Powolny rozjaśniacz do taśm LED 12 V

Powolny rozjaśniacz do taśm LED 12 V
Pobierz PDF Download icon
Opisywane urządzenie jest przeznaczone do zastosowania z taśmami LED oraz żarówkami halogenowymi. Zapewnia płynne, regulowane w zakresie od 1 do około 20 sekund rozjaśnienie źródła światła dołączonego do wyjścia.

Schemat ideowy sterownika pokazano na rysunku 1. Moduł jest włączany pomiędzy źródło zasilania a odbiornik. Powinien być zasilany napięciem stałym – może to być akumulator lub dowolny zasilacz o wydajności prądowej odpowiadającej dołączonemu obciążeniu. Dioda D1 stanowi zabezpieczenie przed dołączeniem go do napięcia o niewłaściwej polaryzacji. Napięcie wejściowe jest podawane na stabilizator IC1 typu 78L05, natomiast kondensatory C1...C4 zapewniają odpowiednie filtrowanie tego napięcia. Pracą układu steruje mikrokontroler IC2 (ATtinyY25), a jego praca rozpoczyna się natychmiast po doprowadzeniu napięcia zasilającego.

Czas trwania funkcji rozjaśniania można regulować za pomocą potencjometru PR1 w zakresie od 0 do około 20 sekund. Proces rozjaśniania jest sygnalizowany migotaniem diody LED1, natomiast po jego zakończeniu dioda LED1 świeci się światłem ciągłym.

Moduł należy zmontować na płytce drukowanej o wymiarach 28 mm×48 mm, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Montaż układu rozpoczynamy od wlutowania w płytkę rezystorów i innych elementów o niewielkich wymiarach, a kończymy montując podstawkę, kondensatory elektrolityczne, złącza śrubowe oraz tranzystor. Przy współpracy z obciążeniami o mocy do 50 W nie jest konieczne stosowanie radiatora. Układ po zmontowaniu od razu gotowy jest do pracy, wymaga jedynie regulacji potencjometrem PR1 stosownie do potrzeb czasu trwania funkcji rozjaśniania.

EB

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
czerwiec 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów