- funkcja płynnego załączania i wyłączania LED z algorytmem Gamma,
- sterowanie za pomocą przycisku chwilowego,
- sterownik łańcucha białych diod LED o mocy do 2,4 W (12 V/200 mA),
- możliwe jest dopasowanie do niemal dowolnej diody LED (lub łańcucha diod) w szerokim zakresie napięć zasilania (6...28 V),
- możliwości ustalenia wartości prądu zasilania diod LED,
- cała aplikacja używa zaledwie kilka elementów.
Sterownik został zbudowany z użyciem układu IS32 LT3174 firmy ISSI, którego struktura wewnętrzna została pokazana na rysunku 1. Zawiera w sobie programowane źródło prądowe z wartością prądu ustalaną zewnętrznym rezystorem oraz blok płynnego załączania i wyłączania LED z algorytmem Gamma, współpracujący z przyciskiem chwilowym. Napięcie zasilania układu powinno mieścić się w zakresie 6...45 V, co ułatwia dopasowanie do niemal dowolnego łańcucha LED.
Budowa i działanie
Schemat ideowy układu został pokazany na rysunku 2. Układ zaprojektowany jest do zasilania napięciem 6...28 V i typowego szeregowego łańcucha LED o mocy 2,4 W. Po przeliczeniu mocy strat i ustaleniu prądu może zasilać także inne typy LED, możliwe jest dopasowanie do niemal dowolnej diody LED (lub łańcucha diod) w szerokim zakresie napięć zasilania.
Prąd LED określa wartość rezystora podłączonego do wyprowadzenia ISET, według wzoru:
I=2000/R1
Dopuszczalny zakres wartości rezystancji R1 wynosi 10...100 kΩ. Przycisk SW służy do załączenia lub wyłączenia LED, wbudowany filtr eliminuje skutki drgań styków. Rezystor R2 określa czas rozjaśniania i ściemniania diody. Czas ten jest określany wzorem:
t=R2×2,5 μs
Dopuszczalny zakres wartości rezystancji R2 wynosi 100...600 kΩ.
Układ zasilany jest poprzez złącze PWR, dioda podłączona jest do złącza LED. Złącze CTRL umożliwia podłączenie zewnętrznego przycisku, w tym przypadku nie montujemy go na płytce. Wyjście OUT zabezpieczone jest przed zwarciem układem ogranicznika prądu, który w trybie zwarcia stabilizuje prąd na poziomie ok. 260 mA. Należy pamiętać, że układ IS32 LT3174 jest regulatorem liniowym i cała moc strat wynikająca z różnicy zasilania i napięcia LED, będzie wytracana w jego strukturze, co w niekorzystnych warunkach może skutkować zadziałaniem wyłącznika termicznego.
Montaż i uruchomienie
Układ zmontowany jest na niewielkiej dwustronnej płytce drukowanej, której schemat został pokazany na rysunku 3.
Montaż nie wymaga opisu, należy tylko poprawnie przylutować pad termiczny układu U1 i w zależności od traconej mocy doposażyć układ U1 w niewielki radiator pasujący do obudowy SO8. Pierwsze uruchomienie warto wykonać zasilając układ z zasilacza laboratoryjnego z ograniczeniem prądu. Po podłączeniu LED, należy sprawdzić działanie przycisku i wartości prądu LED.
Adam Tatuś, EP
- R1: 510 kΩ
- R2: 10 kΩ
- C1: 0,1 μF/50 V ceramiczny (SMD1206)
- CE1: 47 μF/35 V elektrolityczny (6,3 mm)
- U1: IS32LT3174 (SO8TP)
- LED, PWR: złącze śrubowe DG381-3.5-2
- CTRL: złącze PH 2 piny, 2 mm (opcja)
- SW: mikroswitch 6×4,5 mm