Generator na 19 kanał CB (27,180 MHz, modulacja AM 1 kHz)

Generator na 19 kanał CB (27,180 MHz, modulacja AM 1 kHz)
Pobierz PDF Download icon
Generator wytwarza przebieg o częstotliwości 27,180 MHz z modulacją AM sygnałem sinusoidalnym o częstotliwości 1 kHz. Można go użyć w charakterze przyrządu warsztatowego przeznaczonego do strojenia radia CB na najsilniejszy sygnał, tj. do naprawy i regulacji wzmacniacza w.cz., toru częstotliwości pośredniej i demodulatora.

Schemat ideowy generatora pokazano na rysunku 2. Układ zbudowano z generatora w.cz. z tranzystorami Q5 i Q6, generatora 1 kHz z tranzystorami Q1 i Q2, z modulatora AM z diodą D2 i ze wzmacniacza wyjściowego z tranzystorami Q7…Q9. Sygnały o częstotliwościach 27,180 MHz i 1 kHz wchodzą na modulator AM. Na wyjściu modulatora jest dostępny przebieg z modulowaną amplitudą, który jest wzmacniany przez wzmacniacz wyjściowy do poziomu około 2,5 V bez zniekształceń. Rezystor R28 umożliwia regulację napięcia wyjściowego w zakresie 0…2,5 V.

Schemat montażowy generatora zamieszczono na rysunku 1. Do uruchomienia potrzebny będzie oscyloskop i miernik częstotliwości. Dołączamy oscyloskop do emitera Q1 i za pomocą R6 ustawimy sygnał 1 kHz bez zniekształceń. Do emitera Q6 można przyłączyć miernik częstotliwości i za pomocą L4 i L3 należy ustawić częstotliwość 27,180 MHz. Dławikami przesuwa się częstotliwość rezonatora w dół. Aby przesunąć częstotliwość w górę, można w miejsce L4 i L3 włączyć kondensator zmienny, ustawić częstotliwość, a po zmierzeniu pojemności można wlutować kondensator stały. Jeśli L4 i L3 są zbędne, to zastępujemy je zworą. Rezystor R14 można dobrać na prawidłowy kształt przebiegu sinusoidalnego 27,180 MHz bez zniekształceń.

Następnie dołączamy oscyloskop do kondensatora C13 i regulując R7 i C11, można ustawić prawidłowy przebieg AM. Do emitera Q9 można dołączyć oscyloskop i dobrać oporniki R20 i R23, aby uzyskać na oscyloskopie prawidłowy sygnał AM bez zniekształceń o amplitudzie około 2,5 V. Na wyjście generatora do kondensatora C21 można przyłączyć antenę teleskopową lub zwykły przewód.

Grzegorz Wasilewski
gwas27@wp.pl

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
lipiec 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów