Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Generator na 19 kanał CB (27,180 MHz, modulacja AM 1 kHz)

Generator na 19 kanał CB (27,180 MHz, modulacja AM 1 kHz)
Pobierz PDF Download icon
Generator wytwarza przebieg o częstotliwości 27,180 MHz z modulacją AM sygnałem sinusoidalnym o częstotliwości 1 kHz. Można go użyć w charakterze przyrządu warsztatowego przeznaczonego do strojenia radia CB na najsilniejszy sygnał, tj. do naprawy i regulacji wzmacniacza w.cz., toru częstotliwości pośredniej i demodulatora.

Schemat ideowy generatora pokazano na rysunku 2. Układ zbudowano z generatora w.cz. z tranzystorami Q5 i Q6, generatora 1 kHz z tranzystorami Q1 i Q2, z modulatora AM z diodą D2 i ze wzmacniacza wyjściowego z tranzystorami Q7…Q9. Sygnały o częstotliwościach 27,180 MHz i 1 kHz wchodzą na modulator AM. Na wyjściu modulatora jest dostępny przebieg z modulowaną amplitudą, który jest wzmacniany przez wzmacniacz wyjściowy do poziomu około 2,5 V bez zniekształceń. Rezystor R28 umożliwia regulację napięcia wyjściowego w zakresie 0…2,5 V.

Schemat montażowy generatora zamieszczono na rysunku 1. Do uruchomienia potrzebny będzie oscyloskop i miernik częstotliwości. Dołączamy oscyloskop do emitera Q1 i za pomocą R6 ustawimy sygnał 1 kHz bez zniekształceń. Do emitera Q6 można przyłączyć miernik częstotliwości i za pomocą L4 i L3 należy ustawić częstotliwość 27,180 MHz. Dławikami przesuwa się częstotliwość rezonatora w dół. Aby przesunąć częstotliwość w górę, można w miejsce L4 i L3 włączyć kondensator zmienny, ustawić częstotliwość, a po zmierzeniu pojemności można wlutować kondensator stały. Jeśli L4 i L3 są zbędne, to zastępujemy je zworą. Rezystor R14 można dobrać na prawidłowy kształt przebiegu sinusoidalnego 27,180 MHz bez zniekształceń.

Następnie dołączamy oscyloskop do kondensatora C13 i regulując R7 i C11, można ustawić prawidłowy przebieg AM. Do emitera Q9 można dołączyć oscyloskop i dobrać oporniki R20 i R23, aby uzyskać na oscyloskopie prawidłowy sygnał AM bez zniekształceń o amplitudzie około 2,5 V. Na wyjście generatora do kondensatora C21 można przyłączyć antenę teleskopową lub zwykły przewód.

Grzegorz Wasilewski
gwas27@wp.pl

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
lipiec 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów