowanie transoptorów 6N137-E pracujących do prędkości 10 MB/s (w AVR maksymalna prędkość JTAG wynosi teoretycznie 5 MB/s) ale godząc się z mniejszą prędkością, można zastosować transoptory 6N137 (1 MB/s). Podobnie jak w AVT-1770, użyto przetwornicy NME0505S, którą można zastąpić zasilaczem dołączonym do złącza J2.

Rysunek 2. Schemat montażowy izolatora JTAG

Izolator ma zabezpieczenia takie jak DragonSafe. Po szczegółowe informacje odsyłam do artykułu w EP 8/2013 na str. 78. Jumper J1 ustawiamy zależnie od trybu pracy w pozycji JTAG (zwarte piny 2-3) lub ISP (zwarte piny 1-2). Ustawienie zworki w pozycji JTAG, gdy pracujemy w trybie SPI, spowoduje, że linie interfejsu nie będą odłączane po zaprogramowaniu, co uniemożliwi wykorzystanie ich przez mikrokontroler do innych celów.

Schemat montażowy izolatora pokazano na rysunku 2. Montaż jest typowy i nie wymaga omawiania, trzeba tylko pamiętać o zamontowaniu pięciu zwór. Musimy także zadecydować, czy montujemy przetwornicę U6 czy zasilamy transoptor ze złącza J2. Pod układ U2 warto zastosować podstawkę. Nie polecam "zwykłych" podstawek, które z czasem tracą swoje właściwości. W swoich konstrukcjach stosuję podstawki precyzyjne, tak zwane tulipanowe. Wymiary płytki przystosowano do obudowy KM-35.

Sławomir Skrzyński, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
maj 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów