Powolny rozjaśniacz do taśm LED 12 V

Powolny rozjaśniacz do taśm LED 12 V
Pobierz PDF Download icon
Opisywane urządzenie jest przeznaczone do zastosowania z taśmami LED oraz żarówkami halogenowymi. Zapewnia płynne, regulowane w zakresie od 1 do około 20 sekund rozjaśnienie źródła światła dołączonego do wyjścia.

Schemat ideowy sterownika pokazano na rysunku 1. Moduł jest włączany pomiędzy źródło zasilania a odbiornik. Powinien być zasilany napięciem stałym – może to być akumulator lub dowolny zasilacz o wydajności prądowej odpowiadającej dołączonemu obciążeniu. Dioda D1 stanowi zabezpieczenie przed dołączeniem go do napięcia o niewłaściwej polaryzacji. Napięcie wejściowe jest podawane na stabilizator IC1 typu 78L05, natomiast kondensatory C1...C4 zapewniają odpowiednie filtrowanie tego napięcia. Pracą układu steruje mikrokontroler IC2 (ATtinyY25), a jego praca rozpoczyna się natychmiast po doprowadzeniu napięcia zasilającego.

Czas trwania funkcji rozjaśniania można regulować za pomocą potencjometru PR1 w zakresie od 0 do około 20 sekund. Proces rozjaśniania jest sygnalizowany migotaniem diody LED1, natomiast po jego zakończeniu dioda LED1 świeci się światłem ciągłym.

Moduł należy zmontować na płytce drukowanej o wymiarach 28 mm×48 mm, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Montaż układu rozpoczynamy od wlutowania w płytkę rezystorów i innych elementów o niewielkich wymiarach, a kończymy montując podstawkę, kondensatory elektrolityczne, złącza śrubowe oraz tranzystor. Przy współpracy z obciążeniami o mocy do 50 W nie jest konieczne stosowanie radiatora. Układ po zmontowaniu od razu gotowy jest do pracy, wymaga jedynie regulacji potencjometrem PR1 stosownie do potrzeb czasu trwania funkcji rozjaśniania.

EB

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
czerwiec 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów