Schemat ideowy choinki pokazano na rysunku 1, natomiast montażowy na rysunku 2. Sercem choinki jest mikrokontroler ATtiny13. Dziesięć kolorowych diod LED sterowanych bezpośrednio z portów mikrokontrolera zostało połączonych w cztery grupy. Rezystory R2…R5 ograniczają prąd płynący przez te diody. Są one zaświecane sekwencyjnie, zapewniając w ten sposób ciekawy efekt świetlny. Zastosowanie mikrokontrolera w roli sterownika diod LED zdecydowanie upraszcza układ oraz daje nieograniczone możliwości w zakresie uzyskania dowolnie, samodzielnie wymyślonych efektów świetlnych.
Montaż choinki należy rozpocząć od przylutowania elementów najmniejszych w tym przypadku rezystorów, następnie mikrokontrolera a na samym końcu diod LED. Odpowiednio wyprofilowana krawędź płytki pełni rolę wtyku USB. Aby zapewnić dobre połączenie płytki z gniazdem USB należy styki na płytce drukowanej pokryć niewielką warstwą cyny, tak jak pokazano na fotografii.
Tak wykonana choinka, zasilana bezpośrednio z portu USB, jako efektowny gadżet świąteczny, stanie się doskonałą dekoracją niejednego wnętrza w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
EB
- R1, R3: 10 kΩ
- R2, R4, R5: 220 Ω
- Z: 0 Ω (zwora)
- U1: ATtiny13A
- D1…D3: dioda LED fi=3 mm – czerwona
- D4: dioda LED fi=3 mm – niebieska
- D5…D7: dioda LED fi=3 mm – żółta
- D8…D10: dioda LED fi=3 mm – zielona