Uwaga! Na płytce występuje napięcie niebezpieczne dla życia i zdrowia, wszelkie prace należy prowadzić z należytą ostrożnością i zapewnieniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. |
Schemat ideowy przetwornicy pokazano na rysunku 1. Jako sterownik przetwornicy wybrano układ LT8560. Umożliwia on sterowanie przetwornicą podwyższającą, Sepic lub odwracającą. W jego obudowie zintegrowano wszystkie elementy przetwornicy pracującej z częstotliwością kluczowania z zakresu 200 kHz…1,5 MHz, w tym klucz tranzystorowy 65 V/1 A.
W modelu układ LT8580 pracuje w typowej aplikacji podwyższającej napięcie wejściowe. Napięcie zasilające z zakresu 9…16 V jest doprowadzone do gniazda IN, a stąd do układu U1 kluczującego dławik L1. Napięcie wyjściowe po wyprostowaniu przez D1 doprowadzone jest poprzez R4+RV do wejścia FBX układu regulacji („dolny” rezystor dzielnika jest zintegrowany w U1).
Potencjometr RV umożliwia dokładne ustawienie napięcia wyjściowego. Rezystor R2 określa częstotliwość kluczowania na ok. 1 MHz. Kondensator C4 jest elementem układu łagodnego startu przetwornicy. Kondensatory C2 i C3 oraz rezystor R1 zapewniają stabilność układu regulacji. Pojemności C1 i C11 filtrują napięcia zasilania i wyjściowe. W aplikacji przetwornica pracuje z napięciem wyjściowym około 65 V. Aby uzyskać napięcie 250 V, zastosowano powielacz napięcia złożony z diod D1…D7 i kondensatorów C6…C10. Napięcie wyjściowe powielacza jest wyprowadzone na złącze OUT.
Układ zmontowano na niewielkiej jednostronnej płytce drukowanej. Rozmieszczenie elementów pokazano na rysunku 2. Montaż przetwornicy nie wymaga opisywania. Uruchomienie modułu sprowadza się do regulacji napięcia wyjściowego. W tym celu do wyjścia należy dołączyć rezystor 20 kΩ/5 W, do wejścia zasilanie 9…16 V i potencjometrem RV ustawić napięcie wyjściowe na 250 V DC.
Adam Tatuś, EP