Sterownik jest doskonałym rozwiązaniem do sypialni bądź do pokoju dziecięcego. Całość wraz z taśmą LED zamontowana pod łóżkiem (bedlight) ułatwi wstawanie w nocy oraz da poczucie bezpieczeństwa. Oświetlenie zostanie załączone wtedy, gdy użytkownik wejdzie do pokoju lub jeśli dotknie stopą podłogi. Delikatnie rozjaśnione światło nie obudzi pozostałych osób, sprawdzi się w sytuacji, kiedy dziecko wstaje w nocy lub gdy my musimy wstawać do niego.
Schemat ideowy sterownika pokazano na rysunku 1. Jest on włączany między źródło zasilania, a odbiornik. Powinien być zasilany napięciem stałym z akumulatora lub zasilacza o wydajności prądowej odpowiadającej dołączonemu obciążeniu. Dioda D1 stanowi zabezpieczenie przed dołączeniem sterownika do napięcia o niewłaściwej polaryzacji. Napięcie jest stabilizowane za pomocą układu IC1 (78L05). Pracą urządzenia steruje mikrokontroler IC2 (ATtiny25). Fotorezystor PH1 pełni rolę czujnika światła – dzięki niemu wysterowanie wyjścia nastąpi tylko w słabych warunkach oświetleniowych.
Jako czujnik ruchu zastosowano popularną, tanią czujkę PIR typu HC-SR501. Zasięg czujnika to maksymalnie 7 metrów przy kącie obserwacji 100 stopni. Umieszczona na czujniku zworka pozwala na zmianę sposobu jego reakcji po wykryciu ruchu. W pozycji „H” utrzymuje wyjście czujki w stanie aktywnym tak długo, jak długo jest wykrywany ruch. W pozycji „L” konfiguruje czujkę w taki sposób, aby po wykryciu ruchu, niezależnie od tego czy nadal jest wykrywany ruch, wyjście czujnika jest aktywowane przez czas ustawiany potencjometrem. Ponowna aktywacja czujnika jest możliwa po upływie około 3 sekund. Zasięg działania czujki w zakresie od około 3 do 7 metrów można regulować za pomocą potencjometru umieszczonego bliżej zworki konfiguracyjnej. Za pomocą drugiego potencjometru jest regulowany czas załączenia czujki po wykryciu ruchu (od 5 do 200 sekund).
Praca modułu rozpoczyna się natychmiast po włączeniu napięcia zasilania. Elementem wykonawczym jest tranzystor T1 typu IRL3705. Czas świecenia dołączonego do wyjścia źródła światła można regulować za pomocą potencjometru PR1 w zakresie od około 15 sekund do 8 minut Każdorazowe wykrycie ruchu rozpoczyna proces odliczania czasu od początku. Rolę sygnalizatora wykrycia ruchu pełni dioda LED.
Moduł należy zmontować na płytce drukowanej o wymiarach 33 mm×65 mm, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Montaż rozpoczynamy od wlutowania w płytkę rezystorów i innych elementów o niewielkich wymiarach, a kończymy montując podstawkę, kondensatory elektrolityczne, tranzystor, złącza śrubowe oraz moduł PIR. Układ po zmontowaniu od razu gotowy jest do pracy, wymaga jedynie przeprowadzenia stosownej do potrzeb konfiguracji.
EB, KS
- R1, R3, R4: 2,2 kΩ
- R2: 1 kΩ
- R5: 22 kΩ
- PH1: fotorezystor
- C1, C2: 100 μF/16 V
- C3, C4: 100 nF
- IC1: 78L05
- IC2: ATtiny25 (zaprogramowany)
- T1: IRL3705
- D1: 1N4007
- LED1: dioda LED
- Czujnik ruchu HC-SR501
- IN, OUT: DG301-5.0/2