Sterownik lampki nocnej do zasypiania

Sterownik lampki nocnej do zasypiania
Pobierz PDF Download icon
Proponowany sterownik to układ czasowy, który po dołączeniu do źródła światła pełni funkcję lampki nocnej. Najlepiej nadaje się do zasilania taśm LED 12 V oraz niektórych "żarówek" LED pracujących w konfiguracji diody z rezystorem szeregowym. Każdorazowe naciśnięcie przycisku uruchamia układ czasowy, który jednocześnie płynnie załączy dołączone do wyjścia układu źródło światła. Po upływie określonego czasu, ustawionego potencjometrem PR1, nastąpi płynne powolne wygaszenie lampki.

Schemat ideowy sterownika pokazano na rysunku 1. Do jego zasilania służy napięcie stałe z akumulatora lub dowolnego zasilacza o wydajności prądowej odpowiadającej dołączonemu obciążeniu. Dioda D1 zabezpiecza przed dołączeniem do napięcia o niewłaściwej polaryzacji. Napięcie wejściowe jest podawane na stabilizator IC1 typu 78L05, kondensatory C1...C4 zapewniają odpowiednie filtrowanie stabilizowanego napięcia. Pracą steruje mikrokontroler IC2 (ATtiny25), natomiast elementem wykonawczym jest tranzystor T1 typu IRL3705. Czas świecenia można regulować za pomocą potencjometru PR1 w zakresie od około 30 sekund do 10 minut. Jeżeli zajdzie konieczność wcześniejszego wyłączenia światła przed upływem nastawionego czasu, wystarczy przytrzymać przycisk SW. Proces rozjaśniania i ściemniania jest sygnalizowany migotaniem diody LED1.

Moduł należy zmontować na płytce drukowanej o wymiarach 32 mm×48 mm, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Montaż układu rozpoczynamy od wlutowania w płytkę rezystorów i innych elementów o niewielkich wymiarach, a kończymy, montując podstawkę, kondensatory elektrolityczne, złącza śrubowe oraz tranzystor. Sterownik po zmontowaniu z użyciem zaprogramowanego mikrokontrolera jest od razu gotowy do pracy. Wymaga jedynie regulacji czasu świecenia potencjometrem PR1 dołączonym do wyjścia źródła światła.

EB

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
lipiec 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów