Sercem układu jest mikrokontroler Attiny26 posiadający wbudowany przetwornik ADC. Przetwornik wykorzystuje wejście różnicowe ADC0/ADC1 i pracuje w trybie free running, czyli próbkuje sygnał i aktualizuje rejestr wyniku z częstotliwością bliską 10 kHz. Napięciem odniesienia jest wewnętrzne napięcie wzorcowe 2,56 V dostępne na kondensatorze C6. Program sprawdza w pętli zawartość rejestru wyniku wybierając i zapamiętując wartość maksymalną w zadanym przedziale czasu. Następnie wykonywana jest konwersja wyniku na stan słupka LED i obsługiwane są dodatkowe funkcje, odpowiednio do stanów bitów rejestru konfiguracyjnego.
W tryb konfiguracji wchodzimy krótko przyciskając klawisz CONF. Zacznie migotać dioda „I” sygnalizująca tryb konfiguracji i pierwsza dioda linijki czyli „A”. Każde kolejne krótkie naciśnięcie przycisku powoduje przesuwanie się punktu świecącego po diodach od „A” do „H”. Świecenie/miganie diody w danym punkcie oznacza załączenie/wyłączenie funkcji. Dłuższe przytrzymanie przycisku powoduje zmianę stanu świecenia odpowiedniej diody. Gdy zacznie migać tylko dioda w punkcie „H”, to wciśnięcie i przytrzymanie przycisku, aż dioda przestanie migać, powoduje zapis ustawień i wyjście z trybu konfiguracji. Krótkie wciśnięcie powoduje ponowne rozpoczęcie konfiguracji. W tab. 1 umieszczono zestawienie wszystkich funkcji, ich krótki opis i diody odpowiadające im w trybie konfiguracji.
Opis układu
Schemat układu pokazano na rys. 1. US2 i C1…C4 to elementy zasilacza +5 V. R5, C5 i C6 filtrują zasilanie przetwornika ADC. Rezystor R6 wymusza potencjał na doprowadzeniu Reset mikrokontrolera. R1…R4 tworzą dzielniki sygnału wejściowego, R7 i R8 (R-pack 8×470 Ω) ustalają prąd świecenia diod LED. Dodatkowo na płytce umieszczono przycisk CONF i złącze programowania.
Brak wejściowych kondensatorów sprzęgających umożliwia pomiar napięcia stałego. Dzięki temu wejście pomiarowe wskaźnika można zasilić napięciem z akumulatora i kontrolować je w zadanym zakresie np. 0,9…1,5 V. Inne zastosowanie, to kontrola napięcia w instalacji samochodu np. w zakresie 10…15 V. Wejście układu można również zasilić sygnałem audio, otrzymując w ten sposób wskaźnik wysterowania lub mocy sygnału.
Mimo wejścia różnicowego układ umożliwia również pomiar sygnału z pojedynczego wejścia względem masy. W tym celu należy skręcić potencjometr R4 zwierając jego środek do masy a sygnał doprowadzić na potencjometr R3.
Montaż
Montaż wykonujemy zgodnie z ogólnymi zasadami według rys. 2.
Płytkę dopasowano do obudowy typu KM20. Układ wymaga zasilania 5…20 VDC.
KS
- R1, R2, R6: 10 kΩ SMD 0805
- R3, R4: 10 kΩ potencjometr montażowy
- R5: 10 Ω SMD 0805
- R7, R8: 470 Ω Rpack 8×47
- C1, C4: 100 μF/25 V
- C2, C3, C6: 100 nF cer. SMD 0805
- C5: 10 μF/16 V tantalowy SMD
- LED A…LED H: LED 2×5 G zielona
- LED I…LED L: LED 2×5 R czerwona
- US1: ATtiny26 SMD
- US2: LM2940-5
- IN, ZAS: listwa goldpin 1×3 kątowa
- CONF: mikroswitch 2 mm
- Obudowa typu KM20