Schemat ideowy generatora pokazano na rysunku 2. Układ zbudowano z generatora w.cz. z tranzystorami Q5 i Q6, generatora 1 kHz z tranzystorami Q1 i Q2, z modulatora AM z diodą D2 i ze wzmacniacza wyjściowego z tranzystorami Q7…Q9. Sygnały o częstotliwościach 27,180 MHz i 1 kHz wchodzą na modulator AM. Na wyjściu modulatora jest dostępny przebieg z modulowaną amplitudą, który jest wzmacniany przez wzmacniacz wyjściowy do poziomu około 2,5 V bez zniekształceń. Rezystor R28 umożliwia regulację napięcia wyjściowego w zakresie 0…2,5 V.
Schemat montażowy generatora zamieszczono na rysunku 1. Do uruchomienia potrzebny będzie oscyloskop i miernik częstotliwości. Dołączamy oscyloskop do emitera Q1 i za pomocą R6 ustawimy sygnał 1 kHz bez zniekształceń. Do emitera Q6 można przyłączyć miernik częstotliwości i za pomocą L4 i L3 należy ustawić częstotliwość 27,180 MHz. Dławikami przesuwa się częstotliwość rezonatora w dół. Aby przesunąć częstotliwość w górę, można w miejsce L4 i L3 włączyć kondensator zmienny, ustawić częstotliwość, a po zmierzeniu pojemności można wlutować kondensator stały. Jeśli L4 i L3 są zbędne, to zastępujemy je zworą. Rezystor R14 można dobrać na prawidłowy kształt przebiegu sinusoidalnego 27,180 MHz bez zniekształceń.
Następnie dołączamy oscyloskop do kondensatora C13 i regulując R7 i C11, można ustawić prawidłowy przebieg AM. Do emitera Q9 można dołączyć oscyloskop i dobrać oporniki R20 i R23, aby uzyskać na oscyloskopie prawidłowy sygnał AM bez zniekształceń o amplitudzie około 2,5 V. Na wyjście generatora do kondensatora C21 można przyłączyć antenę teleskopową lub zwykły przewód.
Grzegorz Wasilewski
gwas27@wp.pl