Booster Extender

Booster Extender
Pobierz PDF Download icon

Do centralki NanoX (AVT-5234) opisanej w EP 5/2010 można bezpośrednio podłączyć jeden booster. Co zrobić w sytuacji, gdy mamy dużą makietę i konieczne jest zasilanie jej z kilku wzmacniaczy? Rozwiązaniem jest rozgałęźnik opisany w artykule, umożliwiający przyłączenie aż pięciu boosterów.

Budowa rozgałęziacza (rysunek 1) jest banalnie prosta. Wszystkie linie gniazda JP1 są połączone z JP2. Do tego gniazda podłączamy główny booster, który poza zasilaniem części makiety będzie obsługiwał tor serwisowy. Można tu też przyłączyć booster małej mocy obsługujący tylko i wyłącznie tor serwisowy. Do pozostałych gniazd doprowadzono tylko masę, sygnał DCC oraz linię błędu "ERR". Sygnał "Ack/Err" może być podłączony do JP1 za pośrednictwem zworki.

Rysunek 1. Schemat ideowy BoosterExterndera

Rysunek 2. Schemat montażowy BoosterExterndera

Montaż jest typowy i nie wymaga szczegółowego omawiania - schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Ze względu na zastosowanie płytki jednowarstwowej konieczne jest wlutowanie kilkunastu zworek. Nie montujemy złącz J1...J4 ponieważ są umieszczone pod gniazdami RJ. Jeśli konieczne jest zwarcie J1...J4 należy to zrobić od strony ścieżek kawałkiem przewodu.

Wykaz elementów:

JP1...JP6: gniazdo RJ-45
J1...J4: opis w tekście
R1: 560 Ω/0,25 W
D1: dioda LED zielona

Rozgałęźnik nie wymaga uruchamiania i działa zaraz po podłączeniu. Trzeba pamiętać, aby do gniazda JP1 podłączyć centralkę natomiast do JP2 booster obsługujący tor serwisowy, ponieważ tylko z tego gniazda doprowadzono sygnał "sense" umożliwiający odczyt informacji zwrotnej.

Do pozostałych gniazd można podłączyć booster-y obsługujące kolejne części makiety. Rozgałęźnik współpracuje także z manipulatorem "MiniDcc" wchodzącym w skład zestawu AVT-5211. Gdy do rozgałęźnika podłączamy booster z zestawu AVT-5211, nie montujemy zworek "ACK/ Err". Płytkę rozgałęźnika przystosowano do umieszczenia w obudowie Z-70.

Sławomir Skrzyński, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
luty 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów